Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
e-ticaret mobile kayıyor
12/10/2012, 09:37:31
Yorum: #1
e-ticaret mobile kayıyor
TNS’in yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de her teknoloji ürününden 5'i internetten satın alınırken bu online alışverişlerin yüzde 20’si de akıllı telefonlardan yapılıyor.

TNS’in tüketici eğilimlerini ortaya koymaya yönelik yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de her teknoloji ürününden beşi internetten satın alınırken, bu online alışverişlerin yüzde 20’si de akıllı telefonlardan yapılıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 72’si son 24 ay içinde mobil cihaz aldığını belirtirken, yüzde 31’i de önümüzdeki 12 ay içinde almayı planladığını ifade ediyor.

Türkiye pek çok ülkeden ileride...

Ipsos’un mobil internet ve ticaret üzerine yaptığı araştırma ise Türkiye’nin mobil konusunda pek çok ülkeden ileride olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre Türkiye yüzde 14 akıllı telefon penetrasyonuyla Japonya’yı geride bırakırken, mobil araştırmada da yüzde 40 ile ABD ve İngiltere’yi geçiyor. Ipsos’un son araştırması da Türkiye’nin akıllı telefon kullanım oranında yüzde 14 ile Japonya’yı geride bıraktığını gösteriyor.
Son dönemde yapılan araştırmalar, Türkiye’de akıllı telefon kullanımının hızla artmakta olduğunu ve tablet bilgisayarların özellikle internete girmek için kullanıldığını gösteriyor. Bu durum da müşteri memnuniyetine önem veren ve piyasa ihtiyaçlarını yakından takip eden online alışveriş sitelerini mobil uygulamalar çıkarmaya yöneltiyor.

'Mobil alışveriş artacak'

2012 yılında mobil ziyaretlerin çarpıcı bir şekilde arttığını gözlemleyen hızlıal.com da mobil ticarete yatırım yapma kararı aldı. hızlıal.com Genel Müdürü Gülbin Çoruh, “Akıllı telefon kullanımının artması ve tablet bilgisayarların özellikle internet kullanımında tercih ediliyor olması dikkate alındığında e-ticaret uygulamalarının mobil cihazlar için uyarlanması kaçınılmaz oluyor. Türkiye’deki perakende sektörü, internet üzerindeki alışverişi mobil uygulamalarla destekledikçe, mobil alışverişin de artacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Ziyaretlerde artış var

Üç yıl içinde toplam e-ticaret alışverişinin yarısından fazlasının tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden yapılacağını belirten Çoruh, "Tüm bu bilgiler ışığında hızlıal.com olarak mobil ticarete yatırım yapmamız gerektiğini düşündük ve gerekli yatırımı gerçekleştirdik. Özellikle 2012 yılında hızlılal.com’a mobil ziyaretlerin arttığını gözlemlemiştik. Mobil uygulamalarımızla birlikte bu mobil ziyaretlerin siparişe dönüş oranlarında artış olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sosyal Medyada Ticaret ile e-ticaret arasındaki farklar Expert 0 3,021 19/01/2012 11:54:33
Son Yorum: Expert

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası