Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AVM’ler cirolarını katladı
07/08/2012, 09:03:16
Yorum: #1
AVM’ler cirolarını katladı
Alışveriş merkezlerinin (AVM) ciroları 2012’nin ilk 6 ayında yüzde 15 artarak 23 milyar lira oldu. Ciroda senenin tamamı için öngörülen 48 milyar liralık hedefin aşılacağı ve 50 milyar liraya ulaşılacağı tahmin ediliyor

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hakan Kodal, alışveriş merkezlerinin 2012 yılı ilk yarı değerlendirmesine ilişkin düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 8,1 milyon metrekare kiralanabilir alan ve 309 alışveriş merkezine ulaşıldığını belirterek, yatırım miktarının 35 milyar dolar civarında bulunduğunu ve 12 milyar dolarının yabancı sermaye kaynaklı olduğunu kaydetti.

Sektörün 360 bin kişiye istihdam sağladığını ifade eden Kodal, şöyle devam etti: “İlk yarıyılda 15 AVM açılmış ve bu toplam 500 bin metrekaredir. Sektörde Anadolu’nun ağırlığı artmaya başladı. 1-2 yıl önce AVM'lerin neredeyse yarısı İstanbul'dayken şu anda yüzde 61'i Anadolu'da bulunuyor. Nüfus açısından bakıldığında bin kişiye düşen kiralanabilir alan 103 metrekareye ulaştı. 81 ilin 52'sinde AVM bulunuyor. En son Mardin ve Düzce’de AVM açıldı. Metrekare açısından en yoğun AVM bulunan iller, İstanbul, Ankara, Denizli ve Karabük'tür. 52 ilde AVM sayısına bakıldığında toplam nüfusun yüzde 84'üne ulaşıldığı görülüyor. Diğer illerde yavaş da olsa bir büyüme olacaktır ama her ilde alışveriş merkezi beklememeliyiz. 20 bin metrekarenin üzerindeki alışveriş merkezlerine bakıldığında 309 olan sayının sadece yarısının alışveriş merkezine ulaştığını görüyoruz. Özellikle İstanbul başı çekiyor. Büyük alışveriş merkezlerinin 55 tanesi İstanbul'da bulunuyor. İstanbul birinci, Ankara ikinci sırada yer alıyor.”

Ciro yüzde 15 arttı
Kodal, AVM'lerde 2012 yılının ilk yarısında ciroların yüzde 15 arttığını anlatarak, “İstanbul ciddi bir eğlence ve alışveriş merkezi haline geliyor. Haziran ayı iyi geçirdiğimiz bir aydı. Türkiye genelinde geçen seneye göre yüzde 17'lik bir artış gerçekleşti. Bunlarda sıcaklar, etkinlikler ve indirimlerin etkisi var. İstanbul ve Anadolu ciro endeksi açısından bakıldığında ikisi de birbirine paralel. 2012'nin ilk 6 ayına bakıldığında giyim yüzde 18 artışla başı çekiyor. Ayakkabı ve giyim ortalamanın üzerinde arttı” tespitinde bulundu.

“Anadolu ziyaretçisi daha sık AVM'ye gidiyor”
Kodal, yılın ilk yarısında 700 milyon ziyaretin gerçekleştiğini ve yılsonunda hedeflenen 1,5 milyar ziyaretin daha da üstüne çıkmasını beklediklerini belirterek, “Anadolu ziyaretçisi, daha sık alışveriş merkezine gidiyor ama ziyaret başına düşen harcama miktarı daha düşük oluyor. Metrekare cirolarında İstanbul daha iyi durumda bulunuyor” diye konuştu.


İkinci yarıda açılacak yeni alışveriş merkezleriyle toplam 700 metrekare daha da ekleneceğini ifade eden Kodal, şunları aktardı: “2012'nin ilk yarısı ile ilgili tahminlerimiz tuttu ama ikinci yarısıyla ilgili beklentimizi aşacağımızı düşünüyoruz. Büyüme Anadolu’da devam ediyor. Son açılan alışveriş merkezleri farklılaşmayla ya da olmayan yerlere yayılıyor. Büyüme yavaşlamış vaziyette bulunuyor. AVM yatırımlarında dikkatli olmak gerekiyor. Yeni açılacak alışveriş merkezlerinde dikkat edilmesi gerektiğini tavsiye ediyoruz. Yurt dışındaki kriz ortamı Türkiye'ye, AVM'lere ve Türk tüketicisine yansımamış durumda bulunuyor.”

Öte yandan bir gazetecinin yabancı yatırımcıların ilgisine ilişkin sorusuna Kodal, şu yanıtı verdi: “Özellikle son 2-3 yılda dünyada yabancı fonların yatırımlara iştahı azalmış vaziyette bulunuyor. Yeni fon anlamında son 3 yılda kayda değer bir işlem gerçekleşmedi. Daha önce yatırım yapmış yabancı yatırımcıların yatımları devam ediyor. Türkiye ilgi çekmeye devam ediyor. Bir konsolidasyon, bir büyüme gözlenmesi çok doğal. Benim beklentim orta ve uzun vadede payının artacağı yönündedir.”

Kaynak: Hürriyet BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  AVM'ler ekimde aralık cirolarını yakaladı franchise 0 2,120 01/12/2013 07:16:08
Son Yorum: franchise
  Fiyat savaşları İsviçre Migros cirolarını kemiriyor bayilik 0 1,889 13/05/2011 03:30:49
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası