Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Perakende devlerinin cirolarının %5 i internet mağazalarından
03/06/2011, 09:32:43
Yorum: #1
Perakende devlerinin cirolarının %5 i internet mağazalarından
Ciroların yüzde 5’i internet mağazasından

Hazır giyimciler e-ticaretin gücünü keşfetti. Mavi Jeans, LC Waikiki, Avva, Flo, Kiğılı ve daha onlarca marka kendi internet sitesinden online satışa başladı.
Hazır giyimciler e-ticaretin gücünü keşfetti. Mavi Jeans, LC Waikiki, Avva, Flo, Kiğılı ve daha onlarca marka kendi internet sitesinden online satışa başladı. İlk hedef, cironun yüzde 5’ini bu online satış mağazalarından sağlamak...

TÜRKİYE’DE 35 milyon internet kullanıcısı var. Bu sayı ülkemizi, Avrupa beşincisi yapıyor. Ancak büyüme hızına bakılırsa liderliğe yükselmemiz işten bile değil...

İnternet kullanımına bağlı olarak Türkiye’nin e-ticaret hacmi de hızlı büyüyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, geçen yıl 91 milyon adet yerli ve yabancı kredi kartı ile 15 milyar 225 milyon TL’lik online alışveriş yapmışız. E-ticaretin bu yıl yüzde 40 ila 50 arasında büyümesi bekleniyor.

İşte bu potansiyeli gören hazır giyim şirketleri ve markalar, e-ticaret pastasından daha fazla pay almak için harekete geçti. Özellikle bu yıl, perakende sektöründe sürükleyici olan moda markalarının e-ticaretteki güçlerini iyice ortaya koymaları bekleniyor.

Aslında hazır giyimciler uzun süredir e-ticaretten uzak durmayı tercih ediyorlardı. Çünkü internetteki dolandırıcılık hikayeleri gözlerini korkutmuştu. Ayrıca online satışların gerçek mağazalara ilgiyi azaltacağını düşünüyorlardı. Ancak e-ticaret öylesine hızla yayılmaya başladı ki onlar da bu rüzgara karşı duramayacaklarını anladılar. Hatta bu rüzgarı arkalarına alıp önümüzdeki birkaç yılda cirolarının yüzde 5 ila 10’unu e-ticaretten yapmayı hedeflemeye başladılar.

Boyner, İpekyol, Vakko, Damat gibi markalar halen genel e-ticaret siteleriyle bu işi yürütüyor. Mavi Jeans, LC Waikiki, Avva, Flo ve Kiğılı’nın da aralarında bulunduğu bir grup ise kendilerine özel kurdukları internet mağazalarından satışa başladılar. Birçok markanın daha bu alana yatırım yapmaya hazırlandığı yönünde duyumlar alıyoruz.

KİMLER HAZIRLIK YAPIYOR?
Kadın giyiminin köklü markalarından Park Bravo da e-ticaret de yerini almaya hazırlanıyor. Kamil Özçoban’ın kurduğu grup, kendi kadın giyim markası Park Bravo’dan önce Türkiye temsilcisi olduğu uluslararası markaları internetten Türk müşterileriyle buluşturacak. Önce iç giyim markası La Senza’nın http://www.lasenza.com.tr, ardından da ayakkabı markası Nine West’in http://www.ninewest.com.tr sitesi üzerinden online satışa başlayacağı belirtiliyor.

Başta Vakko olmak üzere önde gelen birçok markaya ayakkabı üreten Cabani Shoes da gözünü online alışverişe dikmiş durumda. Kendine ait bir online alışveriş sitesi kurma hazırlığında olan Cabani, halen Hepsiburada.com ve Pabbuc.com siteleri üzerinden satış yapıyor. Cabani’nin halen İstanbul’da Nişantaşı, Laleli, Beyazıt, Pelikan AVM ve İkitelli Outlet olmak üzere beş perakende mağazası bulunuyor. Türkiye genelinde 220 noktada ise corner’ı bulunan Cabani’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Kubilay Kaban, “Ciromuzun yüzde 5’ini internet satışlarından elde etmek istiyoruz” diyerek bu alandaki hedeflerini açıklıyor. Kaban, ayakkabı sektöründe önümüzdeki yıllarda toplam ticaretin yüzde 20’sinin e-ticarete kayacağını düşünüyor.
Calvin Klein, Armani, Gottex gibi markaları bünyesinde barındıran iç giyim markası Mendos’un da e-ticarete hazırlandığı biliniyor.

COLİN’S’İNKİ DE KURULMA AŞAMASINDA
Colin’s de e-ticaret rüzgarına karşı duramadı. Eroğlu Grubu bünyesindeki markanın online alışveriş sitesi yapım aşamasında. Trendyol, Markafoni ve Morhipo siteleri üzerinden satış için de görüşmeler sürüyor.
Colins Perakende Grubu Başkanı Cemil Toprak, birkaç ay içinde kendi sitelerinden online satışa başlamayı planladıklarını söylüyor. Toprak, “Yeni başlayacak olmamıza rağmen bu yıl online alışverişten 750 bin dolar ciro hedefliyoruz” diyor.
Toprak, online alışverişin gerçek satışlara zarar vereceğini düşünmüyor. Hatta mağaza satışlarını destekleyeceğini öngörüyor. Colin’s’in halen 152’si Türkiye’de olmak üzere dünya çapında 572 mağazası bulunuyor. 2011 yılı yurtiçi ciro hedefi 280 milyon TL...

ORKA’NINKİ 5 MAĞAZAYA BEDEL
Aslında e-ticaretin dünyadaki geçmişi de çok eski değil. 2005 yılından itibaren çıkışa geçen bu trende Türk markaları ise geçen yıl ilgi duymaya başladı. Bu yıl birçok marka e-ticaret sitesi kurdu. Ancak hazır giyim şirketlerinin ilgisi sadece kendi markalarını satmakla sınırlı kalmadı. Orka Group, İpekyol, Boyner, Vakko gibi şirketlerin patronları, kendi markalarını çağrıştırmayan genel e- ticaret siteleri kurup ya da ortak oldular. Bu alanda öncülüğü ise Orka Group Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu yaptı...
Bazı ürünlerinin internetten korsan olarak satıldığını gören Orakçıoğlu, 2008’de Modaelinizde.com sitesini kurdu. Halen bu sitede, 20 kategoride 14 bine yakın ürün çeşidi satışa sunuluyor. Sitenin beklentilerin çok üzerinde ilgi gördüğünü vurgulayan Orakçıoğlu, “Başlangıçta 1 mağazanın cirosuna ulaşmasını hedeflemiştik. Ancak kısa sürede Orka’nın 5 mağazasının cirosuna denk gelen satışlara ulaştı. Türkiye’de e-ticaretin hacmi her geçen gün büyüyor. İlk etapta siteden yaptığımız satışlarının yüzde 5’inin kendi markalarımıza ait olmasını bekliyoruz. Şimdi önümüzdeki iki yıl içinde de yüzde 10’a çıkacağını düşünüyoruz” diyor.

ORTAKLIĞI TERCİH EDENLER
Boyner Grubu da perakendedeki iddiasını e-ticarete taşımış durumda. İki ay önce Morhipo.com sitesini açan holding, Türkiye’nin kendi alanında lider online alışveriş sitesini yaratma hedefiyle yola çıkmış. Boyner, Cotton Bar’dan Beymen Business’e, Network’ten Altınyıldız Classics’e kendi yarattığı markaların yanı sıra Jimmy Choo, Lanvin, Philip Lim, Celine, Corneliani, Dries van Noten, Yves Saint Laurent, Colin’s, Ramsey gibi birçok yerli yabancı markayı da ilk kez online alemde buluşturdu.
Morpiho.com’un hedefi, en geç 6 ay içinde günde 10 bin adet ürünü müşterilerine ulaştırmak. Boyner markalarından çoğu, 2011’de cirolarının yüzde 5’inin online satışlardan elde etmeyi hedefliyordu. Şimdi Morhipo ile birlikte bu hedefin yüzde 10’a yükseltildiği belirtiliyor.
Morhipo.com’un Exclusive bölümünde markalar yüzde 90’a varan indirimlerle satışa sunuluyor. Yeni sezon ürünlerinin de mağazalara göre daha avantajlı koşullarla satılması planlanıyor.
E-ticaretin büyüsüne kapılanlardan biri de Vakko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko... Hakko, Vakko için online satış sitesi kurmak yerine Daybuyday.com sitesine ortak olmayı seçti. Daybuyday.com’da Vakko, Valentino ve Prada’nın da aralarında bulunduğu 100’e yakın marka satılıyor.
İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın ise geçen yıl günde 5 milyon adet ürün satan online alışveriş sitelerinden Trendyol.com’a ortak oldu.

GÜÇBİRLİĞİ YAPANLAR
Tekstil ve hazır giyimcilerin e-ticaret konusundaki son güç birliği ise iki ay önce gerçekleşti. Toplamda 40 markanın sahibi konumundaki 16 isim, geçen mart ayında “Perabayt Bilişim Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş.” unvanıyla ortak şirket kurdular. İnternet üzerinden e-ticaret yapacak şirketin sermayesi 10 milyon TL. Bu işbirliğini ilk olarak Para dergisinin yazdığını belirtelim...
Perabayt’ın ortakları Birvarmisbiryokmus.com adındaki sitelerini ağustos ayında hizmete açmayı planlıyor. Perabayt’ın ortakları şu isimlerden oluşuyor: Abdullah Kiğılı (Kiğılı Giyim), Ahmet Can Tarkan (Dilasima Group), Burak Çelet (Desa), Burhan Özkan (Herşey İletişim), Yüksel Başesgioğlu (Zeki Triko), Kerem Gözalan-Furkan Gözalan (Converse-Asport), Mehmet Hotiç (Hotiç Ayakkabı), Ramazan Kaya (Saat&Saat), Ümit Zaim (Derimod), Ali Tahsin Özlenir (Diesel-Özlenir Giyim), Tekin Acar (Tekin Acar Kozmetik), Nejdet Ayaydın (İpekyol), Yılmaz Yılmaz (Koton), Gizem Burçetin (Genel Müdür), Aysel Balkan Sancaktar (Göz Group), Mehmet Rıza Aytek (Vitrin Grup).
E-ticaretin gücünü keşfeden markalar satışlardan epey memnun. Sarar Giyim de hem erkek giyim hem de ev tekstili ürünlerini http://www.sararshop.com online mağazasından satıyor. Sarar Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, online satışlardan çok memnun. Özellikle ev tekstili, gömlek, kravat, ayakkabı gibi ürünlerin büyük ilgi gördüğünü söyleyen Sarar, “Amerika’ya bile ürün satıyoruz. Geçenlerde Amerika’ya 48 beden smokin gönderdik. Birkaç yıla kadar satışlarımızın yüzde 10’unu online mağazamızdan yarar hale geliriz” diyor.

ONLİNE AL, MAĞAZADA DEĞİŞTİR
Erkek giyim markası Kiğılı, 2005’te Baskuda.com isimli e-ticaret sitesine küçük çapta ürün vererek e-ticarete başlamıştı. Nisan 2008’de kendi e-ticaret sitesini açan Kiğılı, bu alandaki satışlarını iki yıldır yüzde 300-500 gibi oranlarla büyütüyor. Kiğılı Giyim CEO’su Hilal Suerdem, bu yılki online ciro hedeflerini 1 milyon dolar olarak açıklıyor. Hem eski hem yeni sezon ürünlerini sanal mağaza sattıklarını belirten Suerdem, sözlerini şöyle sürdürüyor:
“Sanal ortamda satışa sunulan ürünlere yönelik özel kampanyalar düzenliyoruz. Ayrıca reklam ve tanıtım desteği veriyoruz. Yine dönemsel olarak ‘Kargo ücreti bizden’ kampanyası yapıyoruz. İnterneti ayrı bir satış kanalı olarak görmek gerekiyor. Online alışverişin satış mağazalarımıza herhangi bir zararı olmadığı kanaatindeyim. Örneğin, sezon ürünlerinde online olarak yapılan alışverişler için mağazalarda değişim yapılabiliyor. Böylece online alışveriş yapan müşteri, mağazada değişime geldiğinde farklı bir ürünün satışı da yapılabiliyor.”
Kiğılı’nın halen 57 ilde 187 mağazası bulunuyor. Şirketin bu yılki ciro hedefi 200 milyon dolar.

MAVİ
Stil danışmanlığı bile yapıyor
Mavi, http://www.mavistore.com kanalıyla müşterilerine online alışveriş olanağı sunuyor. Şirket, bu yıl mağaza sayısını 237’si yurtiçinde olmak üzere 597’ye yükseltmeyi planlıyor. 2010, Türkiye genelinde 200 mağazayla kapatılmıştı.
Mavi mağazalarında düzenlenen kampanyalar Mavistore’da da geçerli. Yine Mavistore’da da hem eski sezon fırsat ürünleri hem de yeni sezon ürünlerine ulaşılabiliyor.
Mavi Pazarlama Müdürü Serpil Berkan da online alışverişin mağaza satışlarına zarar vereceğini düşünmüyor: “Online alışverişi, mağaza satışlarımızın önemli bir destekçisi ve ekstra ivme yaratacak satış kanallarından biri olarak görüyoruz. Mavi mağazalarındaki kampanyalardan online alışveriş yapan müşterilerimizin de faydalanmasını sağlıyoruz. Bunun yanı sıra http://www.mavistore.com üzerinden alışveriş yapan müşterilerimize bayram, yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlerde indirim ve hediyeler sunuyor, gönderi ücreti almıyoruz.”
Mavistore, sadece Mavi ürünlerini satmakla kalmıyor stil danışmanlığı da yapıyor. Örneğin, ‘Haftanın Stilleri’ bölümüyle hazır kombilenmiş ürünleri müşterilerine sunuyor. ‘Jean Rehberi’ bölümünde ise siteye girenlerin kendilerine en çok yakışan blue jean’i (blucin) bulmalarına yardımcı oluyor.

AVVA
Online satış ciro hedefi 4 milyon TL
Erkek giyim markası Avva, online satışlarını http://www.avvastore.com sitesinden gerçekleştiriyor. Sanal ortamda daha aktif olmak için kısa süre önce kendi sitesini kuran Avva; Markafoni, Trendyol, Limango, Day Buy Day, AlaMarka, Mor Hippo, Vip Dükkan, Clubboon gibi private shopping siteleri üzerinden de ürün satıyor. Avva, http://www.avvastore.com üzerinden gömlekten pantolona, ayakkabıdan kravata, monttan jean pantolona tüm ürün gruplarında eski ve yeni sezon ürünlerini satışa sunuyor.
Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, bu yıl yüzde 30 ciro artışı hedeflediklerini, buna ulaşmada online satış performansına çok güvendiklerini vurguluyor. Atik, “Markamızın bu yıl tüm online satış ciro hedefi 4 milyon TL. Online satışın gerçek mağaza satışlarımıza olumlu katkı sağladığını görüyoruz. Mağazalarımızda olduğu gibi Avvastore’da da alışveriş yapan her müşterimiz Avva ClubCard üyesi olma hakkı kazanıyor ve mağaza alışverişlerinde yüzde 20 indirim hakkından yararlanabiliyor. Avvastore üyelerimiz ayrıca, dönemsel avantaj kampanyalarından ilk olarak haberdar ediliyor” diyor.

Kendi e-ticaret sitesini kuranlar

Marka Site adresi
Avva http://www.avvastore.com
Kiğılı http://www.kigili.com
Mavi http://www.mavistore.com
Orka Group http://www.damattweenshop.com
LC Waikiki http://www.lcwaikiki.com
Gebe Giyim http://www.e-gebe.com
Flo Ayakkabı http://www.flo.com.tr
Mango http://www.shop.mango.com
Aker Eşarp wwwakeronline.com
Aydınlı Group www. store.pierrecardin.com.tr
Dagi Giyim http://www.dagishop.com
Hatemoğlu e-hatemoglu.com
LTB www. shop.ltbjeans.com
Matraş Deri http://www.matras.com
Mudo http://www.mudo.com.tr
Muji http://www.muji.com.tr
Pierre Cardin www. store.pierrecardin.com.tr
Sarar http://www.sararshop.com
Panço http://www.e-panco.com
Penti http://www.penti.com
Silk&Cashmere http://www.silkcashmere.com
Süvari Giyim http://www.suvarionline.com
Tiffanny http://www.tiffany.com.tr

Bağımsız e-ticaret sitesine ortak olanlar
İşadamı Şirketi Ortak olduğu site
Cem Boyner Boyner Holding http://www.morhipo.com
Cem Hakko Vakko Giyim http://www.daybuyday.com
Süleyman Orakçıoğlu Orka Group http://www.modaelinizde.com
Yalçın Ayaydın İpekyol Miroglio http://www.trendyol.com

Para BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Perakende yasasında 'lokasyon' öne çıkıyor franchise 0 2,354 16/12/2013 04:09:37
Son Yorum: franchise
  Fransız perakende devi Türkiye’de bayilik 0 2,030 22/03/2013 11:31:25
Son Yorum: bayilik
  Perakende yatırımında Türkiye 2. sırada bayilik 0 1,541 24/12/2012 12:46:07
Son Yorum: bayilik
  Perakende dernekleri Vahap Küçük'e emanet Expert 0 1,474 20/12/2012 06:52:26
Son Yorum: Expert
  Perakende federasyonu kuruluyor Expert 0 1,477 17/12/2012 08:37:02
Son Yorum: Expert
  Dev ihalenin galibi perakende devleri oldu Expert 0 1,673 17/12/2012 08:35:32
Son Yorum: Expert
  Perakende ayağını frenden çekiyor bayilik 0 1,300 12/12/2012 10:06:10
Son Yorum: bayilik
  Uzmanlar Perakende Günleri’12’de buluştu franchise 0 1,587 30/11/2012 09:26:38
Son Yorum: franchise
  PERAKENDE GÜNLERİ PROGRAMI franchise 0 1,561 28/11/2012 12:19:26
Son Yorum: franchise
  Perakende sektöründe istihdam artıyor franchise 0 1,515 15/10/2012 04:45:30
Son Yorum: franchise

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası