Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sosyal Medyada Ticaret ile e-ticaret arasındaki farklar
19/01/2012, 11:54:33
Yorum: #1
Sosyal Medyada Ticaret ile e-ticaret arasındaki farklar
Sosyal ticaret (Social Commerce) nedir? Sosyal ticaret ile e-ticaret arasındaki fark nedir?Şu anda Dünya’da ve ülkemizde yükselen 2 büyük trend olan Sosyal medya ve e-ticaretin kesişim kümesi olarak adlandırabiliriz Sosyal Ticaret’i. Şu anda ağırlıklı olarak Facebook içerisinde (f-ticaret) konumlansa da bundan çok daha fazlası. Facebook ticareti, genellikle Facebook sayfasının altına eklenen bir sekmeden satış yapılarak en idealinde ödeme alınmasına olanak sağlayan bir model. Sosyal ticaret ise Facebook’un içinde veya e-ticaret sitemizin altında olduğundan bağımsız olarak en nihayetinde, sosyal ağlardaki müşteri verilerini satın alma davranışları ile karşılaştırarak daha akıllı sistemler ve şirketler yaratmak üzerine kurulu.

Sosyal ağlardaki arkadaş olgusunu ölçeklendirilebilir bir şekilde ağızdan ağıza pazarlamaya dönüştürmesinin yanı sıra arkadaş tavsiyesini kişiselleştirerek satın almaya dönüştürmek gibi birçok sosyal kurguyu kullanan yeni bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz sosyal ticaretin.

Bu alanda ülkemizde fırsat var mı?

Bu alanda ülkemiz açısından fırsatlar diğer ülkelere göre çok daha yüksek. Nedenini şöyle açıklayabilirim:

Hemen hemen her sektörde Amerika’nın veya Dünya’nın çok gerisinde olduğumuz söylenir. Bunun çok geçerli olmadığı 2 konu Sosyal Medya ve E-ticaret. Sosyal medya konusunda Dünya’nın en önde gelen ülkelerinden biri olduğumuz defalarca istatistiklerle teyit edildi. Dünya’da Facebook penetrasyonu en yüksek, en fazla üyesi bulunan, en çok vakit harcayan, en çok video izleyen... ilk birkaç ülkesinden biriyiz. Yalnız, bu kadar ilgiye rağmen Facebook’un satışa dönüşme oranları çok düşük.

E-ticaret konusunda ise Türkiye, Dünya’daki en gözde ülkelerin başında geliyor. Sıra sıra Gittigidiyor, Markafoni, Grupanya, Grupfoni gibi e-ticaret sitelerine gelen on, yüz milyonlarca dolarlık değerlemeler, yatırımlar hepimizin hafızasında 2011 yılının yerini garantiledi. Bu alandaki fırsatlar artarak devam ediyor. Her sektörde, dikey e-ticaret sitelerinde sadece lider ve takipçilerine değil, üçüncü, dördüncü firmalara çok ciddi yatırımlar geliyor.

Sosyal Medya konusuna gelirsek ise, daha 2 sene önce firmaların Facebook sayfalarının adresinin televizyon reklamında kullanması gerektiğini söylediğimizde, pazarlama yöneticileri dahi, böyle bir şeyleri anlayışla karşılasalar bile üst yönetime kabul ettirmenin imkansız olacağını savunuyordu. Bugün gelinen noktada ise televizyon reklamında Facebook sayfasının adresi olmayan markaların trendi yakalayamamış olduğu düşünülüyor. Hayran sayısı çılgınlığı yavaş yavaş son buluyor, Facebook kendisini geliştiriyor, yeni metrikler çıkartıyor. Özetle, çok hızlı gelişen bu sektör yavaş yavaş oturuyor.

Sosyal Medya’daki eksiklik –bana kalırsa- şu: Sosyal medya daha iletişim, marka (branding) ve pazarlama temelli bir konu. Tam anlamı ile ticarete yani paraya henüz dönüşemedi. Oysa e-ticaret, içerisinde ödeme ve teslim barındıran temeli ticaret olan bir sektör. Ağırlıklı olarak müşterinin kredi kartı numarasını girmesi ile anında paraya dönüşüyor. Ve şu anda Dünyada örneklerini gördüğümüz gibi, Silikon Vadisi’nde konuşulduğu gibi bu ikisini birleştirebilirsek işte en büyük fırsatlar orada.

Bu ikisini nasıl birleştirebiliriz? Nereden başlamalıyız?

Öncelikle bir sosyal ticaret stratejisine ihtiyacımız var. E-ticaret sitemizin gelirlerini sosyal konsepti kullanarak ne kadar arttırabileceğimizi net hedefimiz olarak belirlemek gerekiyor. Facebook’un “Social by Design” konsepti yani en basit anlatımı ile sitemizin sosyal entegrasyonlarının tamamlanması zaten olması gereken bir şey. Sosyal Ticaret için gerekli zeminin hazırlanması aşamasının çoktan tamamlanmış olması gerekiyordu. Ama tamamlanmadıysa bununla başlamak tabii ki genellikle stratejiden sonra gelmesi gereken – ama genellikle önce gelen- ilk adım. Bugün bloglarda bile bulunan birkaç satır kodun Türkiye’nin birçok büyük e-ticaret sitesinde olmamasının bir sebebi var. Sebebi ilgisizlik, teknolojiyi takip etmeme de olabilir ama büyük oranda iyi geri dönüş almadıkları veya alamayacaklarını düşünmeleri. Çünkü tek başına beğen / Facebook ile bağlan butonu koymak nispeten daha az etkili. Oysa bunun da know-how’ı var ve düzgün yapılması için zaman harcanması, kurgu yaratılması gerekiyor.

Stratejimizi sürekli olarak yeni yollar deneyerek, uygulayarak geliştirmeliyiz. Ölçümleme en önemli konulardan bir tanesi. Tamamen dönüşüm (conversion) odaklı düşünerek her bir beğen butonunun yarattığı müşteri başı yaşam değerini ölçebilecek sistemler kurmak gerekiyor. Bunun sonucunda, bu kanalla gelen yeni müşteri kazanma maliyetlerimize bakarak sürekli optimizasyon yapacağız. Biliyorum, henüz dönüşüm odaklı düşünmeyen bir çok e-ticaret sitesi var. Değil Facebook butonunu, herhangi bir şekilde sitemizi ziyarete gelmiş müşterinin ne kadar değerinin olduğu birçok e-ticaret sitesinde ölçülmüyor. İşte fırsatlar bu yüzden bu kadar fazla.

Eğer düzgün bir şekilde uygulanır ve kurgulanır ise Sosyal Ticaret’in kısa vadede e-ticareti orta vadede ise ticareti yani alışveriş yapma alışkanlıklarımızı hiç olmadığı kadar değiştireceğini savunuyorum. Bunların bir çoğu salt benim görüşlerim değil, bu konuda Mark Zuckerberg, Eric Schmidt gibi isimlerin destekleyen açıklamaları mevcut. Mark’a gelecekte patlama yapacak en önemli alanı sorduklarında ne cevap verdiğini aşağıda okuyabilirsiniz:
Sosyal ticaret ile sosyal medya (Social Media), sosyal iş (Social Business) ve sosyal CRM (Social CRM) kavramları arasındaki ilişki nedir?

Sosyal Ticaret, Sosyal CRM ve Sosyal İşletmeler en ilgilendiğim konuların başında geliyor. Başında sosyal parantezi olan her kavram hayatımızı bir şekilde değiştiriyor ve değiştirmeye devam edecek. Ama ben en büyük fırsatları Ticaret, CRM ve İşletmeler konusunda olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden sosyal kelimesini sadece Medya kelimesinin önünde kullanmayı göreceli olarak ufak bir vizyon olarak görüyorum. Bir gün Sosyal İşletmeler yeni normalimiz olacak ve sosyalin mantığını kavramış işletmeler diğerlerinden çok daha hızlı büyüyecek. Müşterilerini daha iyi tanıyan, daha iyi ürün önerileri getiren, daha akıllı sosyal şirketler artık bir “Azınlık Raporu” (Minority Report) senaryosu olmayacak. Toplumun adapte olması biraz uzun sürebilir ama teknolojisinin büyük ölçüde hazır olduğunu söyleyebilirim.

Sosyal ticaret kavramı ile ortaya çıkan sosyal müşteri (Social Customer) kavramı nedir? Bu konuda nasıl gelişmeler olacak?

Tabii ki her kavram sosyalleşirken müşteriler de sosyalleşiyor. Özellikle dijitalin içine doğmuş ilk günden internet kullanan neslin yaşı büyüdüğünde çok farklı bir müşteri profili ile karşılaşacağız. İlgimizin olmadığı, alakasız, spam tekliflere insanlar daha çok kızacak. Vakit gün geçtikçe değerleneceği için müşterilerin kendilerini tanımayan, almayacağı ürünleri satmaya çalışan şirketler için ayakta kalmak çok zorlaşacak. Bu yüzden insanların sosyal ağlardaki verilerini müşterisinin izni dahilinde kullanmak için yatırım yapmak, teknoloji kullanmak zorunluluk haline gelecek.

Sosyal ticaretin gelecekteki konumuyla ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz?

Bu konuda çokça bloğumda paylaşımda bulunuyorum. Detayını buradan okumanızı tavsiye ederim. Özeti ise şu: Tabii ki şu anda Türkiye’de ve Dünya’da sosyal ağ eşittir Facebook (ve çok az da Twitter) gibi konumlansa da bu şu anki dönemden kaynaklanıyor. Facebook bu alanda çok avantajlı olsa da, orta vadede bu işin online-offline entegrasyonunda olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Daha büyük pasta daha büyük oyuncular getirecek:

Bu konuda da online şirket olarak doğmuş Google’ın özellikle Wallet ürünü ile offline şirketlerden de Walmart’ın çok avantajlı olacağını düşünüyorum. Facebook da tüm ekosistemini buna göre kurduğu için daha çetin rekabet göreceğiz gibi gözüküyor. Facebook’un uzun vadede kendinden büyük rakiplerini geçmesi, işini ne kadar ticarete bağladığı ile direkt alakalı olacak. Daha çok mobil sosyal ticaret ve online ile offline’ı daha entegre etmeyi başarmış, şu anda henüz ismini duymadığımız başka şirketler konuşuyor olacağız büyük ihtimalle.

Hazırlayan

Hasan Başusta BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  e-ticaret mobile kayıyor franchise 0 7,171 12/10/2012 09:37:31
Son Yorum: franchise
  İŞKUR sosyal medya uzmanlığı eğitimi veriyor franchise 0 2,359 16/07/2012 09:29:06
Son Yorum: franchise
  Sosyal ağlarda dikkat edilmesi gerekenler franchise 0 2,475 25/06/2012 09:31:02
Son Yorum: franchise
  Sosyal ağlarda para kazanma yolları bayilik veren firmalar 0 1,838 10/12/2011 02:39:49
Son Yorum: bayilik veren firmalar

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası