Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İhracatçıya tanıtım ve pazarlama desteği
29/04/2011, 05:49:35
Yorum: #1
İhracatçıya tanıtım ve pazarlama desteği
Küresel kriz ve Kuzey Afrika'daki gelişmelerin ardından zor günler geçiren ihracatçıya müjdeli bir haber geldi. İhracatını artırmak için yeni pazar arayan işletmelere tanıtım ve pazarlama desteği geliyor. 30 milyon dolarlık destek ile 6 milyar dolarlık ihracat artışı hedefleniyor. Başvuru sayısı arttıkça destek miktarı 100 milyon dolara kadar çıkarken toplam ihracata katkısı 25 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Pazar Araştırması ve Pazar Giriş Desteği Hakkında Tebliğ'de yapılan değişiklik ile üniversiteler, hastaneler, yazılım ve film şirketlerinin yurtdışında yapacakları tanıtım faaliyet maliyetinin yarısı karşılanacak. Sektördeki şirketlerin yapacakları tanıtım ve pazarlama giderleri yüzde 50 oranında yıllık 300 bin dolara kadar desteklenecek.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan tarafından açıklanan yeni destek paketi ile dizi film ihracatında büyük artış bekleniyor. Kurtlar Vadisi, Ezel ve Yaprak Dökümü gibi dizilerin yurtdışına daha rahat pazarlanabilmeleri hedefleniyor. 2010 yılı itibarıyla yaklaşık 39 ülkeye 65 yerli yapım dizi ihraç edilerek 60 milyon dolar civarında gelir elde edildi.

Bakan Çağlayan, devlet yardımlarının miktar ve kapsamının genişletilmesinin yanı sıra döviz kazandırıcı hizmetlerin de devlet yardımları kapsamına dahil edildiğini bildirdi. Şimdiye kadar sadece üretici ve mal ticareti yapan şirketlerin faaliyetleri destekleniyordu. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından yapılan tebliğ değişikliği ile ihracat desteklerinden faydalanmak için birliklere başvurma şartı da kaldırılıyor. Buna göre firmalar ticaret ve sanayi odası ile organize sanayi bölgeleri yönetimi, kooperatifler ile sektör dernek ve kuruluşlarına da başvurarak desteklerden faydalanabilecek. Paket yabancı şirket alımlarına yönelik danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderleri de destek kapsamına alıyor. Malî ve hukukî danışmanlığı içeren yabancı şirket satın almaya yönelik danışmanlık giderleri için yüzde 60 oranında yıllık 200 bin dolara kadar destek verilecek. Bürokratik işlemlerin de azaltıldığı proje kapsamında ihracatçı birlikleri tarafından firmaların destek tutarlarının yer aldığı listenin DTM'ye intikal etmesinin ardından en geç bir ay içerisinde ödeme işlemlerinin tamamlanması planlanıyor.

Tunus ve Mısır'da başlayan halk ayaklanmasının ardından bu pazarlarda sıkıntı yaşayan ihracatçılar geri dönüş için harekete geçti. Çağlayan, işadamı heyeti ile Mısır ve Tunus'a gideceklerini bildirdi. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası