Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Onur Group Anadolu’ya açılıyor, hedef 300 mağaza
11/05/2011, 01:17:47
Yorum: #1
Onur Group Anadolu’ya açılıyor, hedef 300 mağaza
Onur Group Anadolu’ya açılıyor
30 yılı aşkın süredir perakende sektörüne hizmet veren Özen Ailesi, ilk mağazasını Onur Group tabelasıyla 1997 yılında açtı. Kurumsallaşma adına yaptığı yatırımlar ve altyapıya verdiği önemle örnek gösterilen Onur Group, geçen 14 yılda mağaza sayısını 117’ye yükseltmeyi başardı. Özen Grup CEO’su Cemal Özen, 2012 yılı sonunda şube sayılırını 300’e çıkaracaklarını ve Anadolu’ya açılacaklarını söyledi

1997 yılında ilk şubenizi açtığınızda bugün ulaştığınız seviyeye ulaşacağınızı tahmin ediyor muydunuz?
İlk yıllarda şu an ulaşmış olduğumuz şube sayısına ulaşacağımızı tahmin etmiyorduk ancak sektörün iddialı ve iyi bir oyuncusu olmayı hedefliyorduk. Sahip olduğumuz vizyon uğruna çalışarak geçtiğimiz 14 yılda şube sayımızı 117’ye çıkarmamız bunun en önemli kanıtı.
Peki, büyümenizdeki kırılma noktaları neydi?
1997 yılında açtığımız ilk şubenin ardından Onur Group olarak iki kırılma noktası yaşadık. Bunlar, 1999 yılında Yeşilyurt mağazamızı açmamız ve 2009 yılında oluşan ekonomik kriz.

2009 krizini fırsata mı çevirmiş oldunuz yani?
“Kriz dönemlerini fırsata çevirmek” tabirini doğru bulmuyorum. Ekonomik kriz dönemleri, arabayla yokuş çıkmaya benzer. Deponuzda yakıtınız varsa gaza daha sıkı basmanız gerekir. Onur Group olarak kriz döneminde biz gaza daha çok yüklendik ve yokuşu bu şekilde çıkmayı başardık. Piyasanın durağan olduğu dönemlerde ticaret hayatında stabil bir şekilde varlığınızı sürdürebilirisiniz. Kriz dönemlerinde ise böyle bir şansınız yoktur. Ya büyümek zorundasınız ya da küçülmek. Biz kriz döneminde büyümeyi tercih ettik.

Bu gibi dönemlerde tercih ettiğiniz büyüme modeli nedir?
Olumsuz gelişen piyasa şartlarında organik büyümek imkansız gibidir. O nedenle biz inorganik büyümeyi tercih ettik. Piyasa şartlarında bizim için avantaj haline gelen koşullardan yararlanarak daha çok nokta ve lokasyon bulma şansımız oldu. Piyasanın sunduğu avantajlı koşullardan yararlanınca büyüme hızınız artıyor. Biz bunu başardık.

Yanlış lokasyon tercihi yüzünden mağaza kapattığınız oldu mu?
Onur Group olarak sektörde bu konuda önemli bir farkımız var. Şubelerimizin hiçbiri zarar etmiyor. Bugüne kadar açtığımız hiçbir şubeyi kapatmadık, yerini değiştirmedik. Bu da lokasyon çalışmalarımızı ne kadar titiz yaptığımızın kanıtı.

Fizibilite çalışmalarını nasıl yapıyorsunuz?
Konusunda uzman üç ayrı ekibimiz var. İstanbul’un bütün mahallelerini, caddelerini gezerek bize en uygun yerleri tespit ediyorlar. Sonrasında gerekli bilgileri bu konuda çalışan departmanımıza sunuyorlar.

İstanbul’da hemen hemen her caddede birden çok hipermarket var. Bir ya da birden fazla marketin olduğu caddede mağaza açmak riskli değil mi? Lokasyonu nasıl belirliyorsunuz?
Mağaza geliştirme departmanımız gider yer bulur, sonrasında ilgili yönetici arkadaşımız o bölgede 1 kilometre çapında bir daire çizerek o daire içerisinde kaç gıda perakendecisi olduğunu, riskleri, nüfusu, o nüfusun yüzde kaçının müşterimiz olabileceğini ve benzeri kriterleri değerlendirerek tahmini ciro, maliyet ve brüt karı hesaplar. Ardından hazırlayacağı fizibilite raporunu yönetim kuruluna sunar. Yönetim kurulu ise rapor ve yer incelemesi sonucu kararını verir. Bizim bu konuda gelenekçi bir anlayışımız yok, ucuz bir yer bulduk diye oraya gidip hemen şube açmıyoruz.

“Ucuzcu değiliz”

Tüketici neden Onur Group’u tercih etmeli? Kaliteli ürün sattığınız için mi yoksa ucuz olduğunuz için mi? Piyasadaki diğer oyunculardan farkınız ne?
Tüketicinin Onur Group’u tercih etmesi için birçok neden ve sunduğumuz avantajlar var. Rakiplerimizde bulunan bir ürünü onlardan daha avantajlı koşullarda müşterilerimize sağlamamız, müşterilerimiz için bir değerdir. Hatta meyve-sebzeyi dalından koparıldıktan sonra 20 saat içinde tazeliğini koruyarak müşterilerimize her gün sunabilmemiz bir tercih nedenidir. Ayrıca müşterilerimizin arzu ettiği damak tadına uygun şarküteri ürünlerimizi çeşitleriyle beraber sürekli bulundurabilmemiz bizi tercih nedenlerinden bir diğeri. Kasap reyonumuzda islami koşullara göre kesilmiş ve hazırlanmış kasap ürünleri tercih ederiz, bunları güvenilir ve markası bilinen tedarikçilerden temin ederiz, özellikle tavukta tüketicinin bildiği ve tanıdığı markaları tercih eder, ürünleri seçerek alır, soğuk zincirin korunmasına son derece önem verir ve hijyenik ortamda ve uygun fiyatla müşterilerimize sunarız. Bunların yanı sıra mağaza ambiyansının müşteriye güven vermesi gerekiyor. Bunu mağaza içi ışıklandırma, renklendirme, hijyen, raf dizilimiyle yapabilirsiniz. Müşterilerimizi mağazamızda misafirimiz gibi ağırlama anlayışıyla hizmet verir, bu anlayışla onları karşılar, ağırlar ve uğurlarız. Bütün bunlardan sonra fiyat karşılaştırmaları başlar. Doğru fiyat sunabiliyorsanız, o bölge insanını müşteriniz yapmış oluyorsunuz. Eğer birkaç üründe iyi, diğer ürünlerde yüksek fiyat sunuyorsanız, tüketici bu farkı hemen görüyor. Tüketiciler için perakende sektöründe o kadar çok alternatif var ki, istediği zaman fikrini değiştirebilir. Bu nedenle bütün bu saydığımız değerlere aynı derecede önem vermek gerekiyor. Onur Group olarak ürünleri ucuz satan bir marketiz ancak asla ucuzcu bir market değiliz. Ucuz olmakla ucuzcu olmak arasında dağlar kadar fark var. Biz, piyasa değerinde kaliteli bir ürünü iyi bir indirimle tüketiciye sunuyoruz. Ayrıca inserte giren ürünlerimiz için insert süresince İstanbul’da en ucuzu olması garantisi veriyoruz. Piyasada her ürünün daha düşük kalitede üretimleri var ve daha ucuza satılıyor ama biz bu ürünleri mağazalarımıza almıyoruz.Personelinizin müşterilere olan ilgisini, davranışlarını nasıl denetliyorsunuz?
Bu denetim mekanizması mağaza müdürlerinden başlayarak bölge müdürü, satış direktörü ve son olarak bu konuda görevlendirmiş olduğumuz yönetim kurulu üyesine kadar devam ediyor. Bunların dışında Onur Group bünyesinde çalışan her departman amiri ayda en az 3 mağaza gezer ve o mağazayla ilgili bir rapor sunar. Ayrıca belli dönemlerde sektörde çalışmış ve sektör tecrübesi olan insanları gizli müşteri olarak mağazalarımıza gönderiyor, inceleme yapmalarını ve rapor hazırlamalarını sağlıyoruz. Bu raporlardan yararlanarak hizmet kalitemizi, standartlarımızı, kurallarımızı ve süreçlerimizi gözden geçiriyor ve iyileştiriyoruz.

Bundan sonraki büyüme hedefiniz nedir? Yakın zamanda şube sayınızı kaça çıkarmayı düşünüyorsunuz?
2010 yılı başında 3 yıllık stratejik plan ve politikalarımızı sektörle paylaşmıştık. O zaman belirttiğimiz gibi 2012 sonunda şube sayımızı 300’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Türkiye haritasını gözümüzün önüne alırsak, bu 300 şubeyi hangi bölgelerde açmayı düşünüyorsunuz?
Öncelikle Trakya, İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere tüm Marmara Bölgesi’ne ve ardından diğer bölgelere yayılmayı hedefliyoruz.

Son zamanlarda perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin halka arz süreçlerine tanık olduk. Sizin böyle bir düşünceniz var mı?
Sektördeki bu gelişmeler bizi heyecanlandırdı, cesaretlendirdi ve mutlu etti. Özen Şirketler Grubu’nun önündeki 5 yıllık stratejik planları içinde böyle bir hedefimiz bulunmuyor.

Trakya’da ve Anadolu Yakası’nda lojistik merkezi kuracak

Sektörde kendi lojistik merkezini kuran ilk firmalardan birisiniz. Gelecek dönemde başka bölgelerde lojistik merkezi kurmayı düşünüyor musunuz?
2011 yılı hedeflerimiz arasında Onur Group için Trakya bölgesinde ve Onurex için İstanbul Anadolu Yakası’nda lojistik merkezi kurmak var. Bunu çok önemsiyor, sistem altyapısını ve lojistik altyapıyı sağladıktan sonra diğer bölgelere yatırım yapmayı ve yayılmayı hedefliyoruz.

Geçtiğimiz aylarda AVM içindeki ilk mağazanızı açtınız. Sonrası için de bu yönde planlamalarınız var mı? AVM içerisinde açılan mağazaların kârlılık oranı nedir?
Biz hizmetimizi müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılama felsefesi üzerine kuruyoruz. Her yaptığınız işe kârlılık önceliği ile yaklaşırsanız o zaman ister istemez hizmette aksamalar yaşarsınız. Felsefenizi müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılama üzerine kurarsanız, kâr etme şansınız daha çok artabilir. Biz yerel perakendecilerde AVM içinde olamamanın getirdiği bir psikolojik baskı vardı. Bunu çok önemsiyorduk. 2010 yılı sonunda Deposite Outlet Merkezi ve Eskule AVM içinde açtığımız şubeler ile yerel perakendeciler adına bu zinciri kırdık. Artık AVM yapım aşamasında bizimle iletişime geçiliyor, bizden de teklif alınıyor. Bu konuda güçlü bir aday olduğumuzun, gelişim gösterdiğimizin ve AVM içinde iyi işler çıkarabileceğimizin mesajını verdik.

AVM içinde olmanın marka bilinirliğini artırdığını düşünüyor musunuz?
Elbette artırıyor ancak biz bütün olarak bakıyoruz bu olaya. Bir mağazanız size kârlılık getirir, diğer mağazanız marka değerinizi artırır. İşte bu bütünü iyi yönetirseniz varlığınızı sürdürebilirsiniz.

Ulusal marketlerden şubelerinizi satın alma konusunda talepler geliyor mu? Uygun bir talep olursa satmayı düşünür müsünüz?
Biz sektöre bakış açımızı gelen taleplere göre değiştirmiyoruz. Biz bu sektöre gönül vermiş, bu sektörün yaşaması, kurumsallaşması, hizmet kalitesi ve standartlarının yükselmesi için çaba sarf eden gönüllü bir şirketiz. Kurulduğumuz ilk yıllarda ‘Biz bu işe yüreğimizi koyduk, başarmalıyız’ diyorduk. Hatta son iki yıldır, ‘Biz bu işe varlığımızı koyduk, o nedenle en iyi şekilde yönetmeliyiz’ diyoruz.

Peki, yakın zamanda bir satın alma yapma planınız var mı?Planlarımız elbette var. Şu anda elimizde bize yapılmış herhangi bir teklif yok. Sektörden gelecek tekliflere açığız, bunları değerlendireceğiz ve şartların olumlu olması durumunda satın alma yapabiliriz.
Bir sonraki mağazanız nerede, ne zaman açılacak?
Ümit ediyorum ki, bu röportajın yer aldığı dergi okuyucuların eline geçtiğinde Edirne ve Büyükçekmece’de mağazalarımız açılmış olacak.

Perakende sektörünün en büyük sıkıntısı nedir sizce?
Bizim en büyük sıkıntımız, yasa. Perakende yasanın eksikliğini yaşıyoruz. Ülke ekonomisinin temeli bankacılık ve perakende sektörüyken, bu sektör için hala bir yasa çıkarılamamış olması bizi rahatsız ediyor. Organize perakendenin gelişimi için bir yasa şart.

Çıkması beklenen yasadan beklentileriniz neler?
Çalışma saatleri, hafta sonu tatili, mağazalar arasındaki mesafe kriterleri, servis hizmetleri, tedarikçi haklarının korunabileceği birçok madde olması gerekiyor. Her şeyden önce sektöre bazı kriterler gelmesi lazım. Mesela 50 metrekarelik bir dükkânın tabelasında hipermarket yazmamalı. Standartlar oluşunca kalite de yükselecek, kaliteli ortamda perakendecilik insanların kariyer yapabileceği bir sektör haline gelecektir.

Raflarınızda bulunan pravite label ürünlerin cironuzdaki oranı nedir?
Bizim literatürümüzde private label kavramı bulunmuyor. Biz mağazalarımızda satılmak üzere müşterilerimize özel markalarımızla ürettirdiğimiz ürünleri sunuyoruz. Bu ürünlerin Onur Group’taki cirosu yüzde 3, Onurex mağazalarımızda yüzde 15. Biz özel markalı ürünlerimizi önemsiyoruz. Onur logolu ya da Onur markalı bir ürün sunmuyoruz. Bizim şu anda 14 çeşit markamız, 140 barkodla raflarımızda yer alıyor. Biz kendi ürünümüzü rafa koyarken diğer marka olmuş ürünleri raflarımızdan çıkarmıyoruz. İki ürünü de yan yana koyuyor ve tercihi müşterimize bırakıyoruz. Satışını yaptığımız özel markalı ürünlerimiz ile diğer ulusal-bilinen-kendi bölümünde en iyi markaların ürünleri arasında kalite farkı bulunmuyor.

2’nci Uluslararası Güvenilir Gıda Zirvesi ödül töreninde “En İyi Perakendeci” ödülüne layık görüldünüz. Bu ödülün üzerinizde nasıl bir etkisi oldu?
Böylesi değerli ve saygın ödüller almak beni ve ekibimi heyecanlandırıyor, daha çok çalışma azmi aşılıyor ve memnun ediyor. Gelecek yıllarda da aynı başarıyı göstermek için daha çok çalışmamız gerektiğini hatırlatıyor. Başarılarımızı sivil toplum örgütlerinin görmesi ve bizi ödüllendirmesi elbette memnuniyet verici... Bununla birlikte Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın başarılarımızı böylesi bir ödülle taçlandırması bizler için apayrı onur.

“Onurexler daha hızlı yayılıyor”

Onurex’le birlikte discount pazarında da faaliyet gösteriyorsunuz. Bu pazarda çok güçlü rakipleriniz var. Durduğunuz noktadan memnun musunuz?
Biz müşterinin günlük ihtiyaçlarını karşılayan, çok rahat ulaşabileceği noktalarda Onurex mağazaları açıyoruz. Biz müşteriye daha yakınız ve müşterinin temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Biz müşterinin X marka ihtiyacını değil, makarna, peynir gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Rakiplerimizin çok büyük ve güçlü olması sektörümüzün büyümesi ve gelişmesi için bir fırsat. Biz, bulunduğumuz bölgelerde marka bilinilirliğimizi her geçen gün artırıyoruz. Şu an 75 Onurex şubemiz bulunuyor.

Onurex’in büyümenizdeki payı büyük olacak diyebilir miyiz?
Evet, Onurex mağazalarımızın yayılımı daha hızlı olacak. Çünkü Onurex mağazalarını açarken daha rahat lokasyon bulabiliyoruz. Ayrıca mağazanın kurulum aşaması daha hızlı ve ekonomik gerçekleşiyor.

Onur Group bünyesinde bulunan Onursal Tarım hakkında da bilgi verir misiniz?
Onursal Tarım, marketlerimizin taze meyve ve sebze ihtiyaçlarını karşılaması için kurudu. Dalından koparılan bir ürünü 20 saat içerisinde müşterilerimizle buluşturuyoruz.

2011 yılındaki hedefleriniz nedir?
2011 sonunda müşterilerimize 144 Onurex ve 50 Onur Group mağazası ile hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Yerel perakendenin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Birleşmelerin, satın almaların olacağı, marka sayılarının önemli oranda azalacağı ancak şube sayılarının artacağı bir yapı ile yerel perakendenin gelecekte de var olacağını düşünüyorum.

Sosyal sorumluluk projelerinizden biri de Ayşe Hatun Özen Eğitim ve Dayanışma Vakfı’ydı. Bu proje ne aşamada?
Annemizin adını taşıyan Ayşe Hatun Özen Vakfı, insanlık adına sağlık, barınma, beslenme ve eğitim alanlarında toplumumuzun sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmalar yürütecek. Vakfımız, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile birlikte “Yoksa Engelsiz Misiniz?” adlı tiyatro oyununu sergiledi. Böylelikle Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin akülü tekerlekli sandalye alımlarına destek verebildik ve bundan büyük mutluluk duyduk. Vakfımızla önümüzdeki dönemde yürüteceğimiz çalışmalar için duyduğumuz heyecana sizlerin de ortak olacağını umuyoruz.Şirket profili
- Kuruluş tarihi: 1996
- Şube sayısı: 117
- Mağazaların bulunduğu bölgeler: İstanbul, Trakya
- En büyük mağaza ve metrekaresi: Kıraç ve Eyüp, bin 400
- En küçük mağaza ve metrekaresi: Yeşilköy, 380
- Ortalama mağaza metrekaresi: 755
- Son açılan mağaza: Edirne
- Toplam satış alanı: 28 bin 530 metrekare
- Toplam depo alanı: 14 bin metrekare
- Toplam kasa sayısı: 166
- Çalışan sayısı: Bin 550
- Ürün çeşidi: 15 bin
- Private label: 14 çeşit marka

Detay
- En çok ciro yapan mağaza: İkitelli
- Tüm mağazalar ortalama sepet cirosu: 15,26 TL
- Müşteri profili: A-B-C
- Müşteri sadakat kartı: Onur Ödül Kart
- Sloganı: Gerçek Avantaj
- Web adresi: onurgroup.com

İnsan Kaynakları
Personel seçme kriterleri: Onur Group çalışanları; empati, iletişim kurma, proaktif olma, özgüven, uyum sağlama ve sektörel deneyimleri göz önünde bulundurularak işe alınırlar. Onur Group personeli; takım çalışması, sonuç odaklılık, sorun çözme ve müşteri odaklılık değerlerini benimseyen, profesyonellik anlayışını tüm iş süreçlerinde kullanmayı amaçlayan bireylerden oluşur.

Kariyer planlaması: Onur Group bünyesinde her pozisyonda görev alan personeli bir üst seviyeye hazırlayan, kişisel gelişimini takip eden, bir üst pozisyona aday olanların yeterliliğini ölçen, yeterli olanı terfi ettiren bir sistem bulunuyor.

Pozisyon bilgileri:
Yönetim Kurulu Başkanı: Ekrem Özen
Yönetim Kurulu Üyeleri: Kemal Özen, Cemal Özen, İ. Hakan Yılmaz, Hatice Özen, Yunus Özen, Kenan Özen, Süleyman Erdemir
İcra Kurulu Başkanı (CEO): Cemal Özen
Kategori Müdürleri: Gıda Kategori Müdürü: Havva Özer
Gıda Dışı Kategori Müdürü: Murat Aran
Grup Finans Müdürü: Hatice Özen
Görsel Tasarım ve Reklam Müdürü: Senem Karataş
İnsan Kaynakları Müdürü: Erdoğan Cömert
Bilgi Teknolojileri ve Otomasyon Müdürü: Erdinç Cankar

perakende.org BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Simit Sarayı Ortadoğu'da 100 mağaza açacak franchise 0 2,088 27/01/2014 10:08:16
Son Yorum: franchise
  Vatan 1 ayda 7 mağaza açacak franchise 0 1,756 04/11/2013 09:36:13
Son Yorum: franchise
  Kiğılı Çin'de mağaza açtı. bayilik 0 2,002 04/08/2013 12:16:08
Son Yorum: bayilik
  ebebek'ten 2 yeni mağaza franchise 0 1,701 15/07/2013 10:14:47
Son Yorum: franchise
  Kelebek'in yıl sonu hedefi 115 mağaza franchise 0 1,621 18/06/2013 09:17:39
Son Yorum: franchise
  Migros'u Anadolu Grubu satın alıyor! bayilik 0 2,288 24/04/2013 02:43:52
Son Yorum: bayilik
  LC Waikiki, henüz mağaza açmadığı ülkelere e-ticaret ile girecek. bayilik 0 1,844 17/04/2013 05:19:51
Son Yorum: bayilik
  Teknosa iki günde dört mağaza açıyor Expert 0 1,482 01/04/2013 03:41:55
Son Yorum: Expert
  Brandium ne zaman açılıyor ? franchising 0 1,682 16/03/2013 08:52:43
Son Yorum: franchising
  Gratis 50 mağaza daha açacak bayilik 0 2,034 28/02/2013 12:59:17
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası