Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kahve Dünyası bayilik franchise
05/05/2011, 09:00:12
Yorum: #1
Kahve Dünyası bayilik franchise
Çay ülkesi Türkiye, kahveyi bir sevdi pir sevdi. Gerçi çayın da tadı kaçmış de­ğil. Ama konforlu bir ortamda onlarca kahve seçeneğini bir arada sunabilen dünyaca ünlü kahve markaları Türk tü­keticisinin alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Bu alandaki ilk adımı 1999 yılın­da Gloria Jean’s Coffees atmıştı. Ardın­dan Kuveytli Shaya Grubu’na ait Starbucks Coffee, Finlandiyalı Robert’s Coffee ve ABD’li Barnie’s gibi dünyaca ünlü markalar birbiri ardına Türk paza­rındaki yerlerini aldılar. Bu arada yerli şirketler de boş durmadı. Söz konusu markaların karşısına Cafe Crown ve Kahve Dünyası gibi Türk rakipler de çıkmaya başladı...

Türkiye’de kahve kültürünün oluşma­sını sağlayan bu zincirlerin yıllık müşteri sayısının 10 milyonu aştığı tahmin ediliyor. Yıllık Pazar hacmi ise 100-120 milyon dolar arasında değişiyor. Yıllık büyüme hızı yüzde 60’lara varan çok yüksek seviyelerde seyrediyor. Sektör uzmanlarına göre, önümüzdeki 5 yıl bu hızlı büyüme devam edecek. Türkiye pazarındaki bu durum doğal olarak kahve tedarikçileri ve üreticilerin iştahını kabartıyor. Pazara yeni yabancı markaların gireceği konuşuluyor. Bu arada duyumlarımıza göre, bazı markaların Türkiye’de kahve üretimiyle ilgili planları bile var.

Evet, hızlı büyüyen kahve pazarında rekabet giderek artıyor. Şirketler ürün kalitesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışıyla bu rekabetten kazançlı çıkma peşinde. Rekabette avantajın önemli bir koşulu da mümkün olduğunca daha çok noktada müşteriye ulaşabilmek. Bu doğrultuda markalar sürekli yeni mağazalar açıyor. Önde gelen kahve markalarından Dallmayr, Cafe Crown, Dunkin’Do­nuts, Coffee and Chocolate, Segafredo Zanetti, Kahve Evi Kocatepe, Gönül Kahvesi ve Kahveci Hacıbaba da franc­hise veya bayilik yoluyla mağazalar aça­cak. Kahve zincirlerindeki bu rekabet giri­şimciler için önemli bir fırsat kapısı. Türkiye genelinde açılacak mağazalar için öncelik alışveriş merkezlerine ve iş­lek caddelere veriliyor. İşte diğer koşul­lar ve ayrıntılar...

Dallmayr Kaffee: 100 Mağaza Açacak
Avrupa’da kralların kahvesi olarak tanınan ünlü Alman kahve markası Dallmayr Kaffee, Ata Dış Ticaret tarafından Türkiye’ye ge­tirildi. Halen Antalya’da 3, İstan­bul’da 4 ve Ankara’da 1 olmak üzere toplam 8 şubesi var. 4 şube daha yolda. Şirket tüm şubelerini franchise sistemiyle açıyor. Ata Dış Ticaret Genel Müdürü Akın Güngör, önümüzdeki 3 yıl içinde toplam 100 mağaza ile bu alanda liderliği hedeflediklerini söylüyor. Yeni şubeler için ilk etapta İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, Ga­ziantep, Kayseri, İzmit ve Denizli tercih edilecek. Dallmayr, anahtar teslimi işlet­meler kuruyor. Uygun bulanan yer sade­ce 45 günde hazır hale getiriliyor. Dall­mayr, franchise alanlara yatırım dönüş garantisi veriyor. Güngör yatırımcılarına 18 ayda amorti garantisi verdiklerini be­lirtiyor. Dallmayr Kaffee’nin (100 metre­kare) toplam yatırım maliyeti ise 150 bin euroyu buluyor. Şirket, ay sonu satışlarının yüzde 5’lık kısmını sürekli franchise ödemesi olarak talep ediyor. Reklam ve pazarlama katkı payı ise yıllık cironun yüzde 1.5’ni geçmeyecek ölçüde belir­leniyor. Dallmayr mağa­zalarında piyano konsep­ti vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Şirket franchise alanlara destekler de sunuyor. Dallmayr Kaffee’de 42 çeşit kahve bulunuyor. Diğer ürün grupları ise soğuk sandviç, salata, makarna, kahvaltı grubu, omlet çe­şitleri, tatlı, pasta, kek, tuzlu ürünler ve özel reçeteli yiyecekler şeklinde sıralanı­yor.

Cafecrown: 45 Çeşit Kahvesi Var
Ülker Grubu bünyesindeki Cafe Crown, 2003 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Halen hizmet veren 24 şube­nin 12’si franchise sistemiyle açılmış. Geri kalanı ise Ülker Şirketler Toplulu­ğu’nun kendi yatırımı. Cafe Crown, franchise sistemiyle yeni şubeler açmaya devam ediyor. Yeni açılacak şubeler için öncelikle Mersin, İzmir, Aydın ve Gazi­antep’ten gelecek taleplere öncelik veri­lecek. Franchise giriş bedeli 60 bin do­lar. Sürekli franchise ödemesi olarak ay­lık net cironun yüzde 2’si tahsil ediliyor. İşyeri büyüklüğüyse 90 metrekareden başlıyor. Bazı yerlerde 600 metrekareye kadar çıkabiliyor.

Cafe Crown, açılacak yeni şubeleri anahtar teslimi olarak inşa ediyor ve tüm know-how’ı sağlıyor. Şubeler merkezle online bağlantılı. Cafe Crown’da toplam 45 çeşit kahve tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca Türk damak tadına uygun pasta, tost, börek, dondurma, sandviç ve salata­dan oluşan geniş bir yiyecek yelpazesi de bulunuyor.

Dunkın’donuts: 32 Yeni Şube Açacak
Dunkin’Donuts, 1950 yılında ABD’de kurulmuş. Dünya ge­nelinde 30’u aşkın ülkede 7 binden fazla şubesi var. Türkiye pazarına ise yaklaşık 9 yıl önce İstanbul Besin Sanayi distribütörlü­ğüyle girdi. Şirketin ha­len 18 şubesi bulunuyor. Kısa bir sü­re sonra Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile İstanbul Bahçeşehir 3, Cad­de’de yeni şubeler oluşturulacak. 2008 yı­lında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişe­hir, Adana, Mersin, Antalya, Kocaeli ve Sa­karya’da yeni şubeler açılacak. Üniversi­te kampüslerinden ve kolejlerden gelen taleplere de cevap verdiklerini belirten Dunkin’Donuts Türkiye CEO’su Haldun Yasa, 3 yıl içinde 50 şubeye ulaşmayı he­deflediklerini söylüyor.

Dunkin’Donuts, Türkiye’de franchise vermiyor. Bunun yerine alternatif bir sis­tem geliştirmiş. Buna göre şubelerin kira kontratları ana firma üzerinde kalıyor. Reklam katkı payı ve sürekli franchise ödemesi bu sistemde yok. Sisteme giriş bedeli ve yatırım, şube boyutuna göre değişiyor. Çok esnek bir marka olan Dunkin’Donuts çeşitli şekil ve boylarda kurulabiliyor. Dunkin’Do­nuts’da Kolombiya ve Brezilya’da yetişti­rilen, yüzde 100 arabika stili çekirdekler­den oluşan özel harmanlı kahve çeşitleri bulunuyor.

Coffee & Chocolate: Anahtar Teslimi Kafe Kuruyor
2006 yılına kadar Kahve Dünyası’nın distribütörlüğünü yapan AA Kahve Çi­kolata şirketi, Coffee and Chocolate markasıyla yeniden kahve pazarına girdi. Yerli bir kahve zinciri markası olan Coffee and Chocolate, Türkiye genelin­de franchise sistemiyle şubeler açacak. Şirketin halen İstanbul Bağdat Caddesi, Adapazarı Adapark Center ve Ankara KC Göksu ve Antares Alışveriş Merkez­leri’nde toplam 7 şubesi var. Coffee and Chocolate, frartchise giriş bedeli ve rek­lam katılım payı talep etmiyor. Yatırım­cının sadece kurulum için belirlenen ma­liyeti karşılaması yeterli.

Anahtar teslimi mağaza kurulum be­deli 200 bin ile 400 bin YTL arasında de­ğişiyor. Kurulumdan sonra mal tedariki ve denetim de AA Kahve Çikolata tara­fından yapılıyor. İşyeri büyüklüğü ise 150 ile 250 metrekare arasında değişiyor. Coffee and Chocolate müşterilerine farklı çeşitlerde ve lezzetlerde kahve ve çikolata sunuyor. Bunların yanı sıra pas­ta, sandviç ve soğuk içeceklerden oluşan geniş bir mönüye sahip.

Kahve Evi Kocatepe
: Büyükşehirlerde Şubeler Açacak
Ünlü Kocatepe Kurukahvecisi, 1996 yılından bu yana "Kahve Evi Kocatepe" markasıyla mağazalar açıyor. Mağazalar Cafe&Bistro ve Express olmak üzere iki farklı konsepte açılıyor. Toplam mağaza sayısı 20’ye ulaştı. Bunlar Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunuyor. Şirket ortaklarından Uğur Çiçek, 2008 yılında talep gelecek tüm illerde yeni şu­beler açacaklarını söylüyor. Yeni şubeler franchise sistemiyle açılacak. Cafe&Bis­tro için büyüklüğü 150 ile 300 metrekare arasında deği­şen bir işyeri gerekiyor. Ex­press’de ise 50 ile 100 metre­kare büyüklü­ğündeki lokas­yonlar yeterli görülüyor. Ya­ya ve taşıt tra­fiğinin yoğun olduğu ana ar­terler, alışveriş merkezleri, sü­per marketler, sinema ve okulların yo­ğun olduğu bölgeler tercih edilecek.

Girişimcilerden franehise giriş bedeli istediklerini belirten Uğur Çiçek, "Bu rakam işletmede kullanılacak ekipman çeşitleri ve seçilen bölgeye göre değişi­yor. O nedenle tek bir rakam söylemek zor" diyor. Reklam katılım payı ise ciro üzerinden yüzde 2 olarak tespit edilmiş. Kahve Evi Kocatepe’de başta Türk Kah­vesi olmak üzere kendi imalatı olan kah­ve çeşitlerini servis ediyor. ürün grupla­rı aramalı kahveler, hazır kahve, dünya kahveleri, çeşitli çaylar, soğuk ve sıcak spesiyal içecekler, aperatifler ve sandviç­ler, pizza, salata, makarna, tatlı ve pasta şeklinde sıralanıyor.

Gönül Kahvesi: Toplam Yatırım Maliyeti 120 Bin YTL
İzmir merkezli Gönül Kahvesi, dünya kahvelerinin yanı sıra 4-5 farklı tatta hazırlanan Türk kahvesiyle müşterilerine hizmet veriyor. Ayrıca hazır kahve satışı yapılıyor. Gönül Kahvesi’nde Türk kah­vesi ve diğer kahve çeşitlerinin yanı sıra pasta ve tatlılar bulunuyor. Halen 6 şu­besi var. Gönül Kahvesi’nin sahibi Yaman Yardımcı, franchise sistemiyle yeni şubeler açacaklarını söylüyor. Bunun için Türkiye genelinden gelecek tüm ta­lepler değerlendirilecek. Ve potansiyeli yüksek bölgelerde yeni şubeler açılacak.

Yaman Yardımcı, girişimcilere anah­tar teslimi işletme sunduklarını da belirtiyor:"Bunun için en az 50-60 metrekare büyüklüğünde, alışveriş merkezleri ya da işlek bir cad de üzerinde bir yer gereki­yor. Dekorasyondan kul­lanılacak tüm ekipman ve malzemelere kadar her şeyi temin ediyoruz. Ve uygun bir yer bulun­duğu takdirde sadece bir ay içinde işletmeye hazır hale getiriyoruz. Tüm bunların toplam yatırım maliyeti ise 120 bin YTL."

Kaynak: Para Dergisi BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Realty Plus, Bursa'da franchise veriyor franchise 0 5,605 22/11/2013 11:02:47
Son Yorum: franchise
  Era Gayrimenkul Bayilik Fırsatı franchise 0 2,238 11/11/2013 12:44:58
Son Yorum: franchise
  Frankie Garage franchise ile büyüyecek bayilik 0 2,215 11/07/2013 01:55:33
Son Yorum: bayilik
  Özsüt 25 bayilik verecek 2013 franchise 0 2,955 23/06/2013 12:47:30
Son Yorum: franchise
  Kar marjı yüksek en cazip 50 bayilik bayilik 2 6,228 03/05/2013 09:25:49
Son Yorum: Expert
  Keskinoğlu'nun yeni markası Tavvuk, franchise sistemiyle 2015’e kadar 100 şubeye ulaş bayilik 0 2,917 30/03/2013 07:46:18
Son Yorum: bayilik
  Kahve Diyarı Ortadoğu'ya açılıyor franchising 0 2,380 24/03/2013 05:42:03
Son Yorum: franchising
  Fatih Koleji'nden franchise fırsatı franchising 0 2,139 24/03/2013 05:26:09
Son Yorum: franchising
  Gold franchise mağazalarını geri aldı franchise 0 1,763 16/03/2013 02:28:49
Son Yorum: franchise
  Faruk Güllüoğlu, Franchise Zincirine 3 mağaza daha ekledi franchise 0 2,258 11/03/2013 10:37:18
Son Yorum: franchise

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası