Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciro var, peki kâr nerede?
05/01/2012, 11:14:47 (Bu konu en son: 05/01/2012 Tarihinde, Saat: 11:40:20 düzenlenmiştir. Düzenleyen: franchise.)
Yorum: #1
Ciro var, peki kâr nerede?
Perakende Uzmanı Ercüment Tunçalp perakende sektöründeki ciro ve kâr oranlarına dair eleştirilerini Retail News için yazdı.

TÜKETİCİ tercihinin arttığını gösteren ilk ölçü cirolardaki yükseliştir. Ancak kâr üretmeyen fazla ciroya da çare bulmak gerekir. Fiyat rekabetinin şiddeti bir taraftan raf fiyatlarını, diğer taraftan kârları düşürmektedir. İkinci neden de giderlerin iyi yönetilememesidir.


Her masraf kaleminin ciroya endeksli bir üst sınırının belirlenmesi birinci kuralken, ya belirlenemiyor ya da bu disiplin sağlanamıyor. İyi bir yerde dükkan bulunursa, rakibe gitmesin diye yüksek kira sineye çekiliyor veya dövize endeksli kiralama gibi en yıkıcı olan yanlış yapılıyor. Hizmet aksamasın diye personel giderlerindeki hem sayısal hem de ciroya endeksli üst sınır aşılıyor. Çalışan sayısının ancak metrekare satış alanı veya ciro artış oranına bağlı olarak, çalışan gelirinin de kâr artış oranına bağlı olarak artırılabileceği unutuluyor. (Performans primi uygulaması ile) Böylece enflasyon artışını geçmeyen ücret artışlarıyla beklenmeyen bir sürpriz yaşanmayacağı görülemiyor. Sektörün genelinde şirketi satmak hep akılda olduğundan ciro öncelikli hedef sayılıyor. Yüksek ciro, güç kaynağı olarak şirket kredibilitesini de artırıyor. Nihayet ölçekleri büyütmek, halka açılma öncesinin de önemli çalışmalarından oluyor. İşte bu avantajlar diğer konulara dikkati dağıtıyor.

Bazı görüşlere göre giderlerin aşırı yükseldiği dillendiriliyor. Benim buna katılmam mümkün değildir. Örneğin, son zamanlarda önemli ihtilaf konusu olan dövize endeksli kiralar ve ortak giderler karşılıklı yapılan hatalı sözleşmelerin ürünüdür. Bir AVM yatırımcısı dövize endeksli yüksek kirayı istiyor, kiracı da aşırı değerli TL’ye güvenerek o mağazayı kiralıyor. Şimdi bu gider kalemi, TL’nin de değer kaybetmesiyle aşırı yükselmiş mi oluyor? Hayır. ‘Gelirin hangi para cinsinden ise, giderin de o para cinsinden olacak’ kuralına uyulmamasından kaynaklanıyor. Yoksa hesabını doğru yapan için bu kalemlerde önemli artış yaşanmadığı günlük hayatta görülüyor.

KREDİ İLE BÜYÜME MODELİ MUTLAKA TERK EDİLMELİDİR

İş yapmanın finansal maliyeti, en çok ihmale uğrayan konuların başında geliyor. Özkaynak veya başka bir ifade ile sermaye gücüyle yetinilmiyor, kredi gücü ile büyüme tercih ediliyor. Oysa kredi ile büyüme modeli mutlaka terk edilmelidir. Zira krediyi ödeyecek faaliyet kârları artık yoktur. Paradan para kazandıracak faaliyet dışı kârlar da çok gerilerde kalmıştır.

İşletmeler üç tip sermaye ile varlıklarını sürdürürler:
1- Finansal sermaye
2- Fiziki sermaye
3- Entellektüel sermaye
İlk ikisi devamlı haşır neşir olduğumuz konulardır ama üçüncüsü de küresel yatırımcıların önemsediği konudur. Entellektüel sermaye birbiriyle ilişkili üç unsuru içinde barındırır.

a) Çalışan sermayesi: İşletmeler insan sermayesine sahip olamazlar; sadece kişilerin sahip olduğu bilgi ve becerilerden yararlanabilirler. Diğer bir ifade ile onu ancak kiralayabilirler. (Edvinsson, 1997)

b) Yapısal (örgütsel) sermaye: Bireye ait bu bilgiler örgütsel bir değer yaratmak için kullanıldığında ve paylaşıldığında entelektüel sermayenin bir unsuru olabilirler.
c) Müşteri sermayesi: Birçok bakımdan çalışan sermayesine benzer. Çalışanlara sahip olamayacağımız gibi müşterilere de sonsuza kadar sahip olamayız. Tıpkı çalışanlara yapıldığı şekilde müşteriye de yatırım yapmak ve onunla da birlikte çalışarak elde tutmak, olabildiğince hedef olmalıdır. (Müşteri İlişkileri Yönetimi)
Müşteriyi tanıma ve ona saygı gerektiren bu unsurların terk edilmesi, uzun vadeli karlılığı da olumsuz etkileyecektir. Bunların en dikkat çekici olanı çakma indirimlerdir. Yıllardır yazıyoruz; “mesleği bu tip ‘kısa gün tüccarlarından kurtarmak gerek” diye. Dürüst satıcıların ve bilinçli tüketicilerin, bu tarza karşı mücadele başlatmalarının yakışan tavır olacağını sık sık söylüyoruz.

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, bazı mağazaların uygun dönem olmadığı halde çakma indirim günleri düzenleyerek, tüketicileri aldatmaya yönelik kampanyalar gerçekleştirdiklerini öne sürerek, tüketicinin çakma indirimleri anlama kılavuzunu öğrenmesi gerektiğini kaydediyor. Karakuş, en çok uygulanan yöntemlerin “indir-bindir”, “battı-çıktı”, “tavşan ürün” yöntemleri olduğunu açıklıyor. İndirim günleri adı altında, daha önce o mağazada hiç bulunmayan yeni ürünleri vitrine koyarak, fiyatını indirmiş gibi satışa arz etmenin çok kullanılan yöntem olduğunu, bazı mağazaların tasfiye, kapatma, batma gibi tüketici gözünde zararına satış algısı uyandıracak taktiklerin yaygınlaştığını mesleğin en yetkili temsilcilerinden birisi dillendiriyor. Sayın Karakuş’un yukarda bahsettiği yöntemler arasında en yaygın olanı özel üretimdir. 60 TL değerindeki ürünün fiyatını önce 200 TL etiketledikten sonra bu fiyattan yüzde 70 indirim varmış gibi göstermek en acımasız olanıdır.

Oysa görsel olarak perakendeciliğimizin Amerika ve Avrupa’dan farkı yoktur. Önemli fark işte burada oluşmaktadır. Plansız yatırımlar ve 12 ay süren indirimler sektörde kargaşa ortamı yaratmaktadır. Çözüm, tüketiciyi eğitmek ve kendisini nasıl koruyacağını öğretmektir. Etik dışı davranış sergileyen rakibin açık tarifi gereklidir. İşte o zaman işini doğru yapan meslek erbabı için ciro ile kar birlikte gelecektir.

Retailnews BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  E-ticarette en yüksek ciro kadın ürününden geliyor franchise 0 4,063 17/02/2014 10:55:41
Son Yorum: franchise
  Koton 2016 yılında da 650 mağaza ve 3 milyar TL ciro hedefliyor franchising 0 1,771 08/12/2012 11:52:08
Son Yorum: franchising
  'Modagram' ile ciro hedefi 1 milyar dolar franchising 0 1,625 18/04/2012 10:55:32
Son Yorum: franchising
  Bizim Toptan 16 yeni mağaza ve 2 milyar ciro hedefliyor franchising 0 1,513 06/03/2012 03:49:06
Son Yorum: franchising
  İstanbul ve Anadolu illeri AVM arasındaki metrekare başına düşen ciro farkı nedir ? franchising 0 1,520 17/02/2012 05:25:15
Son Yorum: franchising
  Marketlerde ciro var, kâr yok bayilik 0 1,689 11/11/2011 09:39:27
Son Yorum: bayilik
  Emsan , 2011 yılın ilk altı ayında ciro bazında yüzde 100 büyüdü bayilik 0 1,754 08/09/2011 09:59:57
Son Yorum: bayilik
  Perakende de Personel Maliyet / Ciro oranına bir bakış franchise 0 2,923 13/05/2011 03:04:04
Son Yorum: franchise

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası