Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Happy Center %100 Büyüdü.
03/12/2011, 07:11:13
Yorum: #1
Happy Center %100 Büyüdü.
Happy Center, İstanbul, Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Bandırma’da bulunan toplam 55 şubesiyle hizmet veriyor. Happy Center’in aylık 2 milyona yakın ziyaretçi ağırladığını ve cirosal anlamda her sene yüzde 100 oranında bir büyüme gösterdiğini dile getiren Happy Center Genel Müdürü Yavuz Altun, perakende sektöründe 5 yıl içerisinde ilk 5 oyuncudan biri olmayı hedeflediklerini söyledi


Uğur TATLI

Happy Center, 15 yılı aşkın bir süredir perakende sektöründe hizmet veriyor. Happy Center’in gelişim sürecini sizden dinleyebilir miyiz?
1960 yılından beri toptan gıda işinde faaliyet sürdürüyoruz. Dedem Nadir Altun’un girişimiyle başlayan toptan kırtasiye, hırdavat ürünlerinin yanına ilerleyen zamanlarda toptan gıda işini de ekledik. 1987’ye kadar birçok ünlü firmanın distribütörlüğünü yaptık. Daha sonra süreç içerisinde distribütörlük sistemi yavaş yavaş değerini kaybedince, Rami’de tekrardan toptan gıda dükkânı açtık. 9 yıl sonra da yolumuz perakendede kesişti ve Happy Center’i kurmaya karar verdik. 1996 yılından önce daha çok dağıtıcı ve gıda toptancısı konumundayken yaptığımız bu hamleyle perakende sektörüne sağlam bir adım atmış olduk.

Peki, Happy Center ismi nasıl oluştu?
Kuruluş aşamamızda birçok isim üzerinde çalışma yaptık. İsim, bir marka için çok önemli ve tüketicide olumlu bir algı oluşturması bir diğer önemli faktör. Özellikle çocuklar ve kadınlar Happy ismini ve logomuz olan güler yüzü sempatik buldular. Biz de bu şekilde markamızın ismini Happy Center olarak belirledik. Mağazamızın her köşesinde, poşetlerimizin üzerlerinde güler yüz görebilirsiniz. Doğal olarak vizyonumuzu da mutlu müşteri, mutlu tedarikçi, mutlu personel temelinde oluşturduk.

Perakende sektöründe 15 yılı geride bırakan Happy Center, bütün şubelerini yenileyerek farklı bir marka kimliğine bürünüyor. Bu değişimi başlatan unsurlar nelerdi?
Happy Center olarak yaptığımız her işte farklılaşmaya çalışıyoruz. Sistemi daha iyiye götürebilmek için sürekli arayış içerisindeyiz. Bu farklılaşma laf olsun diye söylenen bir şey değil. İçini doldurmak için bu eksende oluşturduğumuz Ar-Ge, lojistik, kategori yönetimi, satın alma departmanlarımızla var gücümüzle çalışıyoruz. Mağaza tarafında da önemli değişiklikler yaparak, kullandığımız zemini, tavanı, rafları, dolapları yani genel anlamda mağazalarımızı revize ettik. Buradaki en önemli isteğimiz, şubelerimize gelen, alışveriş yapan insanlara sıcak bir atmosfer sağlamak. Aynı zamanda bu değişim kapsamında personellerimize de çeşitli eğitimler verdik. Bu şekilde tüketiciler, bulunduğumuz noktalarda diğer marketlere göre markamızı ayrı bir yere konumlandırdı.

Yılsonuna kadar 8 mağaza daha açılacak

Sonlarına yaklaştığımız 2011 yılını, Happy Center özelinde değerlendirir misiniz?
Cirosal anlamda her sene yüzde 100 oranında bir büyüme gösteriyoruz. Gerek fiziki yatırımlarımız gerekse bölgedeki mağazalarla bu büyümeyi gerçekleştiriyoruz. 2011 yılı bizim için iyi gidiyor ve yine yüz 100’lük büyüme hedefini gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Ayrıca bu yılı tamamlamadan 4’ü bitmiş, diğer 4’ü de Kasım ve Aralık aylarında bitecek olan 8 mağaza daha açma planımız bulunuyor.

Yakın bir zaman önce İstanbul’da yeni bir lojistik merkezi açtınız. Bu bağlamda tesisleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
8 bin metrekarelik İstanbul’da, 4 bin metrekarelik de Balıkesir’in Bandırma ilçesinde depolama alanımız var. İstanbul’daki lojistik merkezimizde 50’den fazla, Bandırma’daki yerimizde ise yaklaşık 30’a yakın çalışanımız bulunuyor. İstanbul’daki lojistik merkezimiz şu anda 40 mağazamıza hizmet sağlıyor ve sene sonuna doğru bu sayının 50 mağaza olmasını bekliyoruz. Bandırma bölgesindeki lojistik depomuz da 15 mağazamızın ürünlerinin tedarikini sağlıyor.

1996 yılından bu yana 55 şubenizde toplam kaç metrekareye ve çalışana ulaştınız?
Toplamda 39 bin 400 metrekare bir satış alanına sahibiz. Ortalama çalışan sayımız ise idari kadromuzla birlikte bin 500 kişi civarında. Elbette satış alanı ve çalışan sayımız yeni açacağımız mağazalarla beraber artacak.Satın alma sinyali

Happy Center için ufukta yeni mağaza açılışları görünüyor mu?
Geleceğe dair elbette yeni mağazalar açma isteğimiz bulunuyor. Ağırlıklı olarak Avrupa Yakası’nda mağazaları olan bir perakende zinciri olarak Anadolu Yakası’nda da Happy Center açma düşüncemiz var. Bunu da tek tek mağaza açarak değil, Anadolu Yakası’ndan market satın alımlarıyla gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.

Satın alma kapsamında görüşmeleriniz var mı?
Bu bağlamda belirli şirketlerle ara ara görüşmelerimiz oluyor ama bizim için en önemli hususlardan biri olan verimliliğe çok dikkat ediyoruz. Satın almada dikkate aldığımız temel noktaları; satın almasını yapacağımız mağazaların belirli ciroları yakalayabilecek potansiyelde olması, metrekare başı satış, müşteri potansiyeli ve bunun gibi ince ayrıntılar oluşturuyor.

Mağaza açacağınız lokasyonu belirlerken hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorsunuz?
Yeni mağaza açarken ciddi bir fizibilite ve araştırma yapıyoruz. Bu anlamda belli başlı kriterlerimiz bulunuyor. Açacağımız yerden geçen insan ve araç sayısı, çevresinde bulunan nüfusun yapısı gibi birçok detayı inceliyoruz. Elbette o bölgede yaşanan rekabet, mağaza açarken bizim için önemli. Örneğin mağaza açacağımız yerde bizden önce 5 market varsa, biz 6’ncı olmak istemiyoruz. Bu sebeple daha çok ilk olacağımız yerlerde var olma amacındayız.

Perakende sektöründe başarının mihenk taşını müşteri memnuniyetini sağlamak oluşturuyor. Bu başarıya giden yol da eğitimli personelden geçiyor. Çalışanlarınıza yönelik ne tür eğitimler düzenliyorsunuz?
Kalite, müşteri tatminidir. Yani siz müşteriye ne kadar iyi bir hizmet sunarsanız, karşılığını da o kadar alırsınız. 55 şubesi olan bir perakende zinciri olarak her müşteriye aynı şekilde hizmet veremezsiniz. Her mağazanın, her bölgenin müşteri portföyü değişik olabilir. Buna bağlı olarak beklentiler de farklı olacaktır. Önemli olan, müşterinin ihtiyacına uygun çözümler üretebilmek ve bu beklentileri karşılayabilmek. Bu eksende çalışanlarımıza sürekli olarak müşteri ilişkileri, diksiyon gibi kişisel gelişim eğitimleri veriyoruz. Ayrıca mağaza yöneticiliğinde sistem yaklaşımıyla ilgili eğitimlerimiz de var.

2 milyona yakın ziyaretçi

Perakende zincirleri için müşteri sadakatinin çok önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek. Happy Center olarak bu eksende ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Marketimizin 2 milyona yakın aylık ziyaretçisi ve 400 bin oranında kartlı müşterisi var. “Happy Avantaj Kart” ile her alışverişte müşterimize puan kazandırıyoruz. Bu kart için herhangi bir ücret ödenmiyor. Müşterilerimiz topladıkları puanlar karşılığında çeşitli hediyeler kazanıyor. Hediye yelpazemizde dizüstü bilgisayar, buzdolabı, LCD televizyon, küçük ev aletleri gibi birçok ürün yer alıyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda Nestle ile araba kampanyamız vardı ve 2 müşterimize Jeep hediye ettik. Yine Ekim ayında Ülker ile ortak bir kampanya düzenleyerek müşterilerimize hediyeler dağıttık. Sadakat yaratırken, müşterinize kaliteli ürünü uygun fiyata vermeniz gerekiyor. Yaptırdığımız araştırmaya göre diğer ulusal ve uluslararası market zincirlerine göre tüketicilerimize ortalama yüzde 12 daha ucuz fiyata hizmet veriyoruz.

Happy Center’in önemli sosyal sorumluluk projelerine imza attığını biliyoruz. Bu kapsamda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Şirket olarak sosyal sorumluluk çalışmalarını çok önemsiyoruz. 3 yılı aşkın bir süredir “Özürlülerle El Ele” projemizi yürütüyoruz. Bakırköy’deki bir okulda eğitim gören yaklaşık 300 özürlü öğrencimize öğle yemeklerini kendi mutfağımızdan ulaştırıyoruz. Oradaki öğrenciler de teşekkürlerini bize yaptıkları gösterilerle sunuyor. Bunun dışında Kızılay ile yaptığımız kan bağışı çalışmaları bulunuyor. Mağaza çalışanlarımızın yaptığı kan bağışlarını Kızılay’a teslim ederek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlıyoruz. Ayrıca üniversitelerin gerçekleştirdiği sempozyumlara da sponsor olarak destek sağlamaya çalışıyoruz. Son olarak geçen ay itibarıyla mağazalarımızdan sigara satışlarını kaldırdık ve bir nebze de olsa dumansız hava sahasına katkı sağlamak istedik. Yakın bir zaman içerisinde Çocuk Esirgeme Kurumu’na yönelik de sosyal sorumluluk çalışmalarımız olacak.

Happy Center, uzun ve kısa vadede neler hedefliyor?
Önümüze daima gerçekleştirebileceğimiz, reel hedefler koyuyoruz. Bu doğrultuda bütün ekip ve organizasyon olarak perakende sektöründe 5 yıl içerisinde ilk 5 oyuncudan biri olmayı hedefliyoruz. Bu seviyeye gelebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Şirket profili
- Kuruluş tarihi: 1996
- Şube sayısı: 55
- Mağazaların bulunduğu bölgeler: İstanbul Avrupa Yakası, Bandırma, Balıkesir, Çanakkale, Bursa
- En büyük mağaza ve metrekaresi: İkitelli, 3 bin 500
- En küçük mağaza ve metrekaresi: Bandırma Hal, 200
- Ortalama mağaza metrekaresi: 720
- Son açılan mağaza: Mehmet Akif
- Toplam satış alanı: 39 bin 400 metrekare
- Toplam depo alanı: İstanbul Haramidere merkez depo: 8 bin, Bandırma merkez depo: 4 bin, mağazalar depo: 9 bin
- Toplam kasa sayısı: 205
- Çalışan sayısı: Bin 500
- Private label: Happy Sweet toz şeker ve bakliyat, Happy Sepetim yoğurt

Detay
- En çok ciro yapan mağaza: İkitelli
- Tüm mağazalar ortalama sepet cirosu: 17 TL
- Müşteri sadakat kartı: Happy Avantaj Kart
- Sloganı: Mutlu alışveriş
- Web adresi: http://www.happy.com.tr

İnsan kaynakları
- Personel seçme kriterleri: Bilgi, kabiliyet, davranış, tecrübe
- Çalışan sirkülasyon oranı: Yüzde 5
- Kariyer planlaması: Çalışanlar yeteneklerine göre en alt pozisyondan en üst pozisyonlara gelebiliyor

Pozisyon bilgileri:
Yönetim Kurulu Başkanı: Şefik Altun
Yönetim Kurulu Üyeleri: İsmail Altun, Musa Altun, İbrahim Altun
Genel Müdür: Yavuz Altun
Genel Müdür Yardımcısı: Mehmet Altun, Zeyd Altun, İkbal Altun
Satın Alma Grubu Yöneticileri: Taze Gıda Grup Müdürü Şadiye Güngör, Kuru Gıda Grup Müdürü Songül Akçay, Gıda Dışı Grup Müdürü Abdullah Akbaba
Finans Müdürü: Şengül Aşıkkutlu
Reklam Müdürü: Özlem Bafralı
İnsan Kaynakları Müdürü: Murat Aşıkkutlu
Bilgi İşlem Müdürü: Turgay Kahraman
Kategori Pazarlama Müdürü: Tolga Yılmaz

Kaynak Market Dergisi BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Zorlu Center AVM için iki ay yeter mi ? franchise 0 1,961 30/10/2013 06:14:05
Son Yorum: franchise
  Sanalda büyüdü, AVM'ye girecek bayilik 0 1,566 31/05/2013 04:44:57
Son Yorum: bayilik
  Happy Center, Adese'nin 12 mağazasını satın aldı Expert 0 1,794 25/04/2013 10:05:00
Son Yorum: Expert
  Hipermarket, giyim küçüldü teknoloji yine büyüdü Expert 0 1,319 04/01/2013 10:53:27
Son Yorum: Expert
  Mavi Jeans Adriana Lima Reklamıyla %50 Büyüdü franchising 0 1,374 24/10/2012 05:47:34
Son Yorum: franchising
  BİM, Dia, Şok, Tekin Acar, Watsons, Macro Center mercek altında bayilik 0 1,834 21/05/2012 11:19:08
Son Yorum: bayilik
  Mavi 2012 yılının ilk çeyreğinde % 50 büyüdü franchising 0 1,489 08/05/2012 09:58:19
Son Yorum: franchising
  Gratis, Eskişehir Espark ve Olivium Outlet Center’da bayilik 0 2,516 18/01/2012 09:44:49
Son Yorum: bayilik
  Happy Center, 61’inci mağazasını Beylikdüzü Marka City AVM’de açtı bayilik 0 2,455 27/12/2011 07:24:57
Son Yorum: bayilik
  Happy Center 61. şubesi Happy Avantaj franchise 0 2,384 23/12/2011 06:14:43
Son Yorum: franchise

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası