Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni ve İnşaat Halindeki Alışveriş Merkezleri
24/06/2011, 08:14:09
Yorum: #1
Yeni ve İnşaat Halindeki Alışveriş Merkezleri
Son yıllarda hızlı bir yükselişe geçen AVM’lerin sayısı her geçen gün artıyor. İnşa halinde ve planlama aşamasında bulunan AVM’lerin tamamlanması ile 2011 yılında yaklaşık 825 bin metrekarelik kiralanabilir alan eklenecek.

Fulya B. ÖZTÜRK

Işıklar, Bartın’a AVM yapacak
Işıklar Yatırım Holding bünyesindeki Işıklar Park AVM, Bartın Limanı’nın artan iş hacmini göz önüne alarak, limana 1 kilometre uzaklıktaki binasını lojistik merkezine dönüştürmeye karar verdi. Grubun bağlı ortaklıklarından Özışık İnşaat da, Bartın’a ilk alışveriş merkezini kazandıracak. Bir Işıklar Yatırım Holding girişimi olan Işıklar Park AVM Yatırım A.Ş, Bartın Limanı’nın artan iş hacmini göz önünde bulundurarak, daha önce AVM yapmayı planladığı atıl durumdaki arazi ve binasını lojistik merkezine dönüştürme kararı aldı. Bartın Limanı’na 1 kilometre uzaklıkta yer alan ve limana Bartın Deresi aracılığıyla ulaşım olanağı bulunan, 8 bin 700 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 35 bin 231 metrekarelik arazide, şirketlerin ithalat ihracat operasyonlarına yönelik lojistik hizmeti verilecek. Öte yandan grup şirketlerinden Özışık İnşaat’ın, Bartın’da AVM olmaması ve büyüyen Bartın Üniversitesi’ne katılacak 15 bin yeni öğrencinin konut ihtiyacının karşılanması için bir dizi girişimde bulunduğu açıklandı. Şirket, Bartın merkezindeki TOKİ konutları yakınında bulunan 45 bin metrekare konut imarlı 23 bin 906 metrekarelik arsasının imar durumunun AVM ve konut olarak tadil edilmesi için Bartın Belediyesi’ne başvurmaya karar verdi. Bu süreci takiben hızla inşa çalışmalarına başlanacağı belirtildi.
Açılış tarihi: 2012Trump Tower’dan halka açık podyum
Bunlara son örneklerden biri de Şişli- Mecidiyeköy’de Trump’ın Doğan Grubu’yla birlikte hayata geçirdiği Trump Towers İstanbul’un alışveriş merkezi projesi. Eylül ayında kapılarını açması beklenen proje, Türkiye’de ilk defa 25 Türk tasarımcıyı tek çatı altında birleştirirken podyumu da ayağınıza getirecek. Çocukların çocuk boyutunda yaşadıkları bir yaşam alanının yaratıldığı merkezde radyo istasyonundan Disney Tiyatro’ya, özel konseptli sinemadan ‘street food’ temasına kadar Türkiye’de ilk kez hayata geçirilecek kavramlar dikkat çekiyor. Birkaç ünlü ve Türkiye’ye ilk kez gelecek markayla da görüşmeler sürerken Trump Towers, şimdilik ismi sır gibi saklansa da New York’un en ünlü şeflerinden birini de Türkiye’ye getirecek. Trump Towers AVM’nin konsept planlama, mimari tasarım koordinasyonu ve kiralamasını FYP üstlenirken, grubun perakende ortağı ise Londra’daki Canary Whalf, King’s Cross, Cardiff’teki St. David’s gibi ünlü AVM projelerinde imzası olan Lunson Mitchenall... 43 bin 500 metrekare kiralanabilir alana sahip olan, 175 mağazalı, 5 katı alışveriş, 2 katı da restoran ile açık alanda yeme-içme ve etkinlik alanı olarak tasarlanan AVM’de, Türkiye’de ilk defa ‘street food’ temasıyla sunulacak dünya mutfakları ve fast food markalarından oluşan 3 ayrı bölüm oluşturduklarını söyleyen FYP Proje Geliştirme, Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi Füsun Yılmaz Phillipson, “AVM’yi diğer rakiplerinden ayıran bir özelliği de çocuklar için yarattığı konsept. 8 bin 300 metrekare kiralanabilir alanda çocukların kendi boyutlarında yaşayabildiği bir alan yarattık. AVM içinde ayrı bir çocuk AVM’si oluşturduk. Burada 3 bin 200 metrekarelik de bir eğitim ve aktivite merkezi ayrıldı. Ayrıca Disney Tiyatro’yla da bir ilki gerçekleştiriyoruz” dedi. Phillipson, özel katın bebekten 10 yaşa kadar çocuklara hitap edeceğini açıkladı.
Açılış tarihi: Eylül 2011


Merkez Kayaşehir AVM görücüye çıktı
Makro İnşaat, TOKİ’nin 60 bin konut projesini hayata geçirmesiyle Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük uydu kenti olan Kayaşehir’de bölgenin ilk alışveriş merkezi Merkez Kayaşehir’e imzasını atıyor. TOKİ, Kayaşehir’de 11 bin 500 konutu sahiplerine teslim edecek. Devam eden inşaatlarla hedef 5 yıl içerisinde 60 bin konut olarak belirtildi ve konutlar tamamlandığında, TOKİ haricinde geliştirilecek olan diğer projelerle birlikte, Kayaşehir’de nüfusun 400 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Merkez Kayaşehir, 250 bin nüfuslu Kayaşehir’in ilk ve tek alışveriş merkezi olmasının yanı sıra Başakşehir, Bahçeşehir ve Ispartakule’yi içine alan 3 ila 10 kilometrelik bir alanda bölgenin en büyük alışveriş merkezi olma özelliğine sahip. Çevresinde bulunan okullar ve sosyal tesislerle bölgenin en merkezi yerinde projelendirilen Merkez Kayaşehir, çarşı konseptinde tasarlanarak sıradan alışveriş merkezlerinin dışında bir keyif sunuyor. 63 bin metrekare kapalı, 36 bin 700 metrekare kiralanabilir alanda 172 mağaza – işyeri ve 8 salonlu sinemanın yer aldığı Merkez Kayaşehir’de otel ve iş merkezide inşa edilecek. Merkez Kayaşehir özgün mimarisiyle, peyzaj ve cephelerdeki özel taş işçiliğiyle Kayaşehir ve çevresinin buluşma noktası olarak konumlanıyor.
Açılış tarihi: 2012

İdol’den Samsun’a outlet yatırımı
Karadeniz’in önemli şehirlerinden Samsun’a bir AVM projesi de İdol İnşaat’tan geldi. Outlet projesi Lovelet’e başlayan şirket, bin 200 kişilik istihdam yaratacak olan AVM’ye 50 milyon euro yatırım yapacak. Karadeniz Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden Samsun, yeni bir alışveriş merkezi yatırımıyla daha tanıştı. Rönesans Holding’in yıllardır sürüncemede kalan AVM projesini aldığını açıklamasıyla aynı gün, İzmirli yatırımcı İdol İnşaat da, Samsun’da Türkiye’nin en lüks outlet projesi olarak tanımladıkları Lovelet yatırımını açıkladı. Sanayi tesisleri ve fabrikalar yaparak adını duyuran İdol İnşaat’ın uzun vadeli yatırım planlaması sonucunda karar aldıkları Lovelet, 50 milyon euroya mâl olacak. 13 Mart’ta temeli atılacak proje 2012 yılında hizmete girecek.
Açılış tarihi: 2012Adres Bereketli AVM geliyor
Denizli’nin yerel markalarından Pekdemir Marketler Zinciri’nin sahibi Pekdemir Group, Adres Pekdemir ile AVM sektörüne adım atıyor. Pekdemir Group, AVM sektöründeki ilk projesini Denizli’de hayata geçirecek. Denizli’nin gelişen yüzü Bereketli’de açılacak olan Adres Pekdemir Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 29 bin metrekare kapalı, 15 bin metrekare açık alanı ile 2011 yılının sonunda hizmete girecek. İçinde market, yapı market, elektronik market ve oyuncak marketin de bulunacağı Adres Pekdemir Alışveriş Merkezi yerli ve yabancı 55 mağazaya ev sahipliği yapacak. 5D sinemaları, çocuk eğlence alanları, restoran ve kafeleri ile özellikle çocuklu ailelerin alışveriş başta olmak üzere sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan Adres Pekdemir Alışveriş Merkezi, “paranın değerini bulacağı adres” olacak. Denizli’nin her geçen gün gelişen bölgesi Bereketli’de, adliye sarayı, Servergazi Devlet Hastanesi, elektrik idaresi, yeni konut yerleşimleri ve kentin en büyük parkının yanı başında kurulan Adres Pekdemir, hem bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarına cevap vermeyi, hem de “fiyat ve kalite” ilişkisine göstereceği özenle tüm Denizli için çekim merkezi olmayı amaçlıyor. Ayda 350 bin, yılda ise 4 milyon 200 bin kişiyi ağırlamayı hedefleyen Adres Pekdemir, alışverişi fırsata dönüştüren kampanyaları, özel indirimleri, hediyeleri, sürpriz çekilişleri ve uygun fiyatları ile “paranın değerini bulacağı adres” olmayı hedefliyor.
Kiralama danışmanlığını MallArt AVM ve Perakende Danışmanlık ile Taya Danışmanlık’ın üstlendiği Adres Pekdemir’in, yönetim danışmanlığı ise AVM sektöründe 16 yıldır başarılı çalışmalara imza atmış Engin Yıldırım’ın yönetimindeki MallArt AVM ve Perakende Danışmanlık tarafından gerçekleştirilecek.
Açılış tarihi: Ekim 2011

Zorlu Center AVM, İstanbul’un siluetini değiştirecek
İstanbul Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisi üzerinde inşa edilen Zorlu Center’ın rezidans fonksiyonunda satış dönemi başladı. Zorlu Center’da inşaat süreci, 2012 yılının ilk çeyreğinde AVM, son çeyreğinde ise diğer fonksiyonlar olmak üzere tamamlanacak. Proje tamamlandığında Zorlu Center’in toplam yatırım bedeli 2.5 milyar doların üzerine çıkacak. Türkiye’nin en büyük gruplarından Zorlu Holding’in, Mart 2007’de ihaleye girip 800 milyon dolar bedelle aldığı Karayolları arazisi üzerinde inşaatına başladığı ’Zorlu Center’ın proje lansmanını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Center’de yer alan rezidans bölümü için satış sürecini başlattıklarını açıkladı. 100 bin metrekare alan üzerine kurulacak AVM, 200’e yakın mağazaya ev sahipliği yapacak. Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. ve Tabanlıoğlu Mimarlık Ortak Girişim Grubu tarafından hayata geçirilen ve Emre Arolot’ın liderliğinde yürütülen Zorlu Center projesi, 615 bin 885 metrekarelik inşaat alanına sahip.
Açılış tarihi: 2012 ilk çeyrek


Özal’ın vasiyeti AVM açılışa hazır
Edirne’nin İpsala ilçesinde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından özel imar izni verilerek yapılan alışveriş merkezi kasım ayında hizmete girecek. 17 bin dönüm üzerinde kurulu bulunan ve 11 bin kapalı alana sahip tesis, 15 milyona mal oldu. European AVM Genel Koordinatörü Adem Atasoy, 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Yunanistan ve Batı Trakya ile ticaretin gelişmesini sağlamak amacıyla, özel imar izni verilerek yapımına başlanılan alışveriş merkezinin Kasım ayında hizmete gireceğini söyledi. 17 bin dönüm üzerinde kurulu bulunan ve 11 bin kapalı alana sahip tesisin 15 milyona mal olduğunu, 150 kişiye istihdam sağlayacağını ifade eden Atasoy, şu bilgileri verdi: “İş yerlerinde özellikle Balkan ülkelerinde tüketimi olabilecek ürünler tercih edildi. Şu ana kadar 14 iş yerimiz doldu ve diğer firmalar dükkânlarını hazırlamaya başladılar. Sözleşme yaptığımız ve yerlerini hazırlamaya başlayan firmaların içinde Brilland Perde, Koska Helva, gibi ünlü firmalarda bulunuyor. Kafeteryamız önümüzdeki hafta hizmete girecek, bu bölgede bulunmayan özel bir kafeteryamız olacak 50 çeşit kahvesi olacak. Özellikle Yunanistan’dan birçok tur şirketiyle anlaşma yaptık. Türkiye’ye giriş çıkışlarda merkezimize uğrayacaklar. Otelimiz 60 odalı ve 100 yatak kapasiteli. Bir tur şirketi de merkezimizde irtibat bürosu açacak.
Açılış tarihi: 2011


Kıbrıs da Forum’lanacak
Kıbrıs’ın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi, “Forum Akdeniz-Lefkoşa” ismi ile Gönyeli Çemberi yakınlarında Lefkoşa-Girne Anayolu’nun doğusunda inşa ediliyor. Kıbrıslı Türk işadamları ile 17 ülkede alışveriş merkezi inşa eden Turkmall işbirliğinde 80 dönüm arazi üzerine inşa edilecek alışveriş merkezi 2012 yılı sonunda tamamlanacak. Mağaza, hipermarket, sinema, eğlence merkezi, restoran, kafe, iş merkezi, konferans salonu ve “piknik alanları” içerecek merkezde, 40 bin metrekaresi kiralanabilir alan olmak üzere otopark hariç toplam 54 bin metrekare alışveriş merkezi alanına sahip olacak. Turkmall ile Kıbrıslı Türk işadamları arasında ön protokol imzalanmış bulunuyor, kapsamlı anlaşmanın ise yakın bir zamanda imzalanması bekleniyor.
Açılış tarihi: Aralık 2012Torunlar’dan bir yatırım daha
Torunlar GYO, tamamlandığında Türkiye’nin en büyük hacimli ticari projesi olacak Mall of İstanbul projesi için kolları sıvadı. Alışveriş merkezi, konut, ofis ve otel bölümlerinden oluşacak proje İstanbul’un nüfusu her gün artan yeni konut alanı Bahçeşehir ve Beylikdüzü bölgesinde, TEM ve D100 otoyollarına bağlantılı bir noktada ve Atatürk Havaalanına 5 kilometre mesafede yer alıyor. Mall of İstanbul, Asya ve Avrupa yakalarının en yoğun trafik güzergâhında, Mahmutbey’de, D-100 (E-5), TEM ve Basın Ekspres otoyollarının kesişim noktasında yer alıyor. Mall of İstanbul, 5 farklı uluslararası firma arasında yapılan yarışmada birinci olan dünyaca ünlü tasarım ve mimarlık şirketi Design Development Group tarafından projelendirildi. Toplam 140 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezi içinde, 300 mağazadan oluşan 110 bin metrekarelik perakende kısmı ve 30 bin metrekarelik eğlence ve yemek alanı bulunacak. Ayrıca 110 bin metrekare yaklaşık bin 200 adetten oluşan bir konut kompleksi, 25 bin metrekarelik ofis blokları yer alacak. Karma proje içinde 300 oda kapasiteli 5 yıldızlı bir de otel bulunacak. Mall of İstanbul’da açık hava alışveriş alanları, gurme pazarı, iç sirkülasyon için nostaljik ’’hatlı tramvay’’, 120 metre kayak pistli snowpark, Türkiye’nin en büyük dönme dolabı, 100 metre yüksekliğinde adrenalin kulesi, planaterium astrolojik gözlem evi gibi bir çok “ilk”ler de yer alacak.
Açılış tarihi: 2013


Beyaz City Beylikdüzü’nde
Beyaz City AVM, Beylikdüzü Adakent’in merkezinde yer alıyor.Yaklaşık 80 bin metrekarelik toplam inşaat alanına sahip olan projenin 18 bin metrekarelik kısmı AVM olarak tasarlandı. 3 kattan oluşan Beyaz City AVM, 145 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Beyaz İnşaat tarafından hayata geçirilen AVM’de market, teknoloji market, 3 adet sinema ve restoran-kafeler bulunacak. Beyaz İnşaat’ın bitmiş projeleri arasında 2007 Kasım ayında İstanbul’un en yoğun nüfusuna sahip olan ilçelerinden Bakırköy’de 145 bin metrekarelik kapalı alana sahip Capacity AVM bulunuyor.
Açılış tarihi: Eylül 2011

Akmerkez’e kardeş geliyor
Akmerkez’in kurucusu Akkök Grubu’nun gayrimenkul geliştirme şirketi Akiş Gayrimenkul Yatırımı A.Ş.’nin güvencesi altında modern teknolojinin getirdiği üstün konfor ve güvenlik amaçlandı. Akmerkez’in 2 katı büyüklüğünde olan Akbatı AVM’nin konsept tasarımı Amerikalı Development Design Group tarafından, mağaza karması ise perakende sektöründe 45 yıllık uzmanlığa sahip Fransız Retail Consulting Group tarafından oluşturuluyor. 4 katlı Akbatı AVM, 63 bin 500 metrekarelik kiralanabilir alana sahip. 300 mağazayı çatısı altına alacak AVM’de 3 bin araçlık otopark, 3 bin 500 metrekarelik 9 sinema salonu, eğlence alanları ve yeme içme katı bulunuyor.
Açılış tarihi: Ağustos 2011Bu haber Mağaza dergisinden alınmıştır. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
17/08/2011, 07:28:52
Yorum: #2
 
paylaşım gerçekten kaliteli,tebrikler BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Multi Development'a yeni Pazarlama Direktörü Expert 0 2,109 08/05/2013 08:00:03
Son Yorum: Expert
  2015 yılına kadar 60 şehre 110 yeni AVM yapılacak. bayilik 0 2,270 11/03/2013 10:59:11
Son Yorum: bayilik
  Ünlü alışveriş caddelerinde kiralar tavan yaptı bayilik 0 1,388 24/01/2013 09:00:37
Son Yorum: bayilik
  Akıllı Telefonlar Yeni Nesil Girişimciler Oluşturuyor! bayilik 0 1,512 10/01/2013 11:48:14
Son Yorum: bayilik
  PwC Türkiye’nin yeni başkanı belli oldu! franchise 0 1,681 08/12/2012 11:46:04
Son Yorum: franchise
  Enerjisa yeni ortak ile yola devam edecek franchise 0 1,517 05/12/2012 06:44:18
Son Yorum: franchise
  Doğuş Grubu'ndan yeni ortaklık bayilik 0 1,812 14/11/2012 07:02:31
Son Yorum: bayilik
  Türkiye'de 2016 yılına kadar 90 yeni alışveriş merkezi (AVM) daha açılacak. franchising 0 1,687 24/10/2012 05:22:38
Son Yorum: franchising
  İngiliz Jatomi Türkiye'ye 400 milyon euroluk yatırımla 200 yeni spor salonu kuracak. franchising 0 2,108 14/10/2012 03:05:24
Son Yorum: franchising
  Teknosa'dan yeni satış modeli bayilik 0 1,662 18/09/2012 01:35:11
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası