Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kristal Yağları bayilik sistemiyle tüm Türkiye’de
31/05/2011, 07:20:05
Yorum: #1
Kristal Yağları bayilik sistemiyle tüm Türkiye’de
Kristal Yağları bayilik sistemiyle tüm Türkiye’de

Türkiye’nin ilk zeytinyağı markası Kristal Yağları, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında yeni rafineri tesisini devreye sokarak satış - pazarlama sistemini yeniden yapılandırdı ve tüm Türkiye’de bayilik sistemine geçti. Bu yıl yapılan değişikliklerle birlikte ürünlerini tüketicilerle daha iyi bir şekilde buluşturacaklarını söyleyen Kristal Yağları Satış Müdürü Mehmet Birincioğlu, yeni satış kanalları ve pazar arayışlarının sürdüğünü belirtti

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLUFirmanız köklü bir tarihe sahip. Kristal markasının doğuşu ve bugünlere gelişi nasıl oldu?
Kristal, rafine edilmiş yağı ilk ambalajlayıp Anadolu’ya satan Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Türk A.Ş firmasına ait bir marka. Türkiye’ nin ilk riviera zeytinyağı 1938 senesinde Kristal tarafından üretildi. O günden beri
Kristal Riviera Zeytinyağı, sadece Türkiye’de değil dünyada da pek çok ülkede tercih sebebi oldu. Ayvalık’ın zeytinyağı çok ünlü olduğu için de Kristal Zeytinyağı’nın, ilk teneke ambalajının üzerinde, ’En Nefis Ayvalık Zeytinyağı’ yazar. Kristal Zeytinyağı Fabrikası, cumhuriyet döneminin ilklerinden... Fabrikanın kurucularından Micaleff ailesi o yıllarda bir marka oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu anlamış ve ürettikleri zeytinyağının tadına yaraşır bir ismin tescilini almış: Kristal. Bir mücevher zarafeti, hassasiyeti ve kıymeti ile üretilen zeytinyağı için bundan iyi bir ad düşünülemez diyerek kendilerini 1960’larda Malta’dan Türkiye’ye getiren gemiyi simgeleyen vapur resmini alamet-i farika olarak tescil ettirmişler. Kristal, logosundan hareketle o günlerde ‘vapurlu zeytinyağı’ diye istenmeye başlanmış. Bugün bile Anadolu’da hala ‘vapurlu yağ’ adı kullanılıyor. Micaleff Ailesi, o yıllarda İzmir’de komisyonculuk yapıyormuş. Kekik, zeytin, incir, yağ, tiftik, tütün, zerdali çekirdeği satıyor, dışarıdan da kahve alımı yapıyorlarmış. Kahve fiyatı bir anda katlanarak artmış. Anadolu’dan tüccarlar İzmir’e, firmanın kurucusu Anthony Micaleff’e görüşmeye gelmişler. Konu, fiyatların yükselmesi karşısında kâr paylarının artmasıyla ilgiliymiş. Uluslararası ölçekteki fiyat artışlarının kahveye yansımasını kabul ettiklerini, böylelikle kendi satışlarını da zamlandıracaklarını söylerler. Anthony Micaleff, Anadolu tüccarlarına farklı bir öneri sunar: “Hayır, ben bu katlamalı zammı kahveye koymayacağım. Onun yerine size zeytinyağı vereceğim. Bu yağı bölgelerinizde pazarlayın” demiş. İşte, kuruluşu Kuşadası’nda rafineri sahibi bir İtalyan ile ortaklık sonucu 1935’e uzanan vapurlu yağ, Kristal Zeytinyağı’nın Anadolu’da köklü bir marka oluşunun başlangıç noktası Micaleff’in, Anadolu tüccarlarıyla o gün yaptığı bu görüşmenin sonucudur.Üretim süreçleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kristal, modern analiz tekniklerini kullanarak ürünlerinin kalite kontrolünü yapıyor. Tüketicilere sağlıklı, yüzde 100 saf ve etiket bilgilerini tam karşılayan ürün sunuyor. Naturel sızma zeytinyağı, zeytin ağacı meyvesinden doğal niteliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir ısıl ortamda, sadece yıkama, sızdırma, santrifüj ve filtrasyon işlemleri gibi mekanik veya fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, meyvemsilik, acılık ve yakıcılık gibi pozitif duyusal özellikler gösteren, kusur içermeyen, serbest yağ asitliği yüzde 0,8’den fazla olmayan ve doğrudan gıda olarak kullanılan zeytinyağıdır. Bu anlamda doğada meyveden sıkıldığı gibi yenebilen ve meyve suyu özelliği taşıyan tek bitkisel yağdır. Onun dışındaki bütün bitkisel yağların gıda olarak tüketilebilmeleri için mutlaka rafine edilmeleri gerekir. Kristal markalı naturel sızma zeytinyağlarını diğer markalardan ayıran en önemli farksa duyusal özelliklerinin üretimin her aşamasında sıkı bir kontrolden geçirilerek 12 ay tüketiciye aynı standartta sunulması ve yüksek meyvemsilik özelliği göstermesidir. Kristal markalı naturel sızma zeytinyağı sadece Körfez bölgesinden satın alınan Edremit çeşidi zeytin danelerinin modern, son teknolojiye sahip Ayvalık Kristal zeytin sıkma tesislerinde yaprak, toprak ve benzeri maddelerden yıkanarak ayrılmasıyla, düşük sıcaklıkta, hijyenik koşullarda el değmeden üretilir. Sadece filtre edilerek yine el değmeden ambalajlanıp piyasaya arz edilir. Kristal markalı natürel sızma zeytinyağı, üretim maliyeti dikkate alınmadan körfez bölgesinde üretilen zeytinlerden elde edilen ve duyusal özellikleri yönü ile de kalite kriterlerimize uygun olan yağlar titizlikle seçilerek ambalajlanıyor. Antik Küp markalı natürel zeytinyağlarımızda ise sadece Güney Ege bölgesinin naturel sızma zeytinyağları ile üretimi yapılıyor. Ayrıca Kristal zeytinyağları cam ambalajda tüketiciye sunuluyor. Cam ambalaj önemli bir maliyet artışı getiriyor ama doğada naturel olarak yenilebilen ve bu anlamda bir meyve suyu olan zeytinyağını plastik ambalajdan geçebilecek kimyasal maddelerden korumak adına bu maliyet göz ardı ediliyor. Zeytinyağı, hassas bir üründür, etrafındaki kokuları çok çabuk bünyesine çeker. Güneş ışığı ve ısıya fazla tahammülü yoktur. Bu yüzden en uygunu cam şişe ve tenekede olanıdır. Işık geçirmemeli, ağzı sıkıca kapatılmalı; her kullanımdan sonra kapatılabilecek şekilde kapak takılmış olmalıdır.
Bölge müdürlükleriyle tüm Türkiye’ye yayılmış bulunuyorsunuz. Tüketici alışkanlıkları anlamında bölgesel farklılıklar nelerdir?
2010 yılının ikinci yarısından itibaren yeni rafineri tesisimizin devreye girmesi ile bizler de satış ve pazarlama sistemimizi yeniden yapılandırdık ve tüm Türkiye’de bayilik sistemine geçtik. Marmara ve Ege kıyılarında müşterilerimiz daha çok cam ambalajda sızma; İç ve Doğu Anadolu’da ise riviera zeytinyağlarımızı teneke kutu olarak tercih ediyorlar.Ürünleriniz arasında performansıyla öne çıkan hangileri?
Ebeveynler için çocukları arasında öne çıkanı söylemek oldukça güç bir durum. Buna istinaden her ürünümüzün farklı yönleri ile performansı var. Edremit çeşidi (Ayvalık) zeytin; erken hasatta koyudan açık yeşile kadar değişen renkte, daha sonraki aylarda ise, altın sarısı renginde olan hoş zeytin meyvemsiliği, taze badem, elma, çiçeğimsi, çimenimsi tadı hissedilen akıcı, hafif ve çok beğenilen bir zeytinyağı verir. Damakta ve dil ucunda hafif ve geçici bir acılık, genizde ise, hafif bir yakıcılık hissedilir. Bu özellik, Naturel Sızma Zeytinyağı’nın sağlık için çok önemli olan, fenolik bileşenleri içerdiğini gösterir. Bölgelere göre ise Güney Marmara ile kıyı Ege’de yani zeytinyağı üretiminin olduğu bölgelerde sızma zeytinyağı; Anadolu’da ise sızma zeytinyağlarına göre daha hafif olan riviera zeytinyağı tercih ediliyor.
Sektörünüzde yoğun bir rekabet yaşanıyor. Sektör hakkında bilgi vererek rekabet ortamını değerlendirir misiniz?
Dünya genelindeki zeytin yetiştiriciliğinin yüzde 90’lık bir kısmının Akdeniz havzası, geriye kalan kısmı ise Latin Amerika ülkelerinde yapılıyor. Dünyada yaklaşık 9 milyon hektar alanda 900 milyon zeytin ağacından yaklaşık 17 milyon ton dane zeytin elde ediliyor. Önemli zeytin üretici ülkeler sırasıyla, İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus, Türkiye ve Suriye. Bunların yanı sıra son yıllarda Avustralya, Japonya ve Arjantin gibi ülkelerde de zeytin üretimine başlanıldı. Zeytin, genetik özelliğinin yanı sıra kültürel işlemlerin tam olarak uygulanamayışı nedeniyle alternans (bir yıl ürün verme-diğer yıl az/yok verme) gösterir. Ürünün alternans eğilimi, üretici ülkelerin yetiştirme tekniklerine verilen öneme göre değişen unsurlardan biridir. Tüketicinin bilinçlendirilmesi için her platformda, her mecrada yoğun çaba sarf ediyoruz. Sektörün üretimden satış aşamasına birçok problemi mevcut... Bunların özellikle sektörün çatı kuruluşları olan UZZK (Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi) ile yapılan ortak çalışmalarla çözmeye gayret ediyoruz. Pazarlamada önüüzdeki senelerde beklenen sektörel büyümenin getireceği sıkıntıları önceden öngörerek çözmeye gayret ediyoruz. Sektörü tehdit eden önemli problemlerden biri, zeytinyağı adı altında satılan karışık yani tağşiş yağlar. Bu konuda satış noktalarımızın çok dikkatli olması, bu tür yağları raflarında bulundurmamaları gerekiyor. Sektörde rekabet çok yoğun... Tüm markalar birbirinden pay kapma yarışında ama asıl önemli olan ülkemizdeki zeytinyağı tüketiminin artırılması konusunda politikalar geliştirmek.

2011 hedefleriniz neler?
Bayilik sistemi ile ilgili olarak yapılanmamızı bitirdik. Bu yıl yaptığımız bu değişiklik ile beraber tüm Türkiye’de bulunan satış noktalarında Kristal markasını ve kalitesini mevcut olan tüketicisi ile daha iyi, kesintisiz bir şekilde buluşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca firmamız yurt içinde ve yurt dışında fuarlara katılarak yeni satış kanalları ve yeni pazar arayışlarını sürdürüyor.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Unilever Türkiye pastacılık şirketini sattı franchise 0 1,840 29/07/2013 02:05:43
Son Yorum: franchise
  Fatburger Türkiye'deki ilk restoranını Taksim'de açtı bayilik 0 2,740 29/07/2013 10:18:55
Son Yorum: bayilik
  İspanyol Desiqual gelecek yıl Türkiye'ye giriyor bayilik 0 2,026 13/06/2013 04:34:25
Son Yorum: bayilik
  Ülker, ABD'li devi Türkiye'ye getirdi! bayilik 0 1,935 28/05/2013 03:29:10
Son Yorum: bayilik
  Türkiye'de franchise pazarı 42 milyar dolara ulaştı. bayilik 0 1,950 12/05/2013 10:12:30
Son Yorum: bayilik
  Fransız perakende devi Türkiye’de bayilik 0 2,372 22/03/2013 11:31:25
Son Yorum: bayilik
  Dirk Bikkembergs Türkiye’deki ilk mağazasını açıyor franchise 0 2,286 19/03/2013 10:59:35
Son Yorum: franchise
  Ünlü marka Türkiye pazarına girdi franchising 0 2,040 25/02/2013 08:15:23
Son Yorum: franchising
  Ünlü İtalyan markası Türkiye’de bayilik 0 2,324 22/02/2013 11:23:57
Son Yorum: bayilik
  Praktiker Türkiye'den çıkıyor bayilik 0 1,548 12/02/2013 11:13:45
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası