Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fast food devi 5 bin kişiyi işe alacak
19/07/2012, 12:04:16
Yorum: #1
Fast food devi 5 bin kişiyi işe alacak
Bünyesinde Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s markalarını bulunduran TAB Gıda, hızlı büyümesini sürdürürken bu yıl çalışan sayısını 17 binin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Şirket, kısa bir süre önce çalışanları için çağrı merkezi ve kariyer havuzu uygulamalarını başlattı. İK ve İş Geliştirme Direktörü Gökhan Asok ile hem işe alım planlarını hem de yeni uygulamaların nasıl gittiğini konuştuk.

Bundan 17 yıl önce restoran yöneticisi olarak TAB Gıda’daki görevine başlayan Gökhan Asok, başka birimlerde yöneticilik yaptıktan sonra genel müdürün önerisiyle insan kaynaklarına geçmiş. Yaş ortalaması 21-22 olan 12 binden fazla çalışan, Asok ve ekibinden soruluyor.

Kurumda şu anda toplam kaç çalışan var, ne kadarı restoran çalışanı?
TAB Gıda bünyesindeki toplam çalışan sayımız franchise’larımızla birlikte 12 bin kişiyi aştı. Bunlardan yaklaşık 11 bini restoran kadrolarımızda görev alıyor.70 RESTORAN DAHA


Bu yılki işe alım planları nedir?

2012 yılının başından bu yana bütün markalarımızda (Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s) toplam 60 restoran açtık. Mevcut olanlar ve yeni açılan restoranlarımız için toplam 3 bin 557 kişi istihdam ettik. Bütün bunlarla yetinmeyip yıl sonuna kadar en az 70 restoran daha açmayı planlıyoruz. Bu restoranlarımızda görev yapmak üzere de yeni 1200-1500 kişiyi daha istihdam etmeyi hedefliyoruz.

Yurtdışında yeni restoran planlarınız ne durumda?

Şu anda aktif olarak Kıbrıs, Makedonya ve Gürcistan operasyonlarımız sürüyor. Üçünde de mevcut restoranların yanında bu yıl içinde yenilerini de açmış olacağız, özellikle bu dönemde Kıbrıs ve Gürcistan’da Burger King dışındaki diğer markalarımız da faaliyete başlayacak. Bunun yanında basına da yansıdığı gibi Çin ve Azerbaycan için de araştırmalar var.

Yurtdışında yeni restoran planlarınız ne durumda?

Şu anda aktif olarak Kıbrıs, Makedonya ve Gürcistan operasyonlarımız sürüyor. Üçünde de mevcut restoranların yanında bu yıl içinde yenilerini de açmış olacağız, özellikle bu dönemde Kıbrıs ve Gürcistan’da Burger King dışındaki diğer markalarımız da faaliyete başlayacak. Bunun yanında basına da yansıdığı gibi Çin ve Azerbeycan için de hazırlıklar son aşamaya geldi.Yeni mezunlar işe alımlarınızın ne kadarını oluşturuyor?


Çalışanlarımızın görev aldıkları birimlerdeki rollerinde donanımlı olmaları için gerekli bütün teknik ve kişisel gelişim eğitimleri şirket bünyesinde verilmekte. Böylece hızlı servis sektörüne TAB Gıda standartlarında, alanında yetkin, hizmet anlayışı gelişmiş, başarılı çalışanlar kazandırıyoruz. Durum böyle olunca yeni mezunlar iş ilanlarımıza oldukça yoğun ilgi gösteriyor. Biz de bu ilgiye karşı işe alımlarımızın büyük çoğunluğunu yeni mezun adaylara fırsat tanıyarak yapıyoruz.

Yarı zamanlı çalışma sistemi var mı?

Saha ekiplerimizin yaş ortalaması merkezimize göre daha genç; bu durumun doğal yansıması olarak sahada öğrenci arkadaşlarımız özellikle yaz aylarında aramıza katılıyor. Restoran yöneticilerimiz de yarı zamanlı çalışanların ihtiyaçlarına göre haftalık programlarını hazırlıyorlar. Tabii ki yarı zamanlı çalışanlarımız bütün kariyer fırsatlarından yararlanmaktadır.

YENİDEN YAPILANDI

Gelelim yeni uygulamalara. Kariyer havuzu çok yeni bir proje. Globaldeki uygulamanın aynısı mı alındı, yoksa değişiklik yapıldı mı?

İnsan Kaynakları olarak Kariyer Havuzu olarak adlandırdığımız projeyi bu yılın ikinci çeyreğinde uygulamaya başladık. Sürekli değişen iş koşullarına karşı ancak dinamik bir yapıya sahip olursanız uyum sağlayabilirsiniz. Bir de bizim gibi, rakiplerinizin yıl bazında gösterdiği büyümeyi ay bazında gösteren bir kurumsanız bu iş daha da sıkı bir takip gerektiriyor. Bu büyüme hızımıza karşı kurum içindeki sistemlerimizi güncellemenin zamanı gelmişti. Bu uygulama ile yaygın organizasyona sahip bir kurum içinde çalışanlarımızın tümüne fırsat eşitliği sunmayı hedefliyoruz.
Böylece, şirket içinde yatay ve dikey pozisyonlara geçiş fırsatını yakalamış oldular.

Global ile bizim yaptığımız iş temelde aynı olsa da sonuçta bizim kurum kültürümüz, iletişim tarzımız ve fırsatlara yaklaşımımız oldukça farklı. Uygulamada radikal değil sadece içerikte ve sürecin sıralamasında bazı değişiklikler yaparak yeniden yapılandırdık.

Çalışanların yaklaşımı nasıl?

İlk başta biraz tedirgin yaklaştılar sonra bunun yerini heyecan ve sabırsızlık aldı. Hatta tahmin ettiğimizden daha fazla başvuru alıyoruz. İlerleyen zamanda kurum kültürümüzün içinde çok önemli ve vazgeçilmez bir konumda yer alacağına inanıyoruz.

İş başvuruları için 444'lü hat uygulamasına neden ihtiyaç duyuldu?

Ülke genelinde iş başvurularının daha kolayca yapılabilmesi amacıyla 444 7 TAB (822) hattını hizmete açtık. Bunun için çağrı merkezimizde 15 kişi bulunmakta, ayrıca merkez ofisimizde çağrıların raporlamasını yapacak ve restoranlar ile koordinasyonu sağlayacak iki insan kaynakları uzmanı da eğitim alarak konuda yetkilendirildi. Bu hatta yapılan başvuruların değerlendirilmesinin ardından da adaylar mülakata çağırılıyor.

Türkiye geneline bakıldığında halen internete ulaşamayan bir kesim olduğunu düşünüyorduk. Yaptığımız araştırmalarla bunun doğru olduğunu gördük ve telefonla başvuru yapmanın cazip olacağını düşündük.
YURTDIŞINDAN EĞİTİME GELİYORLAR


Eğitim konusunda… Daha önceki bir sohbette Asya-Ortadoğu bölgesi çalışanlarının artık eğitim için Avrupa'ya değil İstanbul’a geldiğini söylemiştiniz. Bu aşamaya nasıl gelindi?

Her biri başlı başına orta büyüklükte bir fabrika olan restoranlarımızı yönetmek öncelikle büyük bir beceri ve yoğun uğraşı gerektiriyor. TAB Gıda İnsan Kaynakları Departmanı olarak özellikle saha çalışanlarımızı beklenilen seviyenin üzerine çıkaracak eğitim ve gelişim programlarına sahibiz. Bu durum tabi ki şirketimizi eğitim için en cazip noktalardan biri haline getirdi. Önceden eğitim için Avrupa ülkeleri tercih edilirken, sürekli gelişen ve yüksek başarı oranı sağlayan eğitim sistemimiz ile Asya-Ortadoğu bölgesi tercihlerini ülkemizden yana kullanıyor.

İK BENİ SEÇTİ

İnsan kaynaklarını seçmeniz nasıl oldu? Planlı mıydı?

Aslında İK’yı ben seçmedim, biraz o beni seçti diyebiliriz. TAB Gıda bünyesinde uzun yıllardır çalışmaktayım. Restoran yöneticisi olarak başladım. Grup müdürlüğü ve sonrasında iç denetim müdürlüğü yaptıktan sonra da tekrar operasyon müdürü olarak sahaya döndüm. Daha sonra Genel Müdürümüz bana İK konusunda teklif getirince de hiç düşünmeden kabul ettim.

Neden?

Aslında uzun yıllar sahada edindiğim tecrübeleri ve şikayet edip eleştirdiğim konuları başka bir gözle incelemek ve çözüm üretmek benim için önemli bir fırsat oldu. Farklı özelliklere sahip bir ekip oluşturup geçen 4-5 yıllık süreçte şirketimizin sağlıklı büyümesi için önemli projeler gerçekleştirdik.

Hafta sonları eve iş götürür müsünüz?

Kötü bir alışkanlık mıdır tartışılır ancak işi 7/24 yaşayan bir insanım. Ekibimizin büyük bir bölümü sahada ve hizmet sektörünün gereği uzun çalışma saatleri ve vardiya sistemi ile çalışıyor. Bunun doğal sonucu olarak sizin de onların istek ve problemlerine aynı hassasiyetle yaklaşmanız gerekiyor.

İş dışında zamanınız nasıl geçer, neler yaparsınız?

Öncelikle ailem ve dostlarımla geçirmeyi tercih ediyorum. Ancak hayat hepimiz için artık çok hızlı akıyor, oğlum büyüdükçe onun hafta sonu antrenmanları ve maçları önemli bir aktivitemiz oldu. Birlikte kısa da olsa bir yaz bir de kış tatili yapmaya gayret ediyorum. Yazın su sporları kışın ise birlikte kayak yapmak için fırsatları değerlendirmeye çalışıyorum. Özellikle aile ve dostlarla gidilen sinema ve yemek organizasyonları vazgeçilmezlerimiz. Birkaç kitabı birarada okurum ama içlerinden birini çok seversem ağırlık verir aynı yazarın başka kitaplarını da mutlaka okurum. Taraftarı olduğum takımın maçlarına gitmek, İstanbul’da sergi ve gösterileri takip etmek severek yaptığım aktiviteler arasında yer alıyor.
Yenibiris BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Amerikan mobilya devi Doğuş’la geliyor bayilik 0 2,737 05/08/2013 12:13:31
Son Yorum: bayilik
  Ülker, ABD'li devi Türkiye'ye getirdi! bayilik 0 2,047 28/05/2013 03:29:10
Son Yorum: bayilik
  Vialand AVM’de hangi mağazalar yer alacak? bayilik 0 2,682 20/05/2013 03:05:59
Son Yorum: bayilik
  Fransız perakende devi Türkiye’de bayilik 0 2,611 22/03/2013 11:31:25
Son Yorum: bayilik
  BİM, bu yıl 2 bin kişiyi işe alacak franchise 0 1,543 10/03/2013 12:38:04
Son Yorum: franchise
  ABD'nin hamburger devi Türkiye'ye geliyor bayilik 0 2,373 08/02/2013 09:22:24
Son Yorum: bayilik
  Onur 174 markete çıktı, alacak zincir arıyor bayilik 0 1,672 25/01/2013 09:30:01
Son Yorum: bayilik
  Alman hazır giyim devi s.Oliver geliyor Expert 0 2,306 20/12/2012 06:50:24
Son Yorum: Expert
  Suudi Arabistan’ın hipermarket devi Türkiye’ye geliyor franchising 0 2,197 26/10/2012 04:46:42
Son Yorum: franchising
  Tekstil sektörünün devi iflas etti bayilik 0 3,170 05/10/2012 11:34:06
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 2 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası