Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chicken Rush franchising ( bayilik ) şartları
13/12/2011, 07:43:42 (Bu konu en son: 17/06/2016 Tarihinde, Saat: 06:53:23 düzenlenmiştir. Düzenleyen: franchise.)
Yorum: #1
Chicken Rush franchising ( bayilik ) şartları
Farklı kızartma usulü ile fast food pazarına iddialı bir giriş yapan Chicken Rush, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye'de franchising vererek büyümeyi hedefliyor. Chicken Rush, Türk damak tadında önemli bir yeri olan tavuğu çok özel bir şekilde sunuyor.

Chicken Rush Franchise bilgileri

Türkiye’de yeni büyümeye başlayan kızarmış tavuk sektörünün liderlerinden olmak ister misiniz?
CHICKEN RUSH, sizlere en lezzetli ürünü sunabilmek için kurumsal alt yapısını oluşturdu.
-DOĞRU EKİPMANI,
-DOĞRU ÜRÜNÜ,
-DOĞRU UYGULAMA İLE BİRLEŞTİREREK
MÜKEMMEL SONUCA ULAŞTI.
Bu oluşumu ve deneyimlerimizi paylaşmak, önü açık bir markanın çatısı altında birlikte büyümek isteyen, toplumda aktif bir yere sahip girişimcilerin,

CHICKEN RUSH AİLESİNE KATILMASINI BEKLİYORUZ..
Neden Özeliz? Çünkü biz; Teksas usulü, özel çeşnilerle lezzetlendirilmiş kızartma ve çevirme tavuklarımızı dünyanın en iyi firmalarının ekipmanları ile hazırlıyoruz.

Gıda sektöründeki son teknoloji ürünü olan basınçlı fritözlerimizde minimum yağ emişi ile kızartılan özel kaplamalı tavuk parçaları bu sayede özsuyunu muhafaza edebilmekte, daha sağlıklı ve lezzetli olarak sizlere sunulmaktadır.

CHICKEN RUSH’ın sizler için hazırladığı özel lezzetlerimiz, Texas usulü mısır ekmeğimiz, orijinal çeşnili patatesimiz, nefis salatalarımız, İtalyan usulü makarnalarımız, tatlılarımız ve soslarımız ile sizi;
CHICKEN RUSH ŞÖLENİ’ne davet ediyoruz.

EKİPMANDA KALİTELİ SEÇİM
Tüm ekipmanlarımızı yurtdışından getirtiyoruz. Operasyonel etkinlikleri ve uzun süreli ömürleri ile konseptin en önemli artısı olarak değerlendirilebilir. Uluslararası markalarda, bu ekipmanları hiç değiştirmeden, 20 yıldan fazla kullanan şubeler bulunmaktadır.
Kullandığımız basınçlı fritözlerimiz, en yüksek derece ürün kalitesi sunmakla kalmaz aynı zamanda, müşteri memnuniyeti için her bir ürünü aynı doğruluk ve kalitede pişirir. Alışılagelmiş yağlı fritözlere kıyasla, daha kısa sürede kızartma ve servis imkanı sunar. Bilgisayarlı kontrol sistemi sayesinde tek bir dokunuşla 10 değişik menü sunabilme imkanı ile hata oranını sıfıra indirir.

Basınçlı fritöz olması sebebi ile, daha düşük derecede kızartma imkanı sayesinde daha düşük enerji sarfiyatı olup, enerjiden tasarruf eder. Basınçlı fritözün içten dışa pişirme özelliği olduğu için ürünün doğal özsuyunu kaybetmeden, minimum yağı emerek, çıtır, lezzetli ve daha sağlıklı olmasına imkan verir. Özel uyarı sistemi ile kullanıcıyı filtre yapmaya zorunlu kılarak, yağın daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Frymaster bilgisayarları endüstrinin en gelişmiş bilgisayarlarıdır her 5 saniyede bir kendilerini duruma göre yeniden programlarlar sizden komut beklemeden hem sağda hem solda iki sepet tarafında da patatesin ve yağın derecesini kontrol eden mekanizma sayesinde her defasında aynı sonucu alırsınız. Hiçbir eleman hiçbir insan bunu kendi kabiliyeti ile kontrol edemez çünkü her seferinde sepette farklı kilogramda patates olabilir, patatesin derecesi -18 – 16 – 15 – 20 yani farklı olabilir, bir sepet öbüründen biraz daha fazla doldurulmuş olabilir. Bir anda bir sepet yaparken başka yoğun bir anda iki sepet atabilirsiniz. Bir elemanın bütün bunları göz önünde bulundurarak dereceyi ve süreyi her seferinde değiştirmesi mümkün değil hele bir sepet pişmenin ortasındayken ikinci sepeti koyduğunuzda hiç kontrol edemezsiniz. Frymaster bilgisayarı her 5 saniyede yeniden durumu gözden geçirir ve ona göre süreleri değiştirir dereceyle oynar her şeyi ayarlar. Amacı en güzel ve dayanıklı patatesi çıkarmaktadır. Dayanıklı patates demek en uzun süre kalitesini kaybetmeden bekleyebilen patates demek bunu elde etmek içinde en iyi seviye patatesin pişmemiş halinden %30 ağırlık kaybettiği durumdur. Yani 1 kg pişmemiş patates piştikten sonra 700 gram olmalıdır, optimum seviye budur.

Kullanılan TRUE buzdolapları yıllardır Amerika’da yapılan Best in Class ödülünü almaktadır. Temel bazı özellikleri aşağıdaki gibidir.
•Ömür boyu garantili kapı içine gömme kapı açma kolu.
•Mükemmel dayanıklılık, sıcaklık kontrolü ve üstün soğutma performansı (özel evaporatör ve kondenser tasarımı).
•Ömür boyu garantili (fabrikada 1.000.000 kere test edilmiştir) kapı menteşeleri ve torsion kapatma sistemi.
•Kendiliğinden kapanan özel contalı kapılar. 64 mm swivel tekerlekler.
•5 yıl kompresör garantilidir.
•Çok yüksek soğutma R katsayısı ve yüksek enerji verimliliği.
•Evaporatör boru kalınlığı endüstri standardı olan 9.5 mm yerine 13 mm dir, sonuç olarak daha hızlı soğutma sağlar.
•Endüstride kullanılan 2-4 yıl ömürlü yüksek hızlı hafif fan motorları yerine 15-20 yıl ömürlü düşük hızlı döküm fan motoru kullanılmaktadır.
•Yavaş fan motoru evaporatörün önünden daha fazla havayı sirküle eder ve sıcak ortamı daha hızlı soğutur.

NEDEN TAVUK YEMELİ, YEDİRMELİYİZ?
Tavuk, biyolojik değeri bakımından yumurta proteinlerinden sonra gelen en değerli et proteini özelliğine sahiptir.
Proteinler, hücre ve dokuların oluşmasını, vücuttaki kasların ve organların gelişimini sağlar.
Vücut dokularının yenilenmesinde, özellikle çocukların beyin gelişiminde çok önemli rolü vardır.
Her gün bilinçlenen toplumumuzda, bu trend artık değişiyor.
Ve biz bu değişimin en lezzetli noktası olmak istiyoruz.

Pişirirken Sıcaklığa Dikkat!
Etler hangi yöntemle pişirilirse pişirilsin hafif veya orta sıcaklıkta uzunca bir sürede pişirilmelidir. Aksi takdirde çok yüksek sıcaklık et proteinlerini katılaştırarak suyunun kaybına ve lezzetinin azalmasına neden olmaktadır. Bilhassa kuru sıcaklıkta pişirilen etlerde bu hususa dikkat edilmelidir.

CHICKEN RUSH’ın pişirme tekniği ile bunu başarabilir, sağlıklı ve lezzetli tavuk parçalarını çocuklarımıza sevdirebiliriz.

CHICKEN RUSH’IN AİLESİNE SAĞLADIĞI DESTEKLER
• Doğru yer seçimi & fizibilitesinin yapılması
• Personel işe alma ve açılış öncesi eğitim ve sürecinin takibi
• Bilgi paylaşımı ve danışma hizmeti
• Genel ve lokal pazarlama desteği
• Mal tedarik zincirinin ve hizmet standardının sağlanması
• Ekipmanların ve ürünlerin sürekli güncel tutulması.
• Bölge koruma sistemi

CHICKEN RUSH PAZARLAMA VE İLETİŞİM
Size bulunduğunuz piyasada en uygun olan yapıyı benimsemeniz için esneklik sağlayan ve destek araçlarını içeren tam bir paket sunulacaktır. Bu paket dâhilinde, açılışta verilecek geniş çaplı destek, yerel reklam programları ve promosyonlar, satış noktası materyalleri ve diğer pazarlama fikirleri yer alacaktır. Ayrıca, medya ilişkileri faaliyetlerini, halkla ilişkiler programlarını ve sponsorluk fırsatlarını da desteklemekteyiz.

CHICKEN RUSH KALİTE VE GELİŞİM
Ekibimiz, müşterilerimize mevcut olan en iyi ürünleri sunmamızı sağlamak amacıyla gerek yerel gerekse uluslararası bazda piyasa trendlerini araştırmaktadır. Ürün özelliklerinden, paketlemeye ve yenilikçi tasarımlara kadar Chicken Rush AR-GE ekibi, her zaman piyasa trendlerinin bir adım önünde olmak için çalışmaktadır.

CHICKEN RUSH TEDARİKÇİ FİRMALAR
Klimatek
Banvit
Pepsi
Gerçek gıda
Ek Gıda
Nehir kağıtçılık


CHİCKEN RUSH AİLESİNE NASIL KATILABİLİRSİNİZ?
1. Adım: Başvurunun yapılması
Franchise Başvuru Formu’nu eksiksiz olarak doldurarak başvurunuzu internet yolu ile veya şahsen yapabilirsiniz.
2. Adım: Başvurunun Değerlendirilmesi
İnternet yoluyla bize ulaşan form, ivedilikle Franchising Bölümü tarafından değerlendirilir, başvurular e-mail yoluyla girişimciye bildirilir.
3. Adım: Aday Emlağın Ziyaret Edilerek Değerlendirilmesi
Başvurunuz olumlu bulunduğu takdirde, bir hafta içinde mağaza için düşündüğünüz emlak ziyaret edilerek, yerinde değerlendirme yapılır.
4. Adım: Franchise Adayının Değerlendirilmesi
Gerekli incelemelerin tamamlanmasının ardından üç iş günü içinde Franchising Bölümü tarafından franchise adayına randevu verilerek, yüzyüze görüşme yapılır. Bu görüşmede franchise adayına sisteme katılım ile ilgili detaylı bilgiler verilir.
5. Adım: Fizibilite Yapılması
Aday emlağın fizibilitesi beş gün içinde Franchising Bölümü tarafından yapılır. Bölgenin özellikleri, avantaj ve dezavantajları belirlenir. Tahmini kar / zarar tablosu hazırlanır.
6. Adım: Fizibilite Raporu’nun Paylaşılması
Yapılan fizibilite sonucu hazırlanan rapor olumlu ise İki gün içinde franchise adayı ile paylaşılır.
7. Adım: Franchise Sözleşmesi’nin İmzalanması
Franchising sözleşmesinin hazırlanıp imzalanması için gerekli evrak listesi franchise’a verilir. Evrak prosedürünün tamamlanmasından sonra on yıllık Franchising Sözleşmesi imzalanır.
8. Adım: Mimari Projenin Başlatılması
Mimari ekip, beş gün içinde emlağı ziyaret edip röleveyi alır ve uygulanacak konsept belirlenir. On beş gün içinde mimari proje çizimi tamamlanır.
(Proje çizimi sadece Chicken Rush mimari ekip tarafından yapılır.)
9. Adım: Projenin Fiyatlandırılması
On gün içinde proje, dekarasyon ve ekipman olarak ayrı ayrı fiyatlandırılır.
10. Adım: Mimari Uygulamanın Başlatılması
Anahtar teslim fiyatlandırma ve ödeme koşulları girişimci tarafından onaylandıktan sonra bir hafta içinde siparişler verilip proje uygulaması başlatılır. (Ortalama bir proje uygulaması 6 – 8 hafta içerisinde tamamlanır.)
11. Adım: Personel Alımı ve Eğitim
Açılacak Chicken Rush mağazası için gerekli eleman listesi ve nitelikleri Chicken Rush İnsan Kaynakları Bölümü tarafından belirlenir. İşletmeci başta olmak üzere tüm ekibin eğitimleri Chicken Rush eğitim binası ve eğitim için seçilmiş pilot mağazalarımızda eğitim danışmanımızın gözetimi ve takibinde yirmi günde tamamlanır. (Gerekli görüldüğü takdirde personel alımı İnsan Kaynakları tarafından yapılabilir.)
12. Adım: Reklam ve Tanıtım Malzemelerinin Hazırlanması
Açılıştan bir hafta önce Chicken Rush mağazasına ait broşür, magnet, tanıtım föyü vb. basılı reklam malzemeleri Chicken Rush tasarım ekibi tarafından belirlenip basılı olarak mağazaya teslim edilir.
13. Adım: Ürün Siparişlerinin Verilmesi
Mağaza açılmadan bir gün önce ilk siparişler üretim tarafından girişimci adına hazırlanıp mağazaya gönderilir.
14. Adım: Açılış
Başvurunun elimize ulaşmasından sonra yukarıdaki adımlar sonuçlandırılıp, mağazamızın açılış hazırlığı tamamlanmış olur. Operasyon ekibi tarafından kontrol edilip açılmaya hazır olan mağaza destek ekibi ile beraber satışa başlar.

Chicken Rush Alışveriş Merkezi lokasyon özellikleri;
• Alışveriş merkezlerinin food court katında
• 70 m2‌ ile 90 m2 arasında
• Oturma alanına sahip
Chicken Rush Evlere Servis lokasyon özellikleri;
• Cadde üzerinde (Yaya ve taşıt trafiğinin uygun olduğu ana arterler)
• Yürüyüş alanı üzerinde
• Park kolaylığı
• Tercihen bahçeli
• 100 m2 üzerinde
• Cephesi en az 6 metre

Chicken Rush iletişim bilgileri

Chicken Rush Merkez Ofis : Nato Yolu, Yavuztürk Mahallesi Bosna Bulvarı No: 82 Çengelköy / İstanbul BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
22/12/2011, 08:14:01
Yorum: #2
Chicken Rush bayilik şartları
FARKLI kızartma usulü ile fast food pazarına iddialı bir giriş yapan Chicken Rush, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de franchising vererek büyümeyi hedefliyor. Haziran ayında, önce Çengelköy, ardından da Bakırköy’de açtıkları şube ile hizmet vermeye başlayan Chicken Rush, Türk damak tadında önemli bir yeri olan tavuğu çok özel bir şekilde sunuyor. Amerika’nın Teksas bölgesinin özel kaplama ve pişirme tekniklerini uygulayan Chicken Rush’ın pişirme ekipmanları da farklı. Özel kaplama baharatları ile tatlandırılan tavuk parçaları, Amerika’dan getirilen özel basınçlı fritözlerde, öz suyunu kaybetmeden ve minimum yağ çekme oranlarıyla kızartılarak servis yapılıyor.

Franchising ücreti 30 bin dolar

Chicken Rush Genel Müdürü Alp Güven, sürdürülebilir ve kâr getiren bir operasyon yürüttüklerini belirtti. 2011 yılı sonunda İstanbul’da 3, 2012 yılında ise toplam 8 şubeye ulaşmayı planladıklarını belirten Güven, yatırımcı adayları için lezzetli ve kârlı bir iş modeli sunduklarını da ifade etti. Franchising ücreti olarak 30 bin dolar talep ettiklerini, yatırım bedelinin ise metrekareye göre değiştiğini söyleyen Alp Güven “Türkiye’de gelişen tavuk pazarında farklı bir alternatif olduk. Kısa sürede çok iyi dönüşler aldık. Bu nedenle bu başarıya ortak olacak girişimcilerle hızlı bir şekilde ilerlemeyi hedefliyoruz. Konseptimiz için en uygun yerler AVM’ler ve işlek caddeler. Bulunduğu yer, insan sirkülasyonu ve evlere servis yapabilme altyapısının bulunması ciroyu doğrudan etkileyecek unsunlar. Kâr marjı ise yüzde 25 ile 30 arasında değişebiliyor” diye konuştu.
Kaynak:Star BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pidem Bayilik Franchise Şartları franchise 0 61 07/12/2018 01:03:37
Son Yorum: franchise
  Bodrum Mantı Cafe Bayilik Franchise Şartları franchise 0 4,687 30/10/2017 05:43:09
Son Yorum: franchise
  Yemen Kahvesi Bayilik Şartları ve Başvuru franchise 0 2,355 28/09/2017 05:31:56
Son Yorum: franchise
  Maydanoz Köfte Bayilik Şartları franchise 0 2,018 26/09/2017 10:03:11
Son Yorum: franchise
  Somunarası bayilik franchising şartları franchise 0 4,543 20/12/2016 12:44:51
Son Yorum: franchise
  Köfte Market bayilik franchising şartları franchise 0 3,065 20/12/2016 12:43:01
Son Yorum: franchise
  Tarihi Beyoğlu Kurukahvecisi bayilik şartları başvuru franchise 0 19,483 08/08/2016 08:02:31
Son Yorum: franchise
  Midyeli Bayilik Şartları ve Başvuru franchise 0 4,116 08/08/2016 05:23:51
Son Yorum: franchise
  Kuru Fasülye Diyarı Bayilik Şartları Başvuru franchise 0 4,113 08/08/2016 05:17:55
Son Yorum: franchise
  Barcelos bayilik şartları ve başvuru franchise 0 4,962 08/08/2016 05:14:06
Son Yorum: franchise

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası