Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ganyan Bayileri Derneği'nden TJK'ya Kanun Destekli Şok Dilekçe
06/05/2011, 12:23:56
Yorum: #1
Ganyan Bayileri Derneği'nden TJK'ya Kanun Destekli Şok Dilekçe
TÜRKİYE JOKEY KULÜBÜ BAŞKANLIĞI’NA

Esnaf ve Sanatkarlar
Meslek Kuruluşları Kanunu
Kanun No.5362 Kabul Tarihi:7.6.2005
Amaç
MADDE 1.-Bu kanunun amacı; esnaf ve sanatkarlar ile unların yanlarında çalışanların mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak,mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak,mesleğini genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve mesleki eğitimlerini sağlamak,meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılma, meslek disiplini ve ahlakını korumak ve bu maksatla kurulan tüzel kişiliğe sahip kamu niteliğindeki esnaf ve sanatkarlar odaları ile odaların üst kuruluşu olan birlik,federasyon ve Konfederasyon çalışma usül ve esaslarını düzenlemektir.

İstanbul Spor toto ve At Yarışları Ganyan bayi 5362 nolu yasaya göre kurulmuş olup bayilerimize faal olarak hizmet etmektedir.


TEMİNAT ARTIRILMASI VE YASA DIŞI OYUNLAR


Türkiye jokey kulübü yönetim kurulu aldığı kararla ganyan bayilerimizden 4000 USD teminat artışı istemektedir. Ganyan bayilerimiz çok zor ekonomik şartlarda bulunmaktadırlar %60 maalesef bu teminatı günlük cirolarından da anlaşılacağı gibi ödüyemiyeceklerdir bayilerimizin bir çoğu ya ortak alacak veya bayilerini satışa cıkaracaklardır; ilk bakıldığında satsalar da bayi sayıs değişmiyeceği esnafında yenilenen yüzler olabileceği görülebilir ama gerçek öyle değil. Otuz ile yirmi yılını vermiş kendi mekanların da hizmet veren kaliteli bayilerimiz bir bir yok olmakta yerlerine ise son günlerde hepimizce malum olan yasa dışı bahis oynatan (yazıcı) kişiler bayilerimizi devir almaktadırlar, dürüst bayilerimizi de üzmekte ve tehdit etmektedirler.
Bunun önlemi zor şartlarda TJK nın görünen yüzü olan bayilerimizi bu teminat yükünü kaldırarak bayilerin elden çıkmasını önleyerek korumak olmalı diye düşünmekteyiz.


GANYAN BAYİLERİMİZDEN İSTENEN TABELA VERGİSİ;


TJK yönetiminin aldığı kararla ganyan bayilerinde yeni konsep uygulanmaktadır. Ganyan bayilerimiz makul olan her isteği yerine getirmiştir bundan sonrada getireceği muhakkaktır yalnız bu konseptin kararı alınırken Belediyeler göz önünde bulundurulmalı zira tabela vergileri bazı Belediyelerde çok yüksek birde biz ganyan bayilerine yanlı tutum içerisindeler bazı m2 si küçük bayilerimizin cephesi altı yedi metre ola biliyor TJK nın istediği dükkan boyu tabela Belediyeler tarafından 5000 TL ye kadar tabela vergisi istenmektedir.
Bu konuda TJK yönetimi tabelaların ebatını bir yada iki metre olarak belirlemesi ganyan bayilerimizi ağır bir yükten kurtaracağı görüşündeyiz.

İDDAA BAYİLERİNE GANYAN BAYİLİĞİ VERİLMESİ;


Bilindiği gibi iddaa bayilerinin içine TJK tarafından telefonla aranarak veya TJK görevlilerin iddaa bayilerini yerinde ziyaret ederek ganyan bayiliği verilmesini teklif etmektedirler ve ganyan bayilerimizle aralarında mesafeye bakılmaksızın ganyan bayiliği verilmektedir. Tersi ise ganyan bayilerimizin iddaa bayilği almaları mümkün değil Spor toto mesafe şartlarından taviz vermemektedir, Örneğin 200 mt mesafede olan her iki bayii iddaa bayii çok rahat ganyan bayii alabilir ama ganyan bayimiz iddaa bayisi alması mümkün değildir bundan doğan haksız rekabetle ganyan bayilerimiz,mazisi çok yeni olan iddaa bayileri karşısında bir bir yok olmaktadır.


Semiha YILDIZ Fevzi KUVVET
Genel Sekreter Oda Başkanı


TJK BAŞKANI BEHÇET HOMURLU İLE YAPILAN 2 SAATLİK GÖRÜŞMEDEN SONRA DERNEK BAŞKANI FEVZİ KUVVET'İN AÇIKLAMALARI

Spor Toto ve At yarışları Ganyan Bayileri Odası Başkanı Fevzi KUVVET ve TJK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın; Behçet HOMURLU arasında Ganyan bayileri hakkında olumlu bir görüşme yapıldı.
Sayın Behçet HOMURLU Oda Başkanı Fevzi KUVVET’İ gayet nazik ve kibar karşıladı.Tüm ganyan bayileri adına prim artışından dolayı Oda başkanımız TJK Başkanı Sayın Behçet HOMURLU’ ya teşekkür etti.Oda Başkanımız belediyelerin ganyan bayileri ile aralarındaki sorunları oda Başkanı Fevzi KUVVET belediye başkanlarıyla görüşerek sorunların büyük bir kısmını halolduğunu TJK Başkanına bilgi olarak vermiştir.Sayın Behçet HOMURLU Oda Başkanı Fevzi KUVVET’e Ganyan bayilerine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etmiştir.
Spor Toto ve At Yarışları Ganyan Bayileri Odası Başkanı Fevzi KUVVET Ganyan bayilerimizin 3.Temel sorununu masaya yatırdı.
1-Bayilerimizden 4000 USD teminat artışı.
2-Tabela vergisi
3-İddaa bayilerine mesafe şartı koymadan ganyan bayiliği verilmemesi.


1. Sorunumuz 4000 USD teminat artışını bu şartlarda bayilerimizin ödemeleri mümkün olmadığını bayilerimizin %60 ının bayilerini satacağını ve yerlerine gelecek yeni kişilerin sağlıklı esnaf olmadıklarını yani yasa dışı oyunlara tenezül edeceklerini ve şimdiki kaliteli bayi arkadaşlarımızı korunmasını gerektiğini Sayın Behçet HOMURLU ‘ya bildirmiştir.
2. Tabela hepimizin bildiği gibi yeni konsepte dükkan boyu tabela istenmektedir bu konuda TJK görevlileri bayilerimizi zorlamaktadır bazı 50 m2 dükkanların 8 veya 9 metre boyu olmaktadır buda belediyeler tarafından 4000.00 TL 5000.00 TL arası değişen vergi talep etmektedirler. Ve bu belediyeler tarafından alınıyor bunu TJK tarafından 1. Veya 2 metre olarak beli bir standarta getirilmesi gerektiğin Sayın Behçet HOMURLU ’ya iletmiştir.
3. İddaa bayileri içine ganyan bayiliği verilmesi bu konuda ganyan bayilerini mağdur edildiğini belirterek iddaa bayilerine mesafe şartı gözetmeden ganyan bayiliği verilerek ganyan bayilerinin mağdur edildiğini Sayın Behçet HOMURLU ‘ya iletmiştir.
Sayın Behçet HOMURLU Oda Başkanı Fevzi KUVVET ‘e söylediklerinde haklı olduğumuzu belirtip yönetim kurulunda bu konuların görüşüleceğini belirtmiştir. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ganyan Bayi Sorunları Köfte Necmi 1 4,793 07/05/2011 11:33:47
Son Yorum: altılı

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası