Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erken Deprem Alarmı Cihazı
29/04/2011, 05:08:36
Yorum: #1
Erken Deprem Alarmı Cihazı

Erken deprem alarmı-iş fikirleri


Depremi önceden haber veren sistemin mucidi Meir Gitlis, çok küçük yaşlarda yatak odası için konserve kutularından alarm yaparak ilk buluşunu hayata geçirmiş. Mucid sabah 6 ile 8 arasında insanın aklına daha güzel fikirler geleceğini bu 2 saatte yapacağını günün bütününde ancak yapabileceğini söylüyor.

İş fikri
: Ayağınızın altındaki yer sallanmaya başlamadan önce depremin geldiğini söyleyen evler ve ofisler için bir erken alarm sistemi.

Girişimci: Meir Gitlis, İsrail

Finansal Ödül: 1 Milyon Dolardan Fazla

İş fikri hikayesi: Deprem Alarm cihazı bir ayakkabı kutusu boyutunda olan ve küresel deprem görüntüleme sistemlerinin sismolojik ilkelerine dayanan bir cihazdır. Bu cihaz, titreşimlere tepki veren hassas sarkaçların düzenlemesiyle oluşturulmuştur. Bu veriler elektronik bir devre aracılığıyla bir yongaya aktarılır ve bu yonga da kötü titreşimlerin asıl nedenini tespit eder. ( deprem, bomba veya ses patlaması gibi)

Titreşim Detektörü

Bu sistem öncül dalgaları ya da P dalgalarını hisseder. Bunlar yer kabuğunun içinde çok hızlı hareket eden titreşimlerdir. İkincil ve yıkıcı olan dalgalardan 10 saniye önce ulaşır. Bu süre uzun süreli bir uyarı olmayabilir ve değildir de. Ancak Mucit Meir Gitlis herhangi bir uyarının hiçbir uyarı olmamasından daha iyi olduğunu savunuyor. Ölüm ve hayat arasında ki ince çizginin belkide bu on saniye olacağını ileri sürüyor. Bundan da öte, cihaz depremin merkez üssünden ne kadar uzak olursa alarm sistemi o kadar erken çalışıyor ve bu süreç de 45 saniyeye kadar çıkabiliyor. Sadece kırmızı ışık yıkıcı olmayan bir depremin geldiğini söylüyor; yanıp sönen kırmızı ışık ve yüksek sesli alarm ise potansiyel tehlikeli bir depremin geldiğini haber veriyor.

Genç Mucit
Gitlis 10 yaşından beri bir mucittir ve o yaşlarda yatak odası için konserve kutuları ve kablodan bir alarm yapmıştır. O zamandan beri yüzden çok buluşu olmuştur. Öncelikle kendisinin kurduğu, Avtipus Patent ve Yaratıcılık isimli şirket aracılığıyla yapmıştır. Gitlis’in hayatı boyunca yeni buluşlara takıntısı olmuştur ve bir haftalık Yahudi Dergisine göre mucit en uygun çalışma saatlerinin sabah 6 ile 8 arasında olduğunu söylemiştir. “Bu iki saatte günün geri kalan zamanlarında olduğundan daha fazla şey yapabilirim. O saatlerde beynim çok temiz çalışıyor ve herşeyi üç boyutlu görebiliyorum.”

Güvenilir Teknoloji
Deprem Alarm cihazı Buffalo’daki New York Devlet Üniversitesi bilim adamları tarafından test edilmiştir ve sonuçlar Gitlis’in bu cihazın ses patlamaları ya da diğer sahte alarmlara tepki vermediği iddiasını doğrulamıştır. “Erken uyarı araçları tekrar eden yer hareketleri veya başka bir deprem olsun veya olmasın sahte yer hareketlerine tutarlı tepkiler vermiştir ve hiçbir sahte alarm cihazın çalışmasını sağlamamıştır.” diyor Buffalo’nun eski Yapısal Mühendislik ve Deprem Simülasyon Laboratuvarı müdürü Prof. Andrei Reinhorn. Bu hassas detektör Avtipus tarafından geliştirilmiş, EQ Technologies tarafından piyasaya sürülmüş ve 2005 yılında satışa sunulmuştur. Bu ürün aynı zamanda deprem yaklaştığı anda gazı ve elektriği kesmek üzere düzenlenebilir. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
13/08/2011, 01:25:48
Yorum: #2
 
bu tür yazılar arıyordum teşekkürler. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası