Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Akdeniz ruhu her yerde
09/06/2011, 07:44:12
Yorum: #1
Akdeniz ruhu her yerde
“Jean Amerika’nın şalvarıdır” söylemiyle yola çıktı, markasını “Akdeniz ruhu” olarak konumlandırdı ve 6 milyonu aşan Dechino pantolon satışıyla büyük bir başarı elde etti. 41 kentte 106 mağazaya sahip Defacto, bu yılsonunda 140 mağazaya çıkmaya hazırlanıyor. Defacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür İhsan Ateş, 10 yıl içinde 500 mağaza hedefleri olduğunu belirtiyor. Ateş ile “Akdeniz ruhu”nu, jean’e karşı manifestolarını ve hedeflerini konuştuk

Fulya B. ÖZTÜRKDefacto’yu “Akdeniz modası” olarak konumlandırdınız. Bu konumlandırmayı yaparken neler etkili oldu? Nasıl bir iddiayı ve boşluğu dolduruyorsunuz moda dünyasında?
Defacto’nun ilk kurulduğu yıllarda lacivert, yeşil ve beyaz renkleriyle bir marine markası olarak öne çıkmıştık. “Akdeniz ruhu” diye bir tanım koymamıştık. Ama hedefimiz tam olarak buydu. Defacto’nun kimliğini tam oturttuktan sonra, Akdenizli olmayan bir şey ile Akdenizliliği anlatmak istedik. Moda dünyasında rahat giyimi ön planda tutacak koleksiyonlarımız ve jean’e karşı duruşumuzla farklılık yaratıyoruz.
Defacto doğalı henüz 10 yıl bile olmamışken önemli başarılar elde ettiniz. Ciddi bir mağazalaşma ivmesi yakaladınız. Sizce başarının altında neler yatıyor?
Defacto olarak 2003’ten 2011 yılına kadar ciddi büyüme gösterdik ve bu büyüme de yapmış olduğumuz kampanya ve sergilediğimiz duruşların yanı sıra mağazalarımızın kendimize ait olmasının büyük payı var. 8 yıllık bir şirket olmamıza rağmen yüksek bir başarıya sahip olmamızın altında, ekip ruhunu benimsemek, çalışanlarımızın mutlu olmasını sağlamak da yer alıyor. Türkiye’nin her kentinde olmak ve Avrupa’nın en başarılı markalarından biri olmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Jean’lere karşı manifestonuz çok cesurca. Dünya modasına hâkim olan jean’e karşı duruşunuzun altında nasıl bir mesaj var?
Jean’e karşı duruşumuzun altında jean’in rahat olmadığını savunan bir mesajımız var. Dechino’nun rahat ve kullanışlı olmasının jean’e karşı olmamızda etkisi oldukça büyük. Jean’e karşı duruşumuzu her fırsatta dile getiriyor ve bu söylemlerimizi kampanya ve pazarlama faaliyetlerimizde sık sık kullanıyoruz.

41 kentte 106 mağaza

“Akdenizliyiz” sloganı, size hangi sorumlulukları yükledi? Mağaza konseptinizi de yaparken ne kadar etkili oldu?
Akdenizlilik söylemimizi kurum içi ve kurum dışı işlerimizde sürekli olarak hissettirmeye çalışıyoruz. Mağaza konseptlerimizde tüketiciyi rahat ve ferah bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamak amaçlı, yeşil, mavi ve beyazdan oluşan Akdeniz ‘in sıcaklığını yansıtan mağaza konseptleri oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra mağazalarımızda özellikle canlı renklerden oluşan tasarımlarla şekillendirip, tüketicimizin enerjisini yükselttiğimizi düşünüyoruz.

Şu anda mağaza ve corner’larınızın sayınız kaça ulaştı? Hangi bölgelerde ağırlıklı bulunuyorsunuz?
Türkiye genelinde 41 kentte 106 mağaza sayısını sahibiniz, 400’e yakın da corner bayiimiz bulunuyor. Ağırlıklı olarak bulunduğumuz bölgeler İstanbul, Ankara, Bursa, İzmit, ve İzmir kentlerinde yer alıyoruz.Bildiğimiz kadarıyla hem mağaza hem de corner olarak yurtdışında da hizmet veriyorsunuz. Hangi ülkelerde, kaç mağazanız bulunuyor?
Corner olarak yurt dışında ağırlıklı olarak hizmet veriyoruz. Defacto, hızlı büyüyen bir marka, fırsatları yatırıma dönüştürme yolunda hızla ilerliyor. Yurtdışında Irak, Romanya, Suriye, Cezayir, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova, Letonya, Kosova, Makedonya ülkelerinde yer alıyoruz.
Mağaza yatırımlarınızı yaparken lokasyonu belirlemede neler etkili oluyor? Örneğin daha çok AVM’leri mi tercih ediyorsunuz?
Mağaza yatırımlarımızı yaparken genellikle lokasyonu belirlemede hedef kitlemiz ile buluşacağımız lokasyonu bulmak ana stratejimiz. Mevcut mağazalarımızın AVM ve cadde dağılımı yaklaşık yarıya yarıya…


6 milyondan fazla Dechino satılıyor

Defacto’dan kimler alışveriş yapıyor? Müşteri profilinizi öğrenebilir miyiz?
Defacto’dan genellikle 18-45 yaş aralığında bulunan kadın ve erkekler alışveriş yapıyor. Her yaşa uygun ürünlerimiz bulunuyor. Erkek ve kadın koleksiyonumuzun geniş ürün yelpazesine sahip olması hedef kitlemizi günden güne artırıyor.

Biraz da üretim süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Vitrine gelene dek ürünler hangi aşamalardan geçiyor?
Sezon trendleri doğrultusunda tasarım ekibi tarafından temalar ve renkler belirlenir. Koleksiyon ürünleri bu doğrultuda çalışılır ve hikâyeleri oluşturulur. Hazırlanan koleksiyon alıcılar ve yöneticilerle paylaşılarak siparişe geçirilir. Üretime geçen ürünler üretim sürecinde en doğru renk, kumaş ve kalıpla bütünleştirilerek üretim onayı verilir. Seri üretimi biten ürünler üretim esnasında ve üretim bitişinde kalite kontrol departmanı tarafından kontrolleri gerçekleştirilerek depolara ve oradan da uygun kombinler oluşturularak mağazalara sevk edilir.Peki, Defacto’nun yeni koleksiyonunda neler var? Hangi renkler, desenler ağırlıkta?
Defacto’nun yeni koleksiyonunda pudra ve mint yeşili renkleri ağırlıklı olmakla beraber, canlı renklerinin kullanıldığı emprime desenli elbise baskılı tişörtler, jakarlı trikolar, şık bluzlar, yarasa kollar ve çiçek desenli etekler ön planda tutuluyor. Defacto, Akdeniz’in sıcaklığını ve enerjikliğini taşıdığı her koleksiyonuyla yoğun ilgi görüyor. Her ay düzenli olarak oluşturulan konseptli ürünlerimiz mevcut. Moda trendlerine göre koleksiyonlarımız, ürün bölümümüz tarafından şekillendiriliyor.
Defacto’da en çok ne satılıyor?
Defacto’da en çok Dechino satılıyor… 6 milyon üzeri Dechino satışımız var. Casual giyimde de satışlarımız oldukça yüksek…

Yılsonuna dek koyduğunuz hedefler nelerdir? Özellikle yılsonuna dek ulaşmak istediğiniz mağaza sayısı var mı?
Yılsonuna kadar 140 mağazaya ulaşmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra yurt dışı planlarımız var, yurt dışında da mağazalaşma ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Hayalleriniz nelerdir? Gelecekte Defacto’yu nerede, nasıl görmeyi hayal ediyorsunuz?
10 yıl içinde mağaza sayımızı 500’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu mağazaların 300-350’sini Türkiye’de kalan 200’ünü de yurt dışında açacağız.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası