Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kovan Gıda’nın başarısı dinamizminden kaynaklanıyor
13/05/2011, 03:42:23
Yorum: #1
Kovan Gıda’nın başarısı dinamizminden kaynaklanıyor
Hızlı tüketim ürünleri dağıtıcılığı yapan distribütör ve toptancıların yaşadıkları sıkıntıları iki sayı önce kapak konusu olarak detaylı şekilde incelemiştik. Bu sıkıntıları çok önceden görüp önlem alan, hatta sektördeki meslektaşlarını da bu konuda uyaran, İbrahim Bingül’ün Kovan Gıda’sı, dimdik ayakta işlerine devam ediyor. Bu başarı, yılların tecrübesi ile yapılan öngörüler doğrultusunda işleri yürütmekten kaynaklanıyor.

1978 yılında İsmail Hakkı Bingül tarafından kurulan şirket, bugün İstanbul başta olmak üzere Trakya’nın tüm illerine, Batı Karadeniz, Kocaeli, Adapazarı, Yalova, Düzce’ye kadar ulaşan dağıtım firması olarak faaliyetlerine devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bingül, son krizle birlikte satış sistemlerini, satış kadrosunu ve müşterilerini gözden geçirerek daha da dinamik bir yapı kurduklarını söylüyor. Grubun kendi ürettiği Titiz Temizlik ve Kağıt Ürünleri, Ofis Bakliyat Ürünleri, Green Island Bitki ve meyve çayları, Moda Endüstriyel kağıt ürünlerinin distribütörlüğünü yapan firma ayrıca Kırlangıç Yağları, Balparmak Balları, Koska Helva, Korozo Ambalaj, Kızılay Soda, Billur Tuz, Orkide Yağ, Bafira Salça, Yurt Konserve, Durmaz Zeytin, Mevsim Turşu, Başak Gıda, Netto Meyve Suyu, Spontex Temizlik Ürünleri’ninde bu bölgelerde dağıtımını yapmakta. Dağıtımını yaptığı ürünleri bakkal, market ve toptancı olmak üzere toplam 4500 noktaya ulaştıran Kovan Gıda, dağıtımını yapacağı firmayı/markayı titizlikle seçiyor. Firmanın finansal gücü ile markasının arkasında durabilmesinin şart olduğunu söyleyen Bingül, “Sadece malı üretip bizim aracılığımızla rafa çıkmak isteyen firmalarla çalışmıyoruz” diyor.

Doğası gereği organize perakendecilerin toplam HTÜ pazarından giderek daha çok pay alması sebebi ile distribütör, dağıtıcı yapısının giderek zayıflamasının normal olduğunu söyleyen Bingül, finansal sıkıntıların dağıtım yapan firmaların en önemli sorunu olduğunu şöyle anlattı: “Üretici firmalar zincir mağaza statüsünde saydıkları pazarın önemli cirosuna sahip olan perakendecilere direkt kendileri mamul satmaktadırlar , bunların dışında kalan satış noktalarına ise dağıtım firmaları hizmet vermektedir. Üretici firma dağıtıcı firmaya mamulu gönderip kendini bir şekilde teminat altına almaktadır. Ancak dağıtım firmaları satış yaptıkları noktalarda hedeflerini tutturabilmek ve stokla yakalanmamak için bazen gereğinden fazla ürün satarak risklerinin artmasına neden oldular. Sattıkları ürünlerin zamanında tahsilatını yapamadıkları içinde finansal olarak sıkıntıya düştüler. Dağıtım firmaları da kar oranlarının düşüklüğü ve stoktan para kazanamadığı bu dönemde eski karlılıklara sahip değiller. Ayrıca zincir mağazalarda oluşan raf fiyatlarındaki düzensizlik de dağıtıcının satış ve stok dengesizliği yaşamasına neden olabiliyor. 2008 yılında dağıtım firmaları bu finansal sıkıntılardan çok etkilendiler. Bazı arkadaşlarımız yıllardır yaptıkları distribütörlük, dağıtıcılık işlerini fesh ettiler.”

Kredi kartına taksitli satış

“HTÜ dağıtım sektöründe yaşanan sıkıntılarda bizlerinde hataları oldu. Organize perakendeciliğin özellikle 2000’li yıllarda ki hızlı büyümesine dağıtım firmaları yetişemediler. Bu sürecin bu kadar hızlı gelişeceğini göremeyen bazı firmalar değişimin gereği olan insan, lojistik, teknoloji altyapı yatırımlarını yapmadılar” diyen Bingül, üretici firmaların son yıllarda dağıtıcıyı, distribütörü en çok zorlayan isteklerinin de finansal kaynaklı olduğunu şöyle ifade etti: “Üretici firmaların finansal istekleri en çok bizim gibi dağıtım yapan firmaları zorluyor. Bizler krizle birlikte daha kısa vadede garantili bir ödeme sistemi ile mal almak zorunda iken aynı şartlarla satış yapamıyoruz. Biz Kovan Gıda olarak müşterilerimize kolaylık sağlamak için bu sene kredi kartına taksitli satışa geçtik. 6 aylık bir süreçte kredi kartlı satışlarımız iki katına çıktı.”

“Kotalar revize edilmeli”

Üretici firmaların içinde bulunduğumuz 2009 yılında yaşanan kriz sebebi ile kota dayatmalarından vazgeçip gerçekçi revize hedefler koyabilmesinin gerekliliğine inanan Bingül, “Üretici firmaların kota baskısı aşırı satış baskısını getirince ürüne zarar geldiği unutulmamalı. Satış baskıları ürünün spota düşmesini sağlayabilmektedir.”

Kovan Gıda’nın hedefinin müşterisine verdiği hizmet kalitesini daha da artırmak olduğunu söyleyen Bingül, personeline verdiği önemi de şöyle özetledi: “Şirketimizin en önemli özelliği personeline vermiş olduğu önemdir. Şirket felsefesi olarak elemanlarımızın eğitimine önem veriyoruz. Şirket aidiyetimiz çok yüksektir. Genç yaşta bizimle çalışmaya başlayan personelimizin çoğunluğu bizden emekli olur. Hatta bazıları emeklilikten sonra da bizimle çalışmaya devam eder. Bu güç bizi bugünlere getirdiği gibi gelecekte de iyi yerlere taşıyacaktır.”

Bingül Şirketler Grubu’nun son yıllarda ihracata çok önem verdiğinin altını çizen Bingül, “45-50 ülkeye hem kendi markalarımızla hem de private label olarak ihracat yapıyoruz. İhracat Türkiye’de üretim yapan her üretici firma için bir zorunluluktur. İç pazarın tıkandığı anlarda ihracat bizim iç piyasada daha güçlü hareket etmemizi sağlıyor. İhracatın hem grubumuz hem sektörümüz hem de ülkemiz için çok önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Retailturkiye BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gıda perakendesinde 7 bin 500 kişi iş bulacak franchise 0 1,990 09/02/2014 02:51:21
Son Yorum: franchise
  Burger King TAB Gıda işbirliği ile Gürcistan'a açıldı franchise 0 1,930 28/10/2012 06:07:34
Son Yorum: franchise
  En itibarlı sektörler gıda, elektronik ve perakende franchising 0 1,551 08/03/2012 02:29:49
Son Yorum: franchising
  Colins : Türk şirketin dev başarısı bayilik 0 2,100 03/02/2012 11:51:18
Son Yorum: bayilik
  Sultanahmet, dondurulmuş gıda sektörüne girdi franchising 0 2,214 30/12/2011 10:21:20
Son Yorum: franchising
  Uyum Gıda, mağaza sayısını 45’e çıkardı. bayilik 0 1,648 26/12/2011 06:50:40
Son Yorum: bayilik
  Hitit Gıda'nın Merzifon Şubesi Açıldı bayilik 2 2,561 29/07/2011 01:10:36
Son Yorum: KarGaMen
  Gıda marketleri arasındaki 'ada' kapışması büyüyor franchising 0 1,489 03/07/2011 11:48:58
Son Yorum: franchising
  Hitit Gıda 6. şubesinı Çorum Merzifon’da açtı bayilik 0 2,370 29/06/2011 11:14:18
Son Yorum: bayilik
  Sivas Öncü Gıda, yıl sonunda 30 şubeye ulaşacak bayilik 0 1,982 26/06/2011 02:27:43
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası