Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
francais alan yatırımcı dostumun yaşadıkları
25/04/2013, 08:48:55
Yorum: #1
francais alan yatırımcı dostumun yaşadıkları
Dostlar selam, Franchise sistemini Türkiye de getirip uygulatan büyüklerimizin kulaklarını cınlatıyorum. Hey abiler uluslar arası fasd foot markalarını Türkiye ye getirip sistemin gereği franchise veren firma konumunu alan kurumlar, franchise alan firmalara markanın haklarını korumak maksatıyla sözleşme ile akitleştirip kendilerini sağlama alıp franchise alan firma yı sağılan inek gibi görüp ellerini oğuşturarak yontulacak kaz misalı gülücüklerle siz bizim ortağımızsınız hayırlı olsun derler ve yolcu ederler.
Şu unutulmamalı ki karşında muhatap olduğun kurum ne kadar kurumsal kimliği olsada o sistemi yönetenler insan kulu sistemde rol alan yöneticilerin cıvataları size karşı gevşediği anda işletmeniz pas tutmaya başlıyor ve merkezi destek verilmeden işletmeyi kaderine bırakılıyor...
Devamı var.... BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
25/04/2013, 09:37:54
Yorum: #2
RE: francais alan yatırımcı dostumun yaşadıkları
Merhaba yılsun, öncelikle franchising sisteminin tanımını iyi yapmak gerektiğini düşünüyorum. Eğer yaptığınız iş için uygun lokasyon, uygun yatırımcı ve yeterli sermaye bir araya gelmemişse eğer bu sistemin işlemesi mümkün değildir. Başarılı bir işbirliği için bu etüdlerin işin başında çok iyi yapılmış olması gerekir. Size hak verdiğim nokta ise malesef Türkiye'de franchise / bayilik veren firmalar bu fizibiliteleri iyi yapmıyorlar. Öncelikleri genellikle bu yatırımı yapabilecek yatırımcı bulmak oluyor. Dünyadaki franchising sisteminin amacı 2 ile 2 yi toplayıp 5 i elde etmektir. Firmalar / markalar ile yatırımcılar bu sinerji için buluşur ve bu amaçla yatırım yaparlar. Türkiye'den farklı olarak yaptıkları bir diğer konu ise başarısız bir yatırım olduğu takdirde franchise veren franchise alanı yanlız bırakmamasıdır. Bu durumlar firmaların ciddi sayı yapma rekabeti ve köşe kapma yarışı sebebiyle sıklıkla yaşanmaya başladı. Benim önerim bu tip yatırımlar öncesinde bir uzmandan fikir almak olacaktır. teşekkürler BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
01/05/2013, 11:08:19
Yorum: #3
RE: francais alan yatırımcı dostumun yaşadıkları
Dostlar bahar bayramınızı kutlarım.
Sermaye artı yatırımcı bir şekilde bir arada olunca lokasyon yer ve diğer konular için ön araştırmalar yapıldığını düşünüyorum. Anladığım kadar sistemin iyi işlediği noktaları kendi bünyesinde açıp işlettiklerini biliyoruz. Kalan noktalar Franchaise alan şirketler için değerlendiriliyor. Sistemi dışarda bağımsız bir noktada yatırım yapılması franchaise veren şirket için geçmişte alt yapısı ile yerel belediyelerle sorunlar yaşadıkları için cazip noktalar hariç franchaise vererek bu açığı kapattıklarını düşünüyorum.

Benim aslında anlatmak istediğim sisteme giren yatırımcının süreç içinde yaşadıkları ve yaşatılanlar.
Duyduklarımla sistemin içine sokulan yatırımcı ya verilen sözlü taahütler ve en önemliside insan kaynakları bu sistemin yürütülmesi için insana ihtıyaç var bu yoksa kuçağa düşürtüp sistem içinde yatırımcı yok olduğunu görüyorum.

Anlatılanlar la İşletmeye sorumlu müdür atanıyor. Kendi personeli olarak idare edildiği yatırımcı bir şekilde sistemi bilmediği için ne denirse onu uygulattıklarını görüyorum.

Be arkadaş yatırımcı büyük sermayeler yatırıp Franchaise sistemi alacak sonra sistemin
kuçağına düşecek kuzu gibi bekleyecek ses cıkartığında sana uyarı geleçek elimizde müdür adayı yok o kişiyi gönderirsen işletmeyi açamazsın ihtar cekip sözleşmeni iptale gideriz. Bu nasıl bir hüküm dostlar Kişi aldığı eğitimle geleçek senin işletmende müdürlük yapacak sorun yada işletmene zarar verecek aşamada kızacaksın sonra bu konu Franchaise veren şirketin yöneticileriyle paylaşacak ve cevap idare et abi elimizde başka müdür yok sorun yaşarsın... bumu ilkeler soruyorum dostlar.

Franchaise alan yatırımcı derdini savunuyor merkezi destek veren arkadaşlar telefona cıkmazlar cıkarlarsa da ayni nakaratlarla elimizde müdür yok idare et abi... biraz daha sesini yüksettiğinde istenmeyen adam konumunda zulümler başlatılıyor. Bu hüküm sistemin kaçıncı maddesi ve fıkrası dostlar.

Yatırımcı bu sisteme geçtiğinde sistemi bilmediğinden, oturmuş deneyimli markların
kurumsal sistemlerini tercih ederek yatırım yaptıklarını düşünüyorum. Yatırımcı işi bilse zaten bu sistemi neden tercih etsin. yatırımcı bu sisteme girdiğinde neye bakıyor.
parayı verip düdüğü çalmak ister. Ama benim dostum parayı verip düdüğü franchaise veren firmaya çaldırmış.

Dostum sorunları paylaşmak istediğinde kendini daha iyi anlıyorum paramızla rezil olduk arkadaş. Franchaise işletmeleri kurulurken mevcut demirbaş ve ekipmanlar ile diğer harcamalar haricinde sistemin alt yapısı o işyerinde yoksa birde ek maliyetler harcayarak proje uygulamasına uygun hale getirtiliyor. Bu konuda sorun yaşadınsa yandın arkadaş sen uğraş dur sorunu cözmek için. Muhatap bulamazsın kaderinle tek başına bırakıldığını
biz size söyledik orası sorunlu nokta yaksa biz açardık yorumu yapmazlarmı yuh abi ...

sayın ekspert arkadaş bu sistemde oynan oyunlar ve mağdur yatırımcılar elleri bağlı olduklarını düşünerek seslerini cıkartmadıkları pes ettirip bu işletmeleri satmaya zorlanması
ile yakınan yatırımcılar... coğalaçağını düşünüyorum. Bu yüzden sistem içindeki sorunları bu sistemi getiren, geliştiren, ve uluslar arası markaların türkiye ceo temsilcilerini bir araya getirip mağdur franchaise alan yatırımcıları ile yüzleştirip YAKINAN FRANCHAİSE ALAN YATIRIMCILAR adında panel yapılarak bu sorunları dile getirip biliçlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Bu isteğime cavap verecek büyüklerime bildiriyorum. Bu panel için ben varim .

Dostlar anlatılacak cok şeyler var . yazmaya devam edeçeğim BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
03/05/2013, 09:24:39
Yorum: #4
RE: francais alan yatırımcı dostumun yaşadıkları
Yılsun merhaba

Yazdıklarınızı okudum. Benzer franchising problemlerini sıklıkla duymakta ve okumaktayız. Bu konuda mağdur olan çok yatırımcı var. Hatta işletmeciliğe mecburen devam eden ve aslında gizli iflas yaşayan tanıdıklarımız var.

Ancak her franchise veren şirketin yatırımcılarının sorunları farklı olduğu gibi aynı şirketin bayiliğini almış yatırımcılar arasında bile çok farklılıklar var. Her bir bireyin doğal olarak bakış açısı diğer bir deyimle her yiğidin yoğurt yemesi farklı oluyor.

Bu platformu izleyen birçok franchisee yani yatırımcı olduğunu biliyorum. Ancak insanlar problemlerini rahatlıkla yazmaktan çekiniyorlar. Bana ÖM özel mesaj atarak danışan çok yatırımcı var. Fakat neden bu alanda açık açık yazamadıklarını çok merak ediyorum. Aslında sorunlar birbirine o kadar çok benziyorki. belkide onlarca insana fayda sağlayacak ışık tutacak bilgiler olabilir.

Umut ediyorum ki insanlar burada sorunlarını rahat rahat paylaşsınlar bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olalım.

teşekkürler BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
05/05/2013, 05:33:24
Yorum: #5
RE: francais alan yatırımcı dostumun yaşadıkları
cevabınıza tşk ederim. Sistemin açılımı ile uygulama farklı olması gerçektende yatırımcı yı zor durumda bırakmakta. Sistemin içinde yatırımcı üst kademediki yöneticilere ulaşamadığını ve dertlerini anlatamadığını düşünüyorum. Burda amacım olağan konuları tekrarlamak değil sorunlar yazılarak değil yüzleşerek karşılıklı tartışarak cözülür. Doğru kişiyi bulmak ve doğru magduru bulmak doğru konu oluşturmak ve tartışmaya açmak lazım... Bu sorun cözümlenmediği durumda sanırım sağılacak koyunlar coğalaçak. Dostumum yaşadıkları ile sistemin içinde franchaise veren şirketler satıştan aldıkları merkezi destek bedeli ile verilen destek hizmet ortada istenmeyen yatırımcısıysan zaten üst yönetici tarafından kaderine terk ettirmiş işletme zararları kontrolsun idare ile iflas eden franchaise işletmeler. Sistemin içinde bu kişilere görev verildiği sürece faşisizm sistemle yönetimleri hesap sorulmadığı sürece bir çok işletmenin mağduriyeti ile iflaslar çağalacaktır. Dostlar bu süreç islah olmak zorunda kartel firmaların bünyesinde çalışan ve oturdukları koltukda ahkam keserek yatırımcıları soyup soğana cevirip bitiren bu faşizim sisteme dur demek için gönüllü arkadaşları toplayıp bunları basına, yabancı ceo yöneticilerine. franchaise veren firmaların genel müdürlerini buluşturalım yoksa bu konuda şikayetler hep süme altında kalaçak. Ben bu konuda destek istiyorum. Bu sistemi rezil eden yöneticilerin ortaya cıkıp hesap vermesini istiyorum.. devamı var BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası