Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
26 yıldır United Colors of Benetton
21/06/2011, 10:27:16
Yorum: #1
26 yıldır United Colors of Benetton
26 yıldır United Colors of Benetton


Benetton 26 yıldan bu yana Türkiye’yi giydirmeye devam ediyor. Türkiye’ye yatırım yapan ilk uluslararası marka olma özelliğine sahip Benetton, hazır giyim sektörüne de büyük katkılar sağlamış oldu. Türk hazır giyim sektörü tarihinde önemli bir milada imza atan Benetton, Türkiye genelinde bugün 125 mağazasıyla hizmet veriyor. Benetton Satış Pazarlama Direktörü Yavuz Tosun ile markanın ve Türk tüketicisinin değişimi ve gelişimini konuştuk


Fulya B. ÖZTÜRKBenetton, 1985 yılında Türkiye’ye ilk giren uluslararası hazır giyim markası oldu. Sizce, 26 yıldan bu yana hem Türkiye’de hem Benetton’da neler değişti?
Dediğiniz gibi Benetton, 1985 yılında Türkiye’ye ilk giren uluslararası bir marka. İlk girdiğimiz yıllardan bu yana müşteri beklentileri özellikle çok değişti. Bu beklentilere cevap vermek için bizler de Benetton olarak mağaza dekorasyon tipinden koleksiyon çeşitliliğine kadar pek çok şeyi değiştirdik.


Benetton, Türkiye tarafından çok sevildi ve benimsendi. Siz, bu başarıyı neye bağlıyorsunuz? Benetton, Türkler’in kültürünü nasıl yakaladı?
Benetton koleksiyon yapısı, renkliliği ve canlılığı ile Türk kültürüne çok uygun bir marka. Bu özellikleri ile tüketicilerimiz tarafından hemen benimsendi.

Benetton’un farkı nedir, hangi konularda bir adım öne çıkıyor?
Benetton olarak tüm ürünlerimizde özellikle yüzde 100 pamuk, yüzde 100 yün gibi doğal hammaddeler kullanıyoruz. Böylece ürünlerimiz sağlıklı kullanımı da ön plana çıkardığı gibi kalite -fiyat dengesi ile öne çıkmayı başarıyor diye düşünüyorum.

Benetton’un dünyada kaç mağazası bulunuyor? Benetton global olarak Türkiye’ye bakış açısı nedir?
Benetton 149 ülkede 5 bini geçen mağaza ile faaliyet gösteriyor. Genç nüfusu ve hızla büyüyen yapısı ile Türkiye operasyonu sürekli gelişiyor. Benetton Türkiye’nin de yıllık 4 milyon adete ulaşan satış grafiğinin her yıl artmayı sürdürüyor olması, Türkiye’nin Benetton İtalya tarafından dikkatli takip edilerek birçok yeniliğin öncelikli olarak Türkiye’de uygulanması sonucunu doğuruyor.

Benetton, Türkiye’de nasıl bir organizasyona sahip? Benetton’un Türkiye’deki mağaza sayısı nedir? Ağırlıklı olarak hangi bölgelerde?
Benetton Türkiye’nin yüzde 50’si İtalya Benetton’a ait, yüzde 50’si de Boyner Holding’e ait bulunuyor. Benetton’un Türkiye’de 125 mağazası bulunuyor. Ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nde faaliyet gösteriyoruz.

Yeni koleksiyon daha renkli daha canlı


Mağazalaşma çalışmalarınızda daha çok AVM’leri mi, yoksa caddeleri mi tercih ediyorsunuz? Tercihlerinizi neler etkiliyor?
Büyük şehirlerde alışveriş bakımından önemli caddelerde mutlaka yer alıyoruz. Yeni açılan AVM’lerde de yer almak, büyümemiz adına ve yeni müşterilere ulaşmak adına oldukça önemli.

Birbirinden farklı kumaşlar, renk zıtlıklarının göz alıcı uyumu… Her sezon sürprizlerle dolusunuz. Benetton’un tarzını temsil eden temel bileşenler neler?
“United Colors of Benetton” adından da anlaşılacağı gibi bir çok renk, tarz ve kumaş tiplerinin bir araya gelmesi ve bu anlamda farklılık yaratmak Benetton’un tarzını yansıtıyor. Bundan dolayı Benetton’un kıyafetlerini farklı kültürlerden ve farklı sosyal çevrelerden insanlar severek giyebiliyor. Ayrıca ürünlerin yüzde 50’si kadarı Türkiye’de üretiliyor. Anlaşmalı fabrikalar ile çalışmayı tercih ediyoruz,

Uzun zamandır Türkiye’de olan hazır giyim markası olarak, Türk tüketicilerinin alışveriş alışkanlıkları ne gibi değişimler gösterdi? Örneğin tüketiciler şimdi daha mı cesur?
Müşterilerimiz çok bilinçli tüketiciler. Özellikle fiyat ve moda konusunda çok bilinçli bir şekilde karşılaştırmalar yapabiliyorlar. Aynı zamanda Türkiye’deki moda ve tarzları değişti. Koleksiyonlarda Avrupa ve Amerika çok yakından takip ediliyor. Bizler de aynı hızla moda ürünleri koleksiyonumuzda bulundurmaya dikkat ediyoruz. Bunun yanında değişmeyen ise Türk tüketicisinin de renkliliğimizi ve çeşitliliğimizi halen talep ediyor olması. Pek çok ürünümüzde renkliliğe özellikle dikkat ediyoruz.

Benetton özellikle genç giyimde önemli bir boşluğu doldurdu. Ancak yine de sormak istiyorum Benetton’dan kimler alışveriş yapıyor, müşteri profilinizi öğrenebilir miyiz?
Benetton’un çocuk markası 012 ürünlerini daha çok ebeveynler aldığı için müşteri profili 28 – 35 yaş arası oluyor. Benetton ürünlerinin müşteri profili ise 16 yaşından 70’e kadar çıkabiliyor. Her yaştaki kişiler Benetton’da kendilerine uygun ürünler bulabiliyorlar.

Yeni koleksiyonunuzda neler var, bu yıl Benetton nasıl giydirecek?
Daha önce belirttiğim gibi özellikle renkliliğimizden asla vazgeçmiyoruz. Özellikle kadın ürünlerinde ve casual giyimde feminenliğin ön planda olduğu bir koleksiyon bizleri bekliyor. Her yıl biraz daha renkli ürünlerin tercih edildiği erkek koleksiyonumuz ise bu sene her zamankinden daha renkli ve canlı.6 yeni mağaza geliyor

Sizce sadık müşteri olur mu? Sizin sadık müşterileriniz var mı? Sadık müşteri yaratmak konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Sadık müşterilerimiz oldukça fazla. İlk yıllarımızdan itibaren bizden alışveriş yapan müşterilerimiz halen bizim mağazalarımıza mutlaka uğruyorlar. 012 markamız ile çocukluğundan itibaren alışveriş yapan müşterilerimiz ile aramızda mutlaka bir bağ oluşuyor. Bu müşterilerimize “Colors Card” dağıtarak çeşitli kampanya ve avantajlarımızdan öncelikli olarak faydalandırmaya çalışıyoruz.


Perakendede müşteriyi karşılayan çalışanların eğitimi ve memnuniyeti de çok önemli. Markaya değer yaratmak konusunda çok önemli görevleri var. Sizin özellikle satış departmanındaki çalışanlarınıza yönelik ne gibi eğitim çalışmalarınız bulunuyor?
Çeşitli eğitim şirketleri ile mağaza müdürlerine ve çalışanlara yönelik eğitim programları uyguluyoruz. Mağazalarımızı da ayrıca “meçhul müşteri” uygulamaları ile denetliyoruz. Özellikle eksik bulduğumuz konular üzerine eğiliyoruz. Mağazaya giren müşteriyi güler yüz ile karşılamak ve aynı şekilde uğurlamak çok önemli.

Benetton’un büyüme stratejisi nasıl gelişecek? Yılsonuna dek mağaza yatırımlarınız konusunda da bilgi alabilir miyiz?
Benetton olarak yeni mağazalar ile büyümeyi hedefliyoruz. En önemli yatırımlarımızdan biri Suadiye Benetton’daki yeni binamız oldu. Bu bina ünlü İtalyan mimar Piero Lissoni’nin projesi. Suadiye Benetton’da çok beğenilen bu “Lissoni Concept”i yeni açılan Marmara Forum AVM içerisindeki Benetton mağazamızda da başarılı bir şekilde uyguladık. Yılsonuna kadar 6 yeni mağaza açarak büyümeyi hedefliyoruz.

2011 yılı nasıl geçiyor, beklentilerinizin neresindesiniz? Bu yılki hedefleriniz nelerdir?
2011 yılının ilk çeyreğini yüzde 5 büyüyerek kapattık. Beklentilerimiz yıl sonunu minumum yüzde 10 büyüme ile bitirebilmek.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır. BAYİLİK BAŞVURUSU

             
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Boyner ; Benetton & Sisley markalarını devretti bayilik 0 1,933 20/07/2012 06:19:05
Son Yorum: bayilik
  Market-United! Sanal ortamda 12 market güç birliği yapacak. bayilik 0 1,447 25/12/2011 04:35:41
Son Yorum: bayilik
  Benetton, Hindistan’da yeni mağazalar açacak bayilik 0 1,464 11/11/2011 09:19:55
Son Yorum: bayilik

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

İletişim | Türkiye'nin İlk ve Tek Bayilik Forumu | Yukarı Git | İçeriğe Git | Arşiv | RSS Beslemesi
Ekonomi ve İş Dünyası