Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İş Dünyası Araç Muayene Bayiliği İçin Kuyruğa Girdi
05/05/2011, 09:12:05
Yorum: #1
İş Dünyası Araç Muayene Bayiliği İçin Kuyruğa Girdi
Geçtiğimiz yıllarda özelleşen araç muayene istasyonlarındaki gelir potansiyeli büyük şirketlerin dikkatinden kaçmadı. Akça, Reysaş, Koyuncu gibi firmalar TÜVTÜRK’le alt işletmecilik için anlaşma yaptı.

Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesi, daha önce farklı sektörlerde faaliyet gösteren iş adamlarına da yeni fırsat yarattı. İki yıllık bir yargı sürecinden sonra 15 Ağustos’ta araç muayene işini devralan TÜVTÜRK, Türkiye çapında açacağı istasyonların yarısını franchise yoluyla işletmeyi planlıyor. Anadolu’dan çok sayıda kuruluş da franchise alabilmek için başvuruda bulundu. Araç muayene istasyonu işletmeye hazırlanan gruplar arasında tarım ve tekstil alanındaki faaliyetleriyle bilinen Akça Holding, petrol ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Koyuncu Grup, yakın zamanda halka açılan Reysaş Lojistik ve Türkiye’nin önde gelen fındık üreticilerinden Poyraz Karlıbel de yer alıyor.

TÜVTÜRK konsorsiyumunu oluşturan ortaklar da bağımsız bir girişimci olarak franchise ağında yerini alacak. Ortaklardan Akfen Grubu ve Alman ortak TÜVSÜD kendilerine ait özel istasyonlar açacak. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, büyük grupların yanı sıra küçük işletmelerin de bu işe büyük ilgi gösterdiğini belirtti. TAV CEO’su Sani Şener de Trabzon’daki istasyon için franchise aldı. Türkiye genelinde 189 sabit ve 38’i de gezici olmak üzere 227 yeni muayene istasyonunu açacak olan TÜVTÜRK’ün hedefi, tüm istasyonları 18 ay içinde devreye sokmak.

Araç muayene istasyonlarının özelleştirilmesi, daha önce farklı sektörlerde faaliyet gösteren işadamlarına da yeni bir iş kolu açtı. Türkiye çapında işletmeye açacakları araç muayene istasyonlarının yarısını franchise yoluyla işletmeyi planlayan Akfen-Doğuş-Tüvsüd Ortak Girişim Grubu (TÜVTÜRK) , 15 Ağustos’ta yapılan devir-teslim töreninin ardından Anadolu’da açılacak istasyonları 18 ay içinde devreye sokmayı planlıyor. Araç muayene istasyonu işletmeye hazırlanan gruplar arasında ise tarım ve tekstil alanındaki faaliyetleri ile bilinen Akça Holding, petrol ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Koyuncu Grup, yakın zamanda halka açılan Reysaş Lojistik, Türkiye’nin önde gelen fındık üreticilerinden Poyraz Karlıbel bulunuyor.

Araç muayene istasyonu sahibi olma hevesi sadece bu şirketler için de geçerli değil. TÜVTÜRK konsorsiyumunu oluşturan ortaklar da bağımsız bir girişimci olarak franchise ağında yerini alacak. Ortaklardan Akfen Grubu ve Alman ortak Tüvsüd kendilerine ait özel araç muayene istasyonları açacak. Akfen Holding Başkanı Hamdi Akın, "Büyük gruplar da küçük işletmeler de bu işe büyük ilgi gösterdi. Türkiye’nin birçok büyük şirketinin yanı sıra TAV Ceo’su Sani Şener’de yatırımcılar arasında yer alıyor" açıklamasını yaptı. TÜVTÜRK’ün alt işleticisi olarak faaliyette bulunacak olan şirketlerin araç muayene işlemlerine başlaması için öncelikle Ulaştırma Bakanlığı’nın onayı gerekiyor.

227 İstasyon Açılacak
TÜVTÜRK, Aralık 2004’te 613,5 milyon dolara araç muayene istasyonlarının 20 yıllık işletme hakkını kazandı. Ancak ihalenin Anayasa’ya ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle açılan davalar nedeniyle devir işlemleri 2,5 yıl uzadı. 2007’nin ilk yarısında Danıştay 1. Dairesi’nden çıkan olumlu karar ile devirin önündeki engeller kalktı. Son olarak 15 Ağustos 2007’de TÜVTÜRK’ün peşin olarak 552,1 milyon doları ödemesi ile devir teslim için imzalar atıldı. Makine alımından, istihdama ve eleman eğitimlerine kadar tüm altyapı çalışmalarını uzun süre önce tamamlayan TÜVTÜRK, Türkiye genelinde 227 yeni istasyon kuracak. Toplam 81 il ve 88 ilçe merkezinde 189 sabit ve 38’i de gezici olmak üzere en az 227 adet yeni muayene istasyonunu devreye sokacak olan TÜVTÜRK 18 ay içinde Türkiye genelinde tüm yapılanmasını tamamlamayı planlıyor.

Hamdi Akın, "Büyük gruplar da küçük işletmeler de bu işe büyük ilgi gösterdi. Yatırımcı için cazip imkânlar var. İstasyonların mühendis ihtiyacı da TÜVTÜRK tarafından karşılanacak" dedi. Akın, 1 yıl içinde istasyonlarının büyük bölümünü devreye almayı planladıklarına dikkat çekerek, "Yalova ve Elazığ’daki istasyonlarımız hazır. Trabzon’daki araç muayene istasyonu da çok yakında bitecek, ondan sonra da sıra İstanbul’a gelecek" diye konuştu.

Yatırımımız 10 Yılda Geri Dönecek
TÜVTÜRK’ün franchise’leri arasında yerini alan İzmirli Akça Holding, İzmir, Denizli, Aydın ve Manisa’daki 1 milyon 650 bin otomobilin muayenesini gerçekleştirmeyi planlıyor. Tekstil, gıda ve enerji gibi sektörlerde faaliyet gösteren Akça Holding, kurduğu Aktur Araç Muayene İşletmeleri AŞ ile bu alanda 140–150 milyon Dolar’lık yatırım yapacak. 4 ilde 24 istasyon açacak olan Aktur, 20 yılda 30 milyonun üzerinde araca hizmet vermeyi planlıyor. Araç muayene istasyonlarını en geç 1 Ocak 2008’de faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini belirten Akça Holding Genel Koordinatörü Cemal İpekoğlu, arsalarla ilgili hazırlıkların bitmek üzere olduğunu söyledi. İpekoğlu, "Fiziki şartlardan personelin niteliğine kadar pek çok şartı yerine getiriyoruz. Denizli istasyonunu ekim ayında devreye sokacağız, diğer istasyonlar ise en geç 1 Ocak 2008’da açılmış olacak. Yaptığımız yatırımın 10 yıldan daha kısa bir sürede geri dönüşümünü sağlayacağımıza inanıyorum" dedi.

Araç muayene istasyonlarının işletmesini alanlar arasında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün avukatı Murat Hazinedar ve Ordu’nun en büyük fındık ihracatçısı Poyraz&Karlıbel’in sahibi Mustafa Poyraz da var. Ordu ve Giresun’daki taşıt muayene istasyonlarının alt işletmecisi olan Hazinedar ve Poyraz, "Orgi Taşıt Muayene İstasyonu" şirketini kurdu. Bu iş için 2,5 milyon Dolar’lık teminat yatırdıklarını kaydeden Poyraz, "6 ay içinde istasyonu hazır olacak ve işletmeye başlayacağız. Biz işadamıyız, zararlı olacak bir işe girmeyiz. İki ilde toplam 110 bin araç bulunuyor, bu araçların en az yarısı bize gelecek" diye konuştu.

5 İlin Aracı Reysaş’a Emanet
Reysaş Taşımacılık da yüzde 90 ortağı olduğu Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim şirketi 5 ilde araç muayene istasyonlarının alt işleticisi olmak için protokol imzaladı. Reysaş, TÜVTÜRK Kuzey ile Zonguldak, Bartın ve Karabük için alt işletici olacak. Şirket ayrıca, Kastamonu ve Eskişehir için anlaşma yaptı.

Tepe ve Akfen gruplarının ortak girişimi ile kurulan TAV’ın CEO’su Sani Şener de Trabzon ili için franchising aldı. Şener’in kişisel yatırımı olacak araç muayene istasyonunun yakın zamanda hizmete gireceği belirtiliyor. Ayrıca Konya’da akaryakıt işletmecisi ve MAN Yetkili Bayisi Koyuncu AŞ’de araç muayene istasyonu işletecek firmalar arasında yer alıyor.

Devlete Kademeli Pay Verilecek
Akfen, Doğuş Otomotiv ve Alman TÜVSÜD’ün girişim grubunda yüzde 33’er hissesi bulunuyor. Türkiye’de 80 adet araç muayene istasyonu var. İhale koşullarına göre, ilk 3 yılda muayene ücretlerinden elde edilecek gelirin yüzde 30’u devlete verilecek. Bunu takip eden 7 yılda ise gelirlerin yüzde 40’ı devlete aktarılacak. Araç muayene istasyonlarının son 10 yıllık işletim döneminde ise araç muayene gelirlerinin yarısı devlete verilecek. Aracın zamanında muayenesinin yapılması gibi durumlarda kesilecek cezaların tamamı ise devlete verilecek.

AB Standartlarında Muayene Yapılacak
>>Araçlar mekanik, optik, elektronik cihazlarla 100’e yakın farklı noktadan kontrol edilecek.

>>Yapılacak kontrolde aracın standartların altında kaldığı tespit edilirse muayene yapılmadan geri gönderilecek.

>>Bir ay süre verilen sürücü muayeneyi yaptırmadığı takdirde cezalı duruma düşecek ve trafiğe çıkamayacak.

>>Muayene olmayan araçlara her ay için yüzde 5 faizli ceza uygulanacak.

>>Özel araçlar yeni alındıktan sonra ilk kez üç yıl sonra muayene olacak. Daha sonraki muayene süresi ise iki yılda bir olacak.

>>Ticari araçların yeni alındıktan sonraki ilk muayene süresi ise iki yıl olacak. Daha sonraki dönem için bu süre yılda bir olacak.

>>Araçlara muayene uygunluk işareti konulacak.

Franchising Aşamaları?
>>Araç muayene istasyonu için her ilde farklı franchising bedeli var.

>>Şirketler teminatlarını yatırıp TÜVTÜRK’e müracaat ediyor.

>>Yeterlilik gösteren firmalar ile ön protokol imzalanıyor.

>>Seçilen firmalara, eğitimli mühendis ve makine desteğini TÜVTÜRK sağlayacak.

>>Firma arsa seçimini yaptıktan sonra TÜVTÜRK’ün onayını almak zorunda.

>>Franchising alan firma Ulaştırma Bakanlığı’ndan izin aldıktan sonra faaliyetine başlıyor.

Kaynak: Referans Gazetesi BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sampi, Orta Doğu için ilk adımı attı franchising 0 1,274 29/01/2013 10:49:41
Son Yorum: franchising
  Praktiker ilk bayiliği Erzurum'a verdi franchise 0 1,749 27/07/2012 11:09:40
Son Yorum: franchise
  Gloria Jean’s'in CEO’su: Geri dönmek için gece gündüz çalışıyoruz franchise 0 2,241 22/07/2012 01:11:12
Son Yorum: franchise
  Ayakkabı Dünyası Bayilik Bedeli 50 Bin Dolar franchise 0 2,527 05/07/2012 09:59:16
Son Yorum: franchise
  Tavuk Dünyası 7. şubesini Cevahir'de açıyor franchise 0 1,846 17/06/2012 07:15:36
Son Yorum: franchise
  b-fit Şubesi Açmak için Ne Kadar Sermayeye İhtiyacım Var? franchise 0 2,281 01/04/2012 08:17:46
Son Yorum: franchise
  b-fit Şubesi Açmak için Neler Lazım? franchise 0 1,888 01/04/2012 08:16:15
Son Yorum: franchise
  Bayilik için Perakende ve Tekstil sektöründe en çok tercih edilen markalar bayilik 0 3,085 13/03/2012 03:43:05
Son Yorum: bayilik
  Franchise / Bayilik için en çok talep gören 50 marka !! bayilik 0 7,500 12/03/2012 01:49:02
Son Yorum: bayilik
  KAHVE DURAĞI için franchise bedeli 25 bin dolar franchising 0 3,163 10/03/2012 11:12:36
Son Yorum: franchising

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası