Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Freşa, meyveli maden suyu pazarında iddialı
12/06/2011, 03:25:46
Yorum: #1
Freşa, meyveli maden suyu pazarında iddialı
Türkiye meyveli maden uyu pazarına yönelik sundukları yenilikçi ürünlerle sektöre öncülük ettiklerinin altını çizen Freşa Genel Müdürü Tayfun Alp, bugün itibariyle meyveli maden suyu pazarının yüzde 40'ına hitap eden firmalarının pazara sunacağı yeni ürünlerle bu oranı artırmak istediğinin altını çizdi.

Maden suyu pazarına sağlıklı yaşam trendini destekleyen ürün gruplarının yön verdiğine işaret eden Alp, antioksidan özelliklere sahip ürün türlerinin nihai tüketici tarafından beğeniyle karşılandığını dile getirdi.

Freşa Genel Müdürü Tayfun Alp, ağırlıklı olarak meyveli maden suyu pazarına yönelik üretim yapan firmalarının iç pazarın yüzde 40'ına sahip olduğunu belirterek, nihai tüketiciye sundukları yeni ürünlerle pazar paylarını artıracaklarına dikkat çekti. Firmalarının 2010 yılında 2009'a göre yüzde 15'lik büyüme kaydederek, 66 milyon TL tutarında ciro yaptığını anlatan Alp, "Bunda 2009 yılındaki ekonomik krizin etkilerinin azalması, yeni ürünlerin piyasaya verilmesi ve tüketici tarafından beğenilmesi etkili oldu" diye konuştu. Bu yılın ilk çeyreği itibariyle de düzenledikleri yeni kampanyalar ve ürün çalışmalarıyla 2010'un aynı dönemine göre satışlarını yüzde 27 oranında artırdıklarını aktaran Alp, "Şu an mevcut kapasitemizin yüzde 65'ini kullanıyoruz. Yaz sezonunda ise kapasitemizin tamamını kullanacağız. Saatte 90 bin şişeleme kapasitesiyle çalışan firmamızda üç vardiyada üretim yapılıyor" dedi.

"Ciro hedefimizi artırdık"

Türkiye maden suyu pazarında son yıllarda önemli bir dönüşümün yaşandığını ve bunda tüketici bilincinin eskiye nazaran daha etkili olduğu görüşünü kaydeden Tayfun Alp, bu durumun satış hedeflerine olumlu yansıdığı değerlendirmesini yapıyor. Günümüz toplumunda sağlıklı yaşamın bir trend haline gelmesi nedeniyle Türkiye'de kişi başına tüketilen maden suyu miktarının her geçen gün artış kaydettiğini vurgulayan Alp, "Bu durum firmamızın ciro hedeflerini de olumlu yönde etkiliyor.

Bu yıl ihracat kalemini de dahil ettiğimizde yılı 100 milyon TL'lik ciroyla kapatmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. Ciro hedeflerinin yükselmesinde önemli bir etkenin de makineleşme yatırımı olduğunu anlatan Alp, "2010 yılında fabrikalarımızda başlayana yatırımı bu yılın ilk çeyreği itibariyle tamamladık. Böylece dolum tesisimizde kullandığımız teknolojiyi geliştirdiğimiz gibi verimliliği de sağlamış olduk" ifadesini kullandı.

"Multivitaminli ürünler sektörde öne çıkıyor"

Sektörün geleceğine yön verecek ürün grupları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Alp, pazara sağlıklı yaşam trendini destekleyen ürün gruplarının yön verdiğinin altını çizdi. Günümüzde antioksidan özelliklere sahip ürün türlerinin tüketici tarafında beğeniyle karşılandığını anlatan Alp, "Multivitaminli meyve sulu maden suları arasında yer alan nar, mandalina ve C plus limon gibi içecekler yeni dönemde öne çıkıyor. Yine ilk defa firmamız tarafından üretilen light meyve maden sularını tüketici beğenerek tüketiyor" aktarımını yaptı.

Türkiye maden suyu pazarında her ne kadar her yıl bir önceki yıla nazaran tüketim artışı görülse de bunun yeterli olmadığı görüşünde olan Alp, sektörün tüketimi artıracak uygulamalar üstünde durduğuna işaret etti.

Türkiye'de kişi başına tüketilen maden suyu miktarının AB ülkelerinin çok gerisinde kaldığı değerlendirmesini yapan Alp, şöyle devam etti: "Sektör olarak AB ülkelerindeki tüketim miktarını yakalamak istiyoruz. Bu konuda yeterli alt yapıya sahip olduğumuzu düşünüyorum. Türkiye'de üretilen maden suları oldukça kaliteli. Aynı zamanda pazara yenilikçi ürünler sunma noktasında da oldukça aktifiz. Özellikle maden suyunun sağlıklı yaşama etkileri noktasında tüketici bilincini artırmak gerekiyor. Buna ilave düzenlenecek tanıtım kampanyalarıyla tüketicinin maden suyu tüketme eğilimine girmesini sağlamalıyız. Bugün gelinen noktada özellikle meyveli maden suyunun tüketici tarafından talep edilmesi ile maden suyu tüketimi artış eğiliminde. Bu trendi devam ettirecek uygulamalara da imza atarak tüketilen maden suyu miktarını artırmalıyız."

"Meyve sulu maden suyunu sektöre firmamız kazandırdı"

Freşa'nın 1997 yılında Giresun'un İnişdibi beldesinde kurulan Çakırmelikoğlu Maden Suyu İşletmeleri'nin bir markası olduğunu anımsatan Alp, Türkiye'de ilk meyve aromalı soda üretimini gerçekleştiren firmalara arasında gösterildiklerini vurgu yaptı. Ürün çeşitlerinin, İnişdibi ve Freşa markalı doğal madensuyu, Fresher markalı meyveli vitaminli içecek, Freşa markalı meyve aromalı madensuyu ve Mixy markalı meyve sulu madensuyu olarak sıralandığını ileten Alp, sektöre getirdikleri yeniliklerin başında meyve sulu maden suyu ve meyve aromalı maden suyunun sayılabileceğini dile getirdi. 2007 yılından bu yana yurtdışında Mixy meyve sulu maden suyu ile ilgili araştırmaların yapıldığını hatırlatan Alp, şöyle konuştu:

"İki yıl boyunca devam eden yeni ürün çalışmaları sonunda, meyve aroması yerine meyve suyunu A1, B1, B2, C ve E vitaminleri ile birlikte madensuyunu katarak, en son tüketicinin beğenisine sunduğumuz Mixy'i yarattık. Ulusal zincir mağazalarda ve iç piyasada bayilerimiz kanalıyla satışa sunulan Mixy'e yurtdışından talepler almaya başladık. Yurtdışından gelen talepleri de karşılayarak yeni ürünümüz Mixy'nin ihracatına başladık."

Son olarak firmalarında ilk ihracatın 2001 yılında Kosova ve Kıbrıs'a yapıldığını anımsatan Alp, "Firma olarak sade ve meyveli maden suyu ihracatı yapıyoruz. Bugün itibariyle ABD, Senegal, Avrupa Birliği ülkeleri, Irak, İsrail, Filistin ve Suriye'ye imalatlarımızı gönderiyoruz. Bu yıl ise Ortadoğu ülkelerine ürünlerimizi satmayı planlıyoruz. Şu anda ihracatımız yıllık cirodan yüzde 120'luk pay alıyor" dedi.,,
Kobiden BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
03/08/2011, 12:33:38
Yorum: #2
 
Emeğe saygı, güzel bir yazı BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tekirdağlı 60 yıllık Özcanlar Köfte, üzüm suyu üretimine başlayacak. franchising 0 1,396 27/10/2012 07:34:15
Son Yorum: franchising
  BİM Mısır'a iddialı giriyor! bayilik 0 1,738 25/07/2012 01:50:44
Son Yorum: bayilik
  Dünyaca ünlü tekstil devleri Çİn pazarında bayilik 0 1,670 16/07/2012 02:44:52
Son Yorum: bayilik
  Yeşim Tekstil Japon pazarında franchising 0 1,526 13/04/2012 07:50:16
Son Yorum: franchising
  Beypazarı Maden Suyu’ndan yatırım hamlesi franchising 0 1,938 15/02/2012 10:55:59
Son Yorum: franchising
  Exper, 2012’ye iddialı başladı franchising 0 1,623 14/02/2012 04:17:50
Son Yorum: franchising
  Evolution’ı alan Starbucks meyve suyu işine giriyor bayilik 0 1,786 12/11/2011 06:15:51
Son Yorum: bayilik
  Burdan Yumurta, sektöre iddialı girdi bayilik 0 2,284 01/11/2011 07:42:27
Son Yorum: bayilik
  Devlerin gözü çocuk pazarında bayilik 2 1,673 13/08/2011 01:25:48
Son Yorum: extremecoder
  Beypazarı Maden Suları, kapasite artışına odaklandı bayilik 2 1,787 13/08/2011 01:25:48
Son Yorum: izafiyet

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası