Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
E-ticarette en yüksek ciro kadın ürününden geliyor
17/02/2014, 10:55:41
Yorum: #1
E-ticarette en yüksek ciro kadın ürününden geliyor
1V1Y.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Barış Çekin, e-ticaret sektörüne yönelik verileri değerlendirdi.

1V1Y.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Barış Çekin’in 2013 performansı, 2014 hedefleri, değişen pazarlama stratejileri, sektörün dinamiklerini ve e-ticaret sektörüne yönelik önemli verileri değerlendirdi:

"Türkiye’de gelişmekte ve yükselmekte olan e-ticaret sektöründe 35 milyona yaklaşan internet abonesinden yüzde 25’i internette online alışveriş yapıyor. Kredi kartı ve banka kartlarının penetrasyonlarının Türkiye’de yüksek oluşu ürünlerin her noktadaki müşterilere ulaştırılması sektörün yükselişini sağlıyor. İnternetten en az 1 defa alışveriş yapan tekil kişi sayısının 8-10 milyon olduğu ve e-ticaret hacminin 2014’te yüzde 30 civarında büyüyeceği tahmin ediliyor. ETİD’in 2014 için öngördüğü sektör büyüklüğü ise 50 milyar TL’yi buluyor.

2014’e yüzde 30 ciro artışıyla başladık

Özel Alışveriş Kulüpleri’nde (private shopping) mevsimsellik etkisiyle Aralık cirosu yılın en yüksek olduğu dönemler olarak karşımıza çıkıyor. e-ticarette genel olarak Ocak’ta satışlar düşmesine rağmen, ocak’ta aralık ciromuzun üstünde bir performans gerçekleştirdik. Sitemizin trafiği de aralık ayına göre yüzde 30 arttı. Bunda özellikle yeni çıktığımız çok sayıda yeni marka etkili oldu.

900 yeni marka geldi

2013 yılında çocuk, ev, ayakkabı, giyim gibi birçok kategoride şimdiye kadar çalıştığımız markalara 900 yeni marka ekleyerek üyelerimize çok özel fiyat ve ürünler ile kampanyalar sunduk.
Türkiye’de Özel Alışveriş Kulüpleri’nde içinde en yüksek sepet ortalamasını sahip siteyiz. Sepet ortalamamız 100 TL’nin üzerinde. Bu sayede özellikle orta ve üst segment markalarda satış performansımız çok iyi gerçekleşiyor. Son 12 ayda 500 TL üzeri sepetlerin sayısı da 2,5 kat artış gösterdi.

Kişiye özel e-mail pazarlaması!

Özel Alışveriş Kulüpleri’ndeki sektörel duruma baktığımızda; fiziksel perakendecilere göre daha dar marjlar ile çalışıyorlar. Ancak bu konuda son 12 ayda oldukça gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Bir yandan tedarikçi kar marjlarında bir iyileşme söz konusu. Diğer yandan e-ticarette daha verimli ve etkili çalışmayı sağlayan birçok teknoloji var. Üyelere kolay bir site içi navigasyon sunmak, iyi bir ürün öneri sistemi, günlük e-maillerde kişilerin davranışlarına göre marka sıralaması gibi ciroları etkileyen birçok konu var. Örneğin biz her gün 20 binin üzerinde farklı sıralama ile e-mail gönderiyoruz. Bu sıralama, o kişinin daha önce ilgilendiği marka ve kategorilere göre otomatik olarak yapılıyor. Örneğin yeni çocuğu olan bir üyemiz son dönemde bebek ürünlerini daha çok inceliyorsa, bu üyemize günlük emailleri gönderirken bu kategorideki markalar en üst sırada bulunuyor.

En yüksek ciro kadın ürünlerinde

Sektörde “Kadın Tekstil” ve “Kadın Ayakkabı” en yüksek ciro yaratan kategoriler. 1V1Y.com’da da aynı tercihleri görüyoruz. Özel Alışveriş Kulüpleri’nde ağırlıklı olarak kadın müşteriler alışveriş yapıyor. 1V1Y.com’daki kadın müşteri oranımız ise yüzde 75. Son dönemlerde erkek üye ve müşterilerimizin sayısını arttırmaya yönelik yeni markalar ile kampanyalar düzenliyoruz. Erkeğe özel aksesuar kategorisinden Cross, Dupont, Graf Von Faber Castell, Victorinox…vb markaları sitemize ekliyoruz. Ortaklarımızdan biri olan Saat&Saat ile adidas, Burberry, Cerruti, Citizen, Diesel, Guess, vb birçok ünlü markanın erkek ürünlerini sunuyoruz. Ayrıca erkeklere yönelik olarak GAS (Genç Aktif Spor) ve günlük yaşamlarındaki hobilerinden yola çıkarak özel konsept kampanyalar sunuyoruz. West Marine ile yelken keyfine, Bogner ve Napapijri ile kayak zamanlarına özel kombinler, ofiste şıklık ile ofis stillerine özel binlerce ürün sunuyoruz.

E-ticarette erkeklerin marka sadakati daha yüksek

Alışveriş deneyimlerine baktığımızda; kadınlar erkeklere göre daha kararsız diyebiliriz. Kadınlar, alışveriş sepetine eklediği ürünü erkeklere göre 2 kat daha fazla bırakıyorlar. Yani ürünü almaktan daha kolay vazgeçiyorlar. Ürünü aldıktan sonra da kadınların iade oranları erkeklerden daha yüksek. Kadınlar farklı markların farklı modellerini denemeye daha yatkınlar. Erkekler alıştıkları marka ve modelleri daha uzun bir süre kullanabiliyorlar. Bu anlamda marka sadakatleri daha yüksek. Genele baktığımızda ise kadınlar erkeklere hediye alma konusunda daha cömertler. Sitemizde satılan erkek ürünlerinin yaklaşık yarısı kadınlar tarafından satın alınıyor. Bu oran erkeklerde çok daha düşük. Sevgilim alsın uygulaması ile kadın üyelerimiz beğendikleri ürünü sevgililerine önerebiliyor ve doğru hediye seçiminde bir yol gösterici olabiliyoruz.

Cironun yüzde 45’i mobil uygulamalardan!

Türkiye’deki 35 milyona yaklaşan toplam internet abonelerinin 24 milyona yaklaşan büyük bir bölümünü mobil kullanıcılar oluşturuyor. Akıllı telefon penetrasyon oranının yüzde 30’a çıktığı bu dönemde akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse yüzde 90’ı her gün cihazlarını kullanarak internete giriyorlar. Akıllı telefonlar ile tabletlerin popülerliğinin gün geçtikçe artışı ile firmalar mobile özel uygulamalarını yaratıyorlar. Biz de markamız ile uyumlu olarak akıllı telefonlar için tasarımlarımızı geliştirdik. İçerikleri önceliklendirip, sınıflandırarak pratik ve kolay kullanım imkanı sunduk. iPhone, iPad ve Android için tasarımlarımızı geliştirirken öncelikle dünyadaki tasarım trendleri ve kullanıcı alışkanlıklarını yakından takip edip; bunu marka kimliğimiz ile paralel bir tasarımda gerçekleştirdik. Marka kimliğimizde olduğu gibi modern, net, müşteri odaklı ve kendine özgü bir tasarım sunduk. Yazılım ve tasarımın her bir aşamasını dikkatlice test ederek gelen fikirler doğrultusunda mobil entegrasyonumuzu geliştirdik. Son kullanıcılar uygulamayı ilk kullandıklarında öncelikli olarak tasarımlarına dikkat ediyorlar. Tasarımı cezbeden uygulamaların fonksiyonlarının kullanılabilir olması kullanıcı memnuniyeti için çok önemli. Zaman içerisinde akıllı telefonlardan giriş sadakatini artırmak için kullanılabilirlik & fonksiyonaliteye çok önem veriyor ve sürekli testler ile uygulamalarımızı geliştiriyoruz. Platforma uygun geliştirdiğimiz mobil uygulamalarımızdan gelen cironun genel ciro içerisindeki payı sektörün çok üzerinde olan yüzde 25’lik bir rakam. Ürünlerin hızlı tükendiği kampanyalarda ve özellikle sabah saatlerinde mobil uygulamaların payı yüzde 45’e çıkıyor. Hafta sonu da oranlar artıyor. Artışı hem iPhone ve iPad, hem de android cihazlarda görüyoruz. Ancak hafta sonları en yüksek artış, hem mobil olması hem de büyük ekranı sayesinde sağladığı rahatlık ile iPad’de gerçekleşiyor.

Mobil özelliklere uygun iletişim stratejileri

1V1Y.com’da birçok müşteri segmentasyonumuzdan bir tanesi de mobil alışkanlıklar. E-maillerini mobil cihazlardan okuduğunu veya alışverişlerini mobil cihazlardan yaptığını bildiğimiz üyelerimiz ile buna göre bir iletişim yapıyoruz. Hem e-mailler mobil uyumlu olarak gönderiliyor, hem de iletişim şeklimiz ve sunduğumuz fırsatları buna göre özelleştiriyoruz.
Facebook’da dünyada en çok üyesi olan 6. ülkeyiz, bunun dışında diğer sosyal mecraları da çok aktif olarak kullanıyoruz. Ülkelerin internet kullanıcı sayısına göre Twitter kullanım oranlarında Türkiye birinci sırada yer alıyor.

Tweetsale ile her kampanyada 1 milyon kişiye ulaşıyoruz

Sosyal medya iletişimi bizim için çok önemli. Tweetsale, Pindirim ve Moda Çevrem reklam filmimiz ile hayata geçirdiğimiz yenilikçi sosyal medya projelerimiz. Twitter üzerinde hayata geçirilen 1V1Y.com TweetSale kampanyasında satışa sunulan ürünün fiyatı, kullanıcıların attıkları tweetlerle belirleniyor. Atılan tweetler ile ürünün fiyatını düşüren kullanıcılar ürüne bedavaya bile sahip olabiliyorlar. Tweetsale kampanyamız ile her kampanyada 1 milyona yakın kişiye ulaşıyoruz. Pinterest kullanıcıları için başlattığımız “Pindirim” uygulaması ile indirimi ve eğlenceyi bir arada sunuyoruz. Kullanıcılar kampanya için seçilmiş markanın 20 üründen en çok beğendiğini pinliyor. En fazla pinlenen ürün kampanya sonunda yüzde 90 indirime giriyor. Örneğin, 100 TL’ lik bir ayakkabı “Pindirim” de en fazla pinlenen ürün olduğu takdirde fiyatı 10 TL’ ye düşüyor. Sosyalleşerek alışveriş deneyimi yaşattığımız, çevresine güvenen 1V1Y.com’a gelsin, BEDAVA giyinsin söylemi ile yola çıktığımız bir diğer Facebook uygulamamız ise Moda Çevrem. Facebook ile sitemize üye olanlar uygulama aracılığıyla arkadaşlarını ekleniyor ve çevre oluşturuluyorlar. Çevre genişledikçe kazanılan ModaParalar ile bedava alışveriş yapıyorlar. Her üye kendine, üç seviyeye kadar arkadaş çevresi oluşturabiliyor. Her üyenin kendi davet ettiği arkadaşları, bu arkadaşlarının davet ettiği arkadaşları ve onların davet ettiği arkadaşlarından oluşan üç seviyeli geniş bir çevresi olabiliyor. Üyeler; kendileri ve çevreleri alışveriş yaptıkça sürekli kazanıyor, kazandıkça alışveriş yapabiliyorlar. Sosyalleşerek yaşanan alışveriş deneyiminde üyeler kendi moda çevrelerinin alışveriş eğilimlerini takip edebiliyor, hatta arkadaşlarıyla aynı ürünü aldıklarında “pişti rozeti” kazanarak alışverişi oyun tadında yaşayabiliyor. Alışveriş deneyimlerine göre kazanılan rozetler ile her gün yeni eğlenceler ve yepyeni bir sosyal deneyim yaşanıyor. Örneğin arkadaşlarıyla aynı ürünü aldıklarında “pişti rozeti”, ayakkabı alışverişlerinde Sindirella rozeti ve Modaparalar kazanıyorlar." BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Amerikan mobilya devi Doğuş’la geliyor bayilik 0 3,071 05/08/2013 12:13:31
Son Yorum: bayilik
  Kayseri'ye İtalyan Outlet geliyor! bayilik 0 2,363 18/03/2013 10:24:59
Son Yorum: bayilik
  5 yılda 50 mağaza hedefiyle geliyor! bayilik 0 2,622 23/02/2013 12:30:45
Son Yorum: bayilik
  2 milyar $'a 25 yeni AVM geliyor bayilik 0 2,224 22/02/2013 09:27:52
Son Yorum: bayilik
  IKEA’ya Fransız rakip geliyor! bayilik 0 2,697 08/02/2013 05:48:50
Son Yorum: bayilik
  ABD'nin hamburger devi Türkiye'ye geliyor bayilik 0 2,541 08/02/2013 09:22:24
Son Yorum: bayilik
  2013’te 25 yeni AVM geliyor franchising 0 3,435 12/01/2013 07:16:32
Son Yorum: franchising
  Amerikalı Naturalizer Türkiye'ye geliyor bayilik 0 2,137 10/01/2013 03:42:44
Son Yorum: bayilik
  Alman hazır giyim devi s.Oliver geliyor Expert 0 2,471 20/12/2012 06:50:24
Son Yorum: Expert
  Koton 2016 yılında da 650 mağaza ve 3 milyar TL ciro hedefliyor franchising 0 2,363 08/12/2012 11:52:08
Son Yorum: franchising

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası