Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En çok tercih edilen tasarruf aracı hangisi?
28/07/2012, 11:00:52
Yorum: #1
En çok tercih edilen tasarruf aracı hangisi?
ING Bank, 2011 yılı Ekim ayında hayata geçirdiği “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması”nın 2012 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Sabancı Üniversitesi’nin gözetiminde IPSOS KMG’nin 26 ilde her ay 800 kişi üzerinde düzenlediği çalışma ile ING Bank, tasarruf konusunda var olan veri açığını doldurmayı ve gelecek için bir kaynak oluşturmayı hedefliyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay; “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri araştırma sonuçları gösteriyor ki, yastık altı döviz veya TL (nakit), vadeli TL mevduatından sonra en çok tercih edilen tasarruf aracı. Üçüncü sırada ise, yüzde 20’lik tercih edilme oranı ile altın ve diğer değerli taş ve metaller geliyor. Ülkemizde finansal okuryazarlığın artması ve finansal derinleşme, ürün çeşitliliği ile tasarruflarını yastık altında değerlendirenlerin oranının azalacağını diğer finansal araçların, BES gibi daha uzun vadeli tasarruf araçlarının, göreceli olarak daha fazla tercih edileceğini düşünüyoruz” dedi.
Araştırmanın kapsadığı üç dönem birlikte incelendiğinde, tasarruf etmeyenler arasında tasarruf planlayanların oranının istikrarlı bir artış gösterdiğini belirten Pınar Abay, gelecek dönemde tasarruf yapmayı planlayanların oranı yüzde 45’ten yüzde 54’e yükselirken bu gelişmeyi tasarruf tabanının genişletilmesine yönelik son dönemde atılan adımlara dair ümit verici bir sinyal olarak yorumladı. Buna karşın, 18 yaş üstü kentsel nüfusun hala yüzde 89’unun tasarruf sahibi olmadığına dikkat çeken Abay, toplumda tasarruflara dair algının iyileşmesinin, tasarrufları arttırarak ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlayacağını söyledi.
Pınar Abay, araştırmanın ikinci çeyrek sonuçlarına göre; “Katılımcıların yüzde 61’i yeterli gelirleri olmadığı için tasarruf yapamıyor. Bu oranın araştırmanın başından beri aynı kalması, sorunun yapısal boyutunun bir işareti olarak yorumlanabilir. Araştırmanın dikkat çeken bir başka sonucu ise, tasarrufunu nasıl değerlendireceğini bilmediği için tasarruf yapmadığını söyleyenlerin oranındaki düşüş. Bu düşüş finansal kurumların müşterilerine daha iyi ulaştığının bir sinyali olabilir. Önümüzdeki dönemde, daha uzun bir zaman serisinde bu verileri analiz etme imkanı elde ettiğimizde, daha kapsamlı analizler yapabileceğiz. Tasarruf sahipleri içinde düzenli tasarruf edenlerin oranı 2011’in son çeyreğinde yüzde 70 iken, 2012’nin ikinci çeyreğinde yüzde 59’a düştü. Araştırmanın kapsadığı her üç çeyrek de ekonomik aktivitede belirgin bir yavaşlamanın yaşandığı bir döneme denk geldi. Düzenli tasarruf etme eğilimindeki düşüş, bu dönemdeki gelir artışındaki yavaşlama ve dış gelişmelerin yarattığı belirsizlik çerçevesinde yorumlanabilir” dedi. Abay, yakın dönem harcamalara yönelik tasarruf eğilimin göreli olarak azaldığına dikkat çekerek, “Tasarruf nedenleri arasında gelecek kaygısı ön planda kalmaya devam ederken, bunu özel harcamalar izliyor. Ama 2012’nin ilk çeyreğinde tasarruf edenlerin yüzde 18’i yakın dönem günlük harcamalar için tasarruf ederken, bu oran ikinci çeyrekte yüzde 8’e düştü. Bununla birlikte, 2012’nin ikinci çeyreğinden bu yana açık şık olarak izlediğimiz “çocukların geleceği için tasarruf”a işaret edenlerin oranı ise yüzde 11 ile yakın dönem harcamalara yönelik tasarrufun önünde yer alıyor” şeklinde konuştu.


Tasarruf Eğilimleri Araştırması 2012 2. Çeyrek Özet Sonuçları:

2012 ikinci çeyrekte kentli 18 yaş üstü nüfus içinde tasarruf sahiplerinin oranı %10 ile %12 arasında kalmaya devam ederken, tasarruf sahibi olmayanların içinde gelecek dönemde tasarruf yapmayı planlayanların oranında belirgin bir artış gözlemleniyor.
Araştırmanın kapsadığı her üç çeyrekte de gelir en önemli tasarruf kısıtlayıcı faktör olarak dikkat çekiyor.
Yastık altı döviz/TL (nakit), TL mevduattan sonra en çok tercih edilen tasarruf aracı olarak, altın ve diğer değerli taş ve metal’in önüne geçiyor.
Tasarrufunu nasıl değerlendireceğini bilmediği için tasarruf yapmadığını söyleyenlerin oranı 2011’in son çeyreğinde %17 iken, 2012’nin ikinci çeyreğinde %13’e düşüyor.
Tasarruf yapmak bir alışkanlık ama 2012’nin ilk yarısında kısmen düzenli tasarruf edebilme eğiliminde gerileme gözlemleniyor.
Tasarrufun en önemli gerekçesi ise “gelecek kaygısı” ve “ilerideki özel bir harcama”
2012’nin ikinci çeyreğinde, yakın dönem harcamalara yönelik tasarruf eğilimi göreli olarak azalırken, çocukların geleceğine yönelik tasarruf ilk dört tasarruf etme nedeni içinde yer alıyor. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kıdem tazminatında merak edilen 10 soru bayilik 0 1,461 07/07/2012 05:46:53
Son Yorum: bayilik
  Twitter küçük şirketler için çok önemli bir gelişim aracı bayilik 0 1,472 16/04/2012 03:56:31
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası